Yazı

Yüzde Kırk İki Yürekli İnsan…
Yüzde Kırk İki Yürekli İnsan… 

Yaşar Varış

Anayasa değişiklikleri için yapılan halk oylaması sonuçları belli oldu.

Sonuç %58 evet,%42 hayır.
Böylece 12 Eylül 1982 anayasasının birçok maddesi bir kez daha değiştirilmiş oldu.
Yapılan değişikliklerin çoğu bir şekilde başka yasalarla zaten düzenlenmiş olan değişikliklerdir. Sistemle fazla bir ilgisi yoktur.
Ama birçok kesim tarafından dile getirildiği gibi iki madde sistemi temelden etkileyebilecek değişiklerdir.
Bunlar Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştiren düzenleme ile Hâkimler-savcılar yüksek kurulunun yapısını değiştiren maddelerdir. Bunlar yasama ve yürütme erki karşısında bağımsız olması gereken yargıyı yürütme ve yasamaya bağlayıcı niteliktedir.
Siyasi iktidar yürütmeyi yargı karşısında “ayak bağı”  gördüğünden olacak yürütme organının yetkisini yargı karşısında güçlendirmek için bu değişiklikleri yapmıştır.
Propaganda döneminde her fırsatı kullanarak işin bu tarafını halkın gözünden saklamayı başarmış, amacına da ulaşmıştır.
R.Tayyip Erdoğan Seçim yasakları başlamadan önce ufak tefek işlerin açılışı bahane ederek başbakan sıfatı ile devletin uçağını da kullanarak yoğun bir propaganda yapmıştır.
Bakanlar aynı şekilde makamlarını ve yetkilerini kullanmışlardır.
Devletin televizyonu emsali görülmemiş şekilde tek taraflı olarak kullanılmıştır.
Yandaş medya olarak anılan ve devlet tarafından desteklenen yerel ve ulusal medya en pervasız şekilde iktidar partisinin savunduğu tezlerin kazanması, yani sandıklardan “evet” çıkması için çalışmıştır.
Devletin birçok valisi, kaymakamı hükümet valisi gibi çalışmıştır.
Yine Türkiye’nin çoğunluğunda okul müdürleri, emniyet teşkilatları, daire müdürleri evet için çalışmışlar halka baskı yapmışlardır.
Bizzat başbakan iş adamlarına, sanatçılara, toplumun önde gelen tanınmış yazar-çizerlerine evet oyu vereceklerini topluma açıklamasını istemiş, adeta buna zorlamıştır.
Hatta “bi taraf olan bertaraf olur” diyerek yani bizi desteklemezseniz gereğini yaparız diyerek tehditler savurmuştur.
Yaz gününde kömür dağıtmadan tutun da ramazan ayının kutsallığını da kullanarak, hatta bayram namazı çıkışında parti otobüsünün üstüne çıkarak cami önünde halkı etkilemişlerdir.
Devletin sosyal devlet kimliği ile engelli, özürlü yurttaşlarına yaptığı yardımları, yeşil kart sahiplerini, bankada borcu olan vatandaşlarımızı “biz kazanamasak, sandıklardan evet çıkmazsa halinizi gözden geçiririz” diyecek kadar baskıları arttırmışlardır.
İşte bunlara rağmen, her şeyi göze alarak %42 HAYIR diyen insanları kutluyorum.
Bu yiğit insanlar ne kendilerine sunulan seçim rüşvetlerine aldırmış, ne de baskılara boyun eğmişlerdir.ulusunun geleceğini düşünmüşlerdir.
Bir anayasa değişikliği için % 42 çok büyük bir karşı oydur.
Çünkü anayasalar toplumun temel yasalarıdır. Herkesin uyması gereken temel kurallardır. Bu nedenle zaten tüm dünyada toplumsal uzlaşı ile hazırlanırlar.
AKP ne yazık ki bu uzlaşı ortamını yakalayamamış, Toplumun çoğunluğunun kabul edeceği bir anaysa metni ortaya çıkaramamıştır.Gereksiz yere toplum gerilmiş, ülke her yönü ile kan kaybetmiştir.
Dilerim toplum bir an önce bu ortamdan kurtulup kısa zamanda normale döner.
Çünkü ülkemizin sağlıklı düşünen yöneticilere ve huzura ihtiyacı vardır. 15.09.2010


15 Eylül 2010  19:31:09 - Okuma: (581)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik