Yazı

V FOR VANDETTA
V FOR VANDETTA 

Sevgi Melek

Her Kasım ayı aklıma V ’yi getirir. Her Kasımın 5 inde haykırmak gelir içimden. HATIRLA KASIMIN 5 İNİ HATIRLA! V ‘nin kan davasını hatırla! Bahsettiğim bir film. V for Vandetta! Filmde anlatılan savaş V ‘nin kan davasıdır.

“Hatırla hatırla Kasım’ın beşini hatırla. Barut ihanetini ve komplosunu . Zaten aklım almaz. Barut ihanetinin neden unutulacağını.”
Film bu sözlerle başlar. 1605 yılının kasım ayına götürür o an film bizi. İngiltere’nin geçmişine. 1600’lü yıllarda İngiltere halkının büyük bir bölümü açlık ve sefalet içindeydi, ülkenin üst düzey yöneticileri tamamiyle kendi rahatları için çalışıyorlardı. Bu duruma karşılık Guy Fawkes ve bir grup arkadaşları ses getirecek bir eylem yapmaya karar verirler. Westminister Sarayı’ndaki İngiliz Parlamento Binası’nı o yılki aristokrasi zirvesinde havaya uçurmaya karar verirler. Bu eylem yalnızca krala karşı düzenlenen bir suikast değil, tüm kraliyet ailesini ve Protestan devlet adamlarını etkisiz hale getirmeyi ve halkı ayaklandırmayı hedef alan bir eylemdir. Yani amaç; İngiltere aristokrasisini yok etmektir. Film bununla başlar ve bir şekilde bu istekleri olmaz binayı havaya uçurma esnasında yakalanırlar ve yakalanan kişi 5 Kasım sabahı işkenceler sonrasında halkın gözü önünde asılır. Birçok kişi onu bu yaptığı davranış yüzünden vatan haini olarak görse de İtalya da bir barın önünde şu yazar: Guy Fawkes, İngiltere Parlamentosu’na dürüst bir şekilde giren ilk ve tek kişi.
Bu kahramanın yapamadığını fikirleri yüzünden hapsedilen ve bilim için deney malzemesi olarak kullanılan bir insan devam ettirir. Nihayetinde başarırda. 5 Kasım günü parlamentoyu seneler sonra havayada uçurur. V ‘nin varisidir bu kişi. Film 2020 yıllarının yani geleceğin Londra’sında geçer. Faşist, totaliter, ırkçı ve muhafazakar bir yönetim vardır ülkede. Buna son verdirir. Filmi kısa bir cümle ile bitiriyorum, “Halklar, hükümetlerinden korkmamalıdırlar. Hükümetler halklarından korkmalıdır.”
                            ***                           ***                                   ***
         Sizlere oturup uzun uzun 1640 İngiliz devrimini anlatmak isterdim fakat öylesine alt yapısı geniş olan bir devrim sürecidir ki bir sayfayla anlatılacak değildir. Christopher Hill ingiliz devriminin ideolojisini geniş çapta incelemiş ve bunun hakkında yazılar yazmıştır. Onun fikirleri ile de harmanlanan bilgilerimi en kısa sürede  konu konu sizlere aktarmak isterim.


21 Kasım 2010  16:55:28 - Okuma: (871)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik