Yazı

Höngüdüler
Höngüdüler 

Sevgi Melek

Size merhabamı mizahi bir dille yapmak istiyorum.

Pek tarzım olmasa da, (genelde toplumun ve iktidarı naksayan yönleriyle ilgili yazmayı tercih ederim) hoş gelişimi  böyle yapmayı istiyorum. Sevgili “usta öğretici” kimliğindeki öğretmenim Gamze TOKER ‘inde araştırmamda ve yazıyı size getirmemde katlıları yüksek. Teşekkürlerimi iletirim. Eminim ki bu tarza bu bakış açısı ve bu yaklaşım hoşunuza gidecektir. Ne demek istediğimi şimdi daha iyi anlayacaksınız. Araştırmacı gazetesi kimliğimde yeni bir konuya daha el attım. Bu defa ele aldığım konu ise hepimizin şikâyetçi olduğu ve nesilden nesile geçerek hızla yaygınlaşan ‘HÖNGÜDÜLER’ (!).
 
Tarih içerisinde zaman zaman şehir magandası olarak da adlandırılmış olan Höngüdüler, magandaneus ırkından gelir. Gündüzleri inlerine çekilip geceleri halka karışırlar. Başlıca görevleri: karıya kıza olur olmadık laf atıp, binimum iğrençlik yaratmak olmak üzere aslii görevleri etrafa mikrop saçıp genel ahlak örf ve düzeni bozmaktır. Geçim kaynakları arasında kamyonla hayvan taşımacılığı en popüleridir. En sevdikleri elbiseleri: beyaz atletleridir. Bunun yanı sıra sivri burun, yumurta topuk ayakkabıyı kullanmayı tercih ederler.
 
Genelde ‘böğrü açık’ bırakacak şekilde gömlek giyerler. Ayrıca tamamının ‘döşü’ kıllıdır. Beyaz çorap üstü siyah kumaş pantolonsuz kendilerini yarım hissederler. Başlıca aksesuarları: altın saat, altın madalyonu, kolye ve serçe parmağına takılmış at nalı ehlisi yüzükleridir. Saç modelleri hepsinin aynıdır. İnce uçlu tarakla taranmış ıslak yana yatık…
 
%70’inin yüzünde bir tomar kıl bulunur. Bıyık bırakmanın Höngüdülüğün bir simgesi olduğu inanası yaygındır. Bıyık boyutu ortalama 10 cm bulunmaktadır. Yani yarısı kötü günler için agıs içinde saklanır. Geviş getirme alışkanlıkları yoktur. Bunun yerine bıyık içerisinde binimum yemek artığı barındırırlar. Acıktıkları anlarda bu artıklardan faydalanırlar. Tüm bu özelliklerini babadan oğla geçme usulüyle sürekli güncellerler.
 
Ne dedikleri ne anlatmak istedikleri hiçbir zaman anlaşılmaz. Kullandıkları dil, ‘sürükleyici, akıcı, ağdalı’ gibi garip özellikler asla taşımaz. Halk arasında dizilerin de etkisiyle sinsice yayılmaktadırlar. Allah hepimizi Höngüdülerden korusun!
 


21 Eylül 2010  01:47:19 - Okuma: (933)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik