Yazı

Yeni yargı düzeni hayırlı olsun…
Yeni yargı düzeni hayırlı olsun… 

Yaşar Varış

Anayasa değişiklikleri ile ilgili halk oylaması yapılalı bir ayı aşkın süre geçti. “Bu anayasa değişiklikleri tuzaklarla dolu” diyenleri haklı çıkaracak konular teker teker kendisini göstermeye başladı.

Bu tuzaklardan en önemlisi “AKP iktidarının yargıyı ele geçirme” tuzağı idi.
Geçen kısa süre içinde olanları şöyle bir hatırlayalım.
Bunlardan biri Hâkimler-Savcılar yüksek kurulunun yapısı ile ilgili olandı.
Başbakan eleştirilere verdiği cevapta “biz bu kurul üyelerini daha geniş kitlelere, hâkimlere, savcılara, avukatlara seçtireceğiz. dar bir grubun elinden bu yetkiyi alıp geniş kitlelere yayacağız” diyordu.
Avukatların adaylarını seçme ile ilgili bir düzenleme yaptılar. Kurul üyelerini sadece illerde bulunan baro başkanlarının katışlımı ile yapılan seçimle seçtirdiler. Bu seçim çok antidemokratik bir seçim oldu.
Örneğin, yirmi bin üyesi olan İstanbul barosu bir oy hakkına sahip, yirmi üyesi olan Siirt barosu da bir oy hakkına sahip.
Barolar birliği başkanı ise zaten oy kullanamıyor yapılan yeni düzenleme ile.
Bu üyeleri baro başkanları değil,ya doğrudan avukatlar seçmeli, ya da barolar birliği delegeleri seçmeli idi.
Sonuçta seçilen üç avukat üye de AKP görüşüne yakın meslektaşlarımız.
Pazar günü de hâkimler, savcılar illerde kendi temsilcilerini seçtiler. Bu seçimlere de adalet bakanlığı doğrudan müdahil oldu.
Kurulda adalet bakanının ve müsteşarının bulunması yargı bağımsızlığına ters düşüyor diye düşünülürken kurula müsteşar yardımcısı ile iki adalet bakanlığı bürokratı daha girdi.
Özetle HSYK üzerinde adalet bakanlığı vesayeti katmerleşerek artmış oldu.
Hâkimlerin, savcıların atamalarının, yüksek mahkemelere üye seçme konularının bu kurul tarafından yapılacağı düşünülürse yargının tamamı kısa süre içinde AKP çizgisine uygun bir şekilde dizayn edilmiş olacak.
12 Eylül halk oylamasının üzerinden kısa bir süre geçmesine karşın düzenlemelerin ne amaçla yapıldığı görülmüş oldu.
Halk oylamasında hayır oyu verenlerin, solcu olduğunu söyleyip de “AKP’nin askerlerle mücadele ediyor, dolayısıyla ülkeye demokrasi geliyor” diyenlerin bu duruma ne diyeceklerini doğrusu merak ediyorum.
Ne diyelim.
Yeni yargı düzeni hepimize hayırlı uğurlu olsun.
Yaşayıp göreceğiz.20.10.2010


20 Ekim 2010  20:54:46 - Okuma: (463)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik