Yazı

Taraftar çalışmaları start aldı
Taraftar çalışmaları start aldı 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Taraftar Çalışmaları Polonya Gdansk’ta Start Aldı

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası başlamadan önce Avrupa Futbolunda Taraftarı sorun olan Polonya daha şimdiden önlemlerini alarak işi sıkı tutuyor.
Polonya ve Ukrayna’nın birlikte düzenleyecekleri 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasına ilişkin Fan toplantıları UEFA Sosyal sorumluları ile Polonya’nın Gdansk kentinde start aldı. Toplantıya Avrupanın 47 ülkesinden 100 e yakın fan embesy sorumlusu katıldı, bu toplantıya Türkiye’yi temsilen Prof. Dr. Seyhan Hasırcı katılmıştır.
Toplantının açılış konuşmalarını UEFA Sosyal Çalışmalar sorumlusu adına İris HUGO-BOUVIER, Ev sahibi ülkeden Polonya Spor Bakanlığı sorumlusu ve Organizasyon Başkanı Marcin HERRA ile FSE’nin kurucularından ve yönetim kurulu üyesi İngiliz Kevin MILES tarafından yapıldı.
2012 Avrupa şampiyonasını evlerinde organize etmeyi alan Polonya ve Ukrayna sorumluları; 2008 den itibaren ülkelerinde Stadyumlarının Fiziki durumları, Ulaşımıları, Güvenlikleri ve Taraftarların rahatlıkla konaklıyacakları otel ve motellerin durumlarına ilşkin, o günden bu güne kadar nasıl bir gelişmeyle mükemmel hale getirilmeye çalışıldığını ve çalışmaların hala büyük hızla devam ettiğini açıkladılar.
Kevin Milles; Yıllar’ın bize kazandırdığı deneyime dayanarak artık bundan sonra yapılacak şampiyonalarda Taraftarların güvenliği, rahatlığı, konaklamaları, ulaşımları sorunsuz bir şekilde olacaktır dedi. Bu nedenlede organizasyonların yapılmasının daha kolay olacağını ifade etti.
Daha sonra sırayla panelde yer alan; İngiliz Futbol Polis Şefi Chris Brome, Ukrayna Organizasyon sorumlusu Krasnoshtan Oleksandr, Almanya KOS sorumlusu Michael Gabriel, Polonya Host Citi sorumlusu Marcin Stolarz, Gdansk Kenti Taraftar Embesy sorumlusu Zbigniew Weinar, Polonya Taraftar Embesy sorumlusu Piotr Zejer kendi monumları ile ilgili geniş açıklamalar yapmışlardır.
Ayrıca bu toplantıda dikkat çeken misafirlerden bazıları ise; Afrikadan NGO Fatima sorumlusu Keita Abdramane, Dogu Avrupa Enstitisinden (EEDI) Mridula Ghosh, Avusturya İçişleri Bakanlığından üst düzey güvenlik elemenı Maximilian Prinz, Almanya Futbol Federasyonu Güvenlik Şefi Helmut Spahn, Avrupa Parlementosu İnsan hakları komisyonun’dan Pierre MASSON katılmışlardır.
Bu tür organizasyonların ülkelere verilmesinde yukarıda saydığımız stadyum güvenliği, dolayısı ile stadyumların fiziki yapısı, ulaşımı oldukça önemli rol oynamaktadır. Buna bağlı olarak ülkemizin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasına aday olup alamamasının altında yatan en önemli nedenlerden bir taneside ülkemizde Taraftar dernekleri ya da Taraftar çalışmalarının Avrupada olduğu gibi hala başlamamış olmasına bağlanabilir. Çünkü Avrupa Parlemontosunda altına imza attığımız Futbolda güvenliğe ilişkin görevlerinin yerine getirilmediği ısrarla belirtilmiştir.
Prof.Dr. Seyhan Hasırcı 10 yıla yakın bir süredir bu alanda verdiği mücadelesini hala tek başına sürdürmektedir. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün ile Ulusal Olimpiyat Komitesinin dışında; ne Spordan sorumlu Devlet bakanlığından  ne Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden ve ne de Türkiye Futbol Federasyonundan bu konuda yapmış olduğu müraacatlarına gerekli önemin ve yakınlığın vermediğini belirterek şöyle açıklamalar getirmiştir; Ülkemiz 1996 yılında Avrupa Parlemantosunun Sporda güvenli toplantılarında altına imza attığı kararnamede (Daha iyi bir koruma, Şiddet ve ırkçılığa karşı daha iyi mücadele maddesi) söz konusu olan madde ve gerekçeleri bu güne kadar yerine getirmemiştir, Dünya ve Avrupa Futbol federasyonlarının (FIFA ve UEFA) desteklediği Futbol Support International (FSI) ve Futbol Support Europa (FSE) nın 8 yıldır üyesi ve sorumlusu olmama rağmen TFF 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasının dışında hiç bir destek vermediğinin altını çizmiştir.
Ülkemizin Sporda güvenlik adına nelerin yapılması gerektiğini her defasında gündeme getiren Prof.Dr. Hasırcı; ülkemizde hiç zaman kaybedilmeden Futbolda Ulusal Güvenlik Platformunun kurulmasının kaçınılmaz olduğunu ve bunu yerine getirmediğimiz takdirde bir Avrupa Şampiyonasının ülkemizde organize etmemizin sadece hayal olacağını belirtmiştir.
Ülkemizdeki duyarlı kişilerin bu konuda gerekli ilgiyi göstereceklerine hala inanan Prof. Dr. Hasırcı Polonyanın Gdans Şehrinde devam eden Konferansında buradaki yetkililerle oldukça yakın ilişkiler, yoğun çalışmaların yapıldığını ve yakında futbolda güvenlik ile taraftar konusunda büyük bir bilgilendirme Semposiumunu UEFA ve FSE ile birlikte ülkemizde organize edebileceğimizin  müjdesinide verdi.

29 Ekim 2010  16:14:22 - Okuma: (524)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik