Yazı

Kent Konseyleri ve Demokrasi…
Kent Konseyleri ve Demokrasi… 

Yaşar Varış

5393 Sayılı belediye kanunun 76.maddesine dayanarak kurulması gereken “KENT KONSEYLERİ” katılımcı demokrasilerin güzel bir örneğidir.

Türkiye’nin her il ve ilçesinde olması gereken bu kurullar ne yazık ki çok az yerel yönetim biriminde oluşturulmuşlardır. Çoğunluk belediyelerimizde yoktur.
Bunlardan bir kısmı sadece kurulmuş olmak için kurulmuştur. Adından başka bir varlığı yoktur. Bazıları da çok iyi çalışmakta ve yerel yönetimlere büyük katkı sağlamaktadır.
Ödemiş KENT KONSEYİ de iyi çalışan kent konseylerinden biridir.
2009 yılında kurulmasına karşın kısa süre içinde örgütlenmesini tamamlamış, yoğun  bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.
Bu başarıda Kent Konseyi başkanı Yrd.Doç.Dr.Hüseyin Akdemir’in üstün gayret ve katkısını, belediye başkanımızın olumlu desteklerini ve kent konseyinde görev üstlenen sivil toplum örgütlerinin yöneticilerinin katkılarının payı büyüktür.
Kent konseyleri; yerel yönetimlerin, meslek kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu, kentin sorunlarına çözümler arandığı,konuların tartışıldığı demokratik, katılımcı birer demokrasi kaleleridir.
Hiçbir siyasi çıkar gözetmeden oluşturduğu çalışma gurupları ile belediye başkanına, belediye meclis üyelerine ve diğer kamu kurumlarına çözümler üretmekte, onların işlerini kolaylaştırmaktadırlar.
Ödemiş kent konseyi de Kadın Meclisini ve Gençlik meclislerini oluşturmuş, bunların yanında Çevre-şehircilik çalışma grubu, sağlık Sosyal ve Engelliler çalışma grubu, Eğitim-Bilişim çalışma grubu, Kültür –sanat çalışma grubu, Tarım-Hayvancılık çalışma grubu, Yaşlılar ve emekliler çalışma grubu, Kültürel mirası koruma ve turizm çalışma grupları ile yoğun bir çalışma içinde bulunmaktadır.
Bu grupların bağımsız ve ortak çalışmaları ile hem yerel yönetimlere, hem kamu yönetimlerine çalışmalarda rehberlik edip,yardımcı olurken Ödemişimizin tanıtılmasından tutun da kalkınmasına kadar çok yönlü katkıda bulunmaktadır.
29.eylül günü ödemiş kent konseyimizin 4. genel kurul toplantısını yaptık.
Kent konseyi başkanı sayın Hüseyin Akdemir kitapçık haline getirdiği bir yıllık çakışmaları kendi özgün anlatım şekli ile katılımcılara sundu.
Kendilerini ve yürütme kurulu üyelerini, onlara her konuda destek olan belediye başkanımızı kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. 29.09.2010

29 Eylül 2010  18:38:32 - Okuma: (418)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik