Yazı

Beydağ Barajı Sulama Kanalları…
Beydağ Barajı Sulama Kanalları… 

Yaşar Varış

Beydağ barajı sulama kanalları temel atma töreni 10 Ekim Pazar günü Kaymakçı beldemizde yapıldı.

Törene çevre ve orman bakanı Sayın Veysel Eroğlu olmak üzere çok sayıda belediye başkanı ve valilerimiz katıldı.
Geçtiğimiz dönemde Ödemiş belediye başkanı olan Sayın Mahmut Badem’in gerek Baraj projesini yeniden gündeme getirme, gerek hızla bitirme konusunda büyük çaba harcadığına bizzat tanık oldum. Bu nedenle yeri gelmişken bir Ödemişli olarak Mahmut Badem’e öncelikle teşekkürlerimi sunmak isterim.
Şimdi sıra barajda biriken suyun ovaya, vatandaşlara ulaştırılmasına geldi.
Bu konuda gerek merkezi hükümete gerekse sulama birliği yönetimine ve Birlik başkanı Sayın Bekir Keskin’e görevler düşüyor.
Bakan Eroğlu’un dediği gibi bir an önce kanalların yapımı bitirilmelidir.
 Özellikle Toplulaştırma işlemlerinde yerel yöneticilerimiz başta Ödemiş olmak üzere sulamadan hizmet alacak Kiraz, Beydağ, Bademli, Ovakent,Konaklı, Tire belediye başkanlarımıza halkı ikna etme konusunda büyük görev düşmektedir.
Mesleğim gereği çok iyi bildiğim nedenlerle çiftçimizin elektrik harcayarak yer altından su alacak gücü kalmamıştır. Üreticilerin büyük çoğunluğu Elektrik parası yüzünden icralıktır. Tarlaların büyük çoğunluğu hacizlidir. Elektrik paralarını ödeyemedikleri için elektrikleri kesiktir. Tarlalarını sulayamamakta, ekim yapamamaktadırlar.
Çok sayıdaki vatandaşımız Patates parasıyla öderiz düşüncesi ile icrada taahhütte bulunmuş, ancak para kazanamadıkları için taahhütlerini yerine getirememişler, hepsi üçer ay hapis cezasına çarptırılmışlardır.
Örneğin Gruplar halinde abone olduklarından toplam35.000.00 Tl olan borçları faizlerle birlikte 150.000.00 Tl.yi geçmiştir.Üreticiler tarlalarını satsalar bu elektrik parasını ödeyemez hale gelmişlerdir.Sulama kanalları bitirildiğinde üretim maliyeti düşecek köylümüzün cebine daha çok para girecektir.
Ancak kanallar bitinceye kadar hükümet yetkililerine düşen önemli bir görev vardır.
Hükümet bir düzenleme yaparak ve Gediz AŞ. Yöneticileri ile görüşerek birikmiş borç faizlerini kaldırmalı, kalan ana borçları da kanallar bitinceye kadar taksitlendirerek ödeme kolaylığı sağlamalıdır.
Yoksa bir ay sonra çok geç kalınacak, insanlar üçer aylığına toplu halde cezaevinin yolunu tutacaklardır. ( gerçi cezaevlerinde yatacak yerde kalmadı ama..)
Bu konuya mutlaka bir çözüm getirilmelidir. Vatandaşlarımız borç ve hapis kıskacından kurtarılmalı, yeniden tarlalarını sular hale getirilmelidirler.
 Üretimi teşvik etmek ve destek vermek gerekir. Bu devletin bir görevidir. Burada yine yerel yöneticilere, parti teşkilatlarımıza görev düşmektedir.
Sulama kanallarının bir an önce bitirilmesi ve hayırlı olması dileği ile.. 13.10 2010

13 Ekim 2010  21:46:57 - Okuma: (920)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik