Selçuk-Efes Festivalinde Balık ürünleri sergisi oldukça yoğun ilgiyle karşılanıyor

Selçuk-Efes Festivalinde Balık ürünleri sergisi oldukça yoğun ilgiyle karşılanıyor

Haber
7 Eylül 2007  01:32:05 - Kategori: Kültür-Sanat - Okuma: 1340

Nedim Celkan yıllar önce koleksiyon olarak biriktirdiği deniz ürünlerini şimdi figürleştirip, sergi haline dönüştürdü. Nedim Celkan bu sanatın dünyada sadece kendisine ait olduğunu iddia ediyor.

15 Yaşından beri denizlerde balık adam olarak dalış yapan Nedim Celkan, 39.Uluslararası Selçuk-Efes Festivalinde yaptığı eserleri sergiliyor. Tüm balık ürünlerinden yaptığı birbirinden ilginç görüntüleri sergi haline dönüştüren Celkan, bu sanatını çok sevdiğini belirtiyor. Nedim Celkan tüm balık çeşitlerinin yanı sıra deniz kabukları ve yosun gibi tüm deniz canlılarıyla tam anlamıyla harikalar yaratıyor. Kendi geliştirdiği yöntem ve ilaçlarla deniz canlılarından çeşitli heykeller, gemi, tablo ve vazolar yapan sanatçı mesleğinin kendisinden başka hiç kimse tarafından icra edilmemesini şaşkınlıkla karşılıyor. Bu çalışmasıyla Dünyada tek olduğunu iddia eden Nedim Celkan, desteklendiği sürece dünyaca ödül alacağına inandığını vurguladı.
     52 yaşında olan Nedim Celkan, eğitim süresi sonunda yaşamını küçük yaştan beri kabiliyetli olduğu resimle kazanma yolunu seçtiğini ve bu arada yağlı boya çalışmalarını da ihmal etmediğini ifade etti. Resim yapmaya duyduğu ilgi kadar denize de büyük ilgi duyduğunu dile getiren Nedim Celkan 15 yaşından beri balık adam olarak daldığını ifade editti.
    Deniz dibinde araştırmalar yapan sanıtçı, yapılmış ve halen yapılan klasik modern sanatın dışında bir şeyler yapmak, mavi derinliklerdeki eşsiz güzellikleri tanıtmak düşüncesiyle yapıtlarındaki hassasiyet denize olan tutkusunun kendisine vermiş olduğu ilhamın eseri olduğu belirtiliyor.
    Yıllar önce koleksiyon olarak biriktirdiği deniz hayvanları ve kabuklarını figürleştirerek bu sanata başlayan Nedim Celkan, bu güne kadar 42 defa kişisel sergisini açtığını ifade etti. 1990 yılında bu sanata başladığını belirten Nedim Celkan; "40 yıldan beri denizlere dalyıyorum. Yani ben balık adamıyım. İyi bir deniz kültürüm var. Aynı zanda da ressamım. Bu güne kadar yağlı boya, sulu boya ve tarihi çizgi romanları çizdim. Bu iki kültür birleşince balık sanatı ortaya çıktı" dedi. Yaptığı işi zevkle anlatan Nedim Celkan; "Önce balıkları yakalıyorum. Mutfağıma götürüyorum. Balık etinden deriler ayırıyorum. Balığı yerken de hangi kompozisyonu yapacağımı düşünüyorum. Deriler özel bir ilaçla tabaklanıyor. İkinci aşama olarak Formol dey ilaçlarıyla ilaçlayıp, şekiller veriyorum ve kompozisyonuma geçiyorum. Kullanmış olduğum Avrupa ilaçlar ise kokularını gideriyor. 3-4 ay bekleme süresinden sonra çalışmaya başlıyorum. Balıkların alt kanatları, yan kanatları, sırt ve kuyrukları hatta balığın her bölgesini kullanarak güzel bir tablo ortaya çıkmış oluyor"dedi.


Haber

Kültür-Sanat

Yabancı Gelinden, Resim Sergisi

Ukranyalı Julia Mia, eşi Feyzi Ergon’un doğduğu yer Kuşadası’nda ilk kez ”Kübik Şehir” isimli resim sergisini İbramaki Sanat Galerisinde açtı.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik