Yazı

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü…
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü… 

Yaşar Varış

Her ne kadar ülkemizde resmi olarak 24 Kasım öğretmen günü olarak bilinse ve kutlansa da 5 Ekim günü DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kutlanmaktadır.

24 Kasım öğretmenler günü 12 Eylül sonrasında Atatürk’ün millet mektepleri baş öğretmenliğini kabul ettiği gündür.
12 Eylül yönetiminin asker kökenli milli eğitim bakanı rahmetli Hasan Sağlam’ın zamanında 24 Kasım öğretmenler günü olarak kabul edilmiştir. O günden bu yana da resmi olarak okullarda ve bazı öğretmen örgütlerince kutlanmaktadır.
5 Ekim ise Dünya çapında tüm demokratik ülkelerde bir bütün olarak tıpkı 1 Mayıs İşçi bayramı gibi enternasyonal olarak kutlanmaktadır.
Türkiye’de de Eğitim-Sen öncülüğünde öğretmenlerimizin bu uluslar arası birlik ve dayanışma günü her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Bu özel günde öğretmenlerimizin ve eğitim sistemiğinizin sorunları sorgulandı. Çözüm yolları önerildi. Sorunların çözümü için ortak, örgütlü mücadelenin önemi vurgulandı.
Bu gün ülkemizde eğitimin ve öğretmenlerimizin yakıcı sorunları vardır.
Bunlardan bazılarını özetlemeye çalışırsam,
Eğitimin niteliği önemli bir konudur. Ne yazık ki anayasada tanımını bulan “Laik, demokratik eğitim” tam olarak uygulanmamaktadır.
Yine anayasamıza göre parasız ve zorunlu olması gereken ilköğretim ne yazık ki paralı ve pahalı bir haldedir. Özel okullar “eğitimde fırsat eşitliği” ilkesini zedeler hale gelmiştir.
Parası olan çocuğuna iyi eğitim vermekte, parası olmayan verilenle yetinmek zorunda kalmaktadır.
Türkiye de çok sayıda öğretmen açığı varken bazı öğretmenlerimiz okullarını bitirdiği halde işsiz vaziyette dolaşmaktadır.
İş bulan öğretmenler de sözleşmeli, kadrolu, kadrosuz şekilde çalıştırılmakta, birçoğu sosyal güvenceden yoksun bulunmaktadır.
Çalışan öğretmenlerin sendikal ve toplu sözleşme-grev hakları yoktur. Öğretmenlerimizin alacakları ücretler yöneticilerin iki dudağı arasında onların insafına bırakılmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi öğretmenlerimize insanca yaşayabileceği, kendisini her yönden yetiştireceği bir ücret ödenmelidir.
Okullarda sosyal etkinlikler arttırılmalı, öğrencilerimiz dünya klasiklerini okuyabilmeli, eğitimin içeriği ırkçı, gerici öğelerden arındırılmalıdır. Ülkede ve dünyada barışa inanan ve hizmet eden, ülkesini seven,temel insan haklarına saygılı, demokrasiye inanan kuşaklar yetiştirilmelidir.
Liseyi bitiren gençlere arzu ettikleri yüksek okullarda, istedikleri dallarda okuyabilmelerinin önü açılmalı, çocuklarımız yarış atı gibi tüm zamanlarını üniversite sınavlarına hazırlanmaya harcamaktan kurtarılmalıdır.
12 Eylül döneminin kalıntısı olan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) kaldırılmalı, üniversite yeniden ekonomik ve yönetsel özerkliğe kavuşturulmalıdır.
Tüm okullarda öğretmenler ve öğrenciler üzerindeki baskılar kaldırılmalı demokratik eğitim tam anlamı ile uygulanır hale gelmelidir.
Bu duygularla öğretmenlerimizin 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutluyorum. 6.10.2010

6 Ekim 2010  23:53:06 - Okuma: (397)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik