Yazı

Sararan Bir Yaprak Daha Düştü
Sararan Bir Yaprak Daha Düştü 

Etem Kutsigil

23 Aralık 2008 tarihinde sitemizde yayınlanan bir yazı bizimle 22/23 gecesi düşen yaprağı tanıştırıyordu.

Bu yaprak, yazdığı ve derlediği eserlerle Girit’tin fethinden beri orada yaşayan Giritlilerin yaşantılarını, Din’i inançlarını toplumsal değerlerini, Mübadelenin acı dolu hikâyelerini anlatan çalışmalarıyla ünlü Ali Ekrem Erkal’dır.
Sayın Erkal’ı tanımam, mutlu bir telefon görüşmesiyle başladı. Yayınladığı ilk “GİRİT”   kitabıyla ilgiliydi konuşmamız. Seslerimizden birbirimizi tanımış olmamız, arkadaş olmamıza yetmişti.
Çok kısa bir süre sonra, Söke’ye giderken yüz yüze de tanışmak için ziyaretimize geldi. Yaşlılığı belli olmayan koca bir çınar gibiydi. 15 dakika kalmak üzere gelmişti, fakat konulara daldıkça zamanı durdurduk. Kendimizi unuttuk ve bir saatten fazla fikir ve bilgi alışverişine girdik.
İkinci gelişinde biraz daha fazla kalabildi. Fakat bu iki ziyaret bile içten iki dost olmamıza yetti.
Ne yazık ki, menhus (uğursuz) hastalık dostluk arkadaşlık dinlemiyor.
Kederli ailesine sabır ve başsağlığı dilerken, ona da Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum.
Mekânı Cennet olsun.
 
Kimin kaleminden çıktığını bilmediğim sitemizde yayınlanan yukarıda bahsettiğim bu güzel yazıyı “GİRİT” kitabını tekrar tanıtmak ve kökeni nereden olursa olsun, her gence, okuyarak  örnek teşkil etmesi için aşağıda aynen sunuyorum
“Vitrindeki Girit Hazinesi
Bu yazıyı ilçemizde yaşayan Girit kökenli yurttaşlarımızın kendilerine ait olan bir hazineden haberdar olmadıklarını düşünerek yazdım.
Benim bildiğim en değerli hazine bilgi. Değerli araştırmacı Ali Ekrem Erkal’ın hazırladığı kitap Girit Geleneksel Kültürüyle Türk Girit ile ilgili muhteşem bir araştırma, derleme, çeviri ve anı kitabıdır. Her Girit kökenli ailenin evinde bulunması çok
önemlidir. Sokakta sohbet ettiğimizde hepimiz “gençlik yozlaştı” veya “gençlik kültüründen koptu” diye şikayet ediyoruz. Onlara tarihlerini bilme ve kültürünü tanıma fırsatı verildi mi acaba ? Alkol, uyuşturucu ve popüler kültürün etkisiyle yapay zevklere yönelen gençliğimizin tek ilacı tarihtir. Bu nedenledir ki ben bu eseri bir kitap değil hazine olarak görüyorum. Girit kültürünü tanımak isteyen herkesin zevkle okuyacağı bir kitap 18 ağustos 2008’de yayınlandı. Kendiside Giritli bir aileden olan anadili Giritlice olan Ali Ekrem Erkal tarafından hazırlanmış bu eser unutulmak veya unutturulmak istenen gerçek Girit kültürünü bütün ihtişamıyla okuyucuya sunuyor. Büyük bir çoğunluğu kaybolmuş yakın tarihimizin en hüzünlü anektodlarını, bu kültürü yaşamış insanlara ait yaşayış alışkanlıklarını, madinadheslerini yani Girit manilerini, Girit masallarını, Girit Yemeklerini, anılarını, inançlarını birinci elden anlatan, paylaşan bir kitap. Büyük boyutlarda (23x30cm), ciltli ve birinci kalite kağıda bol resimli hazırlanmış olan kitaptaki resimlerin çok büyük bir bölümü ilk kez gün ışığına çıkmaktadır. Selçuk çarşısında Destan müzik’te bu kitap satılmakta fakat ne yazık ki hakkettiği ilgiyi gördüğü söylenemez. Ben diyorum ki aslımızı unutmayalım çünkü aslını unutan kendini kaybeder.”

24 Ekim 2010  01:06:07 - Okuma: (779)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik