Yazı

Al Sana Af
Al Sana Af 

Özcan Nevres

Bin dokuz yüz doksan sekiz seçimleri öncesinde rüzgâr DSP den yanaydı.

Anketlerde DSP tek başına iktidar olarak çıkıyordu. Taki, Sayın Rahşan Ecevit biz iktidar olduğumuzda mutlaka genel af çıkaracağız deyinceye kadar. Bu sözleri kahvehanede otururken işittiğimde eyvah demiştim. Bu sözler DSP nin önünü tıkar. Nitekim de öyle oldu.
Geçmişte Sayın Baykal iktidara gelmek istemiyor. Partim küçük olsun ama benim olsun diyor derlerdi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Tunceli’deki konuşmasında genel affı dile getirmesi akla Sayın Kılıçdaroğlu da mı Baykal’ın yolunda sorusunu akla getiriyor?  Zira halkı tanımış olsaydı genel affı dile getirmezdi. Hele, hele bu sözleri terörün kol gezdiği Tunceli’de söylemesi bence çok büyük bir gaftır. Sayın Başbakan’da bu sözleri olabildiğince Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun aleyhinde kullanmaktadır.
Demokrat Parti iktidara geldiğinde ilk işi genel af yasası çıkarmak olmuştu. Bu ileride çıkarılacak olan af yasalarının ilk halkasıydı. Bu halkaya başta orman afları olmak üzere nice kısmi ve genel af yasaları eklenildi. Demokrat Partinin çıkardığı genel af yasasından sonra nice mağdur insanların tepkilerini çekmişti. Bunlardan aklımda kalanlardan en önemlisi ise genç bir kadının feryadı ve söyledikleriydi. Kadın bir kahvehane önünden geçerken zorla ırzına geçen ahlaksızı görür. Koşarak jandarma karakoluna gider ve hızla komutanın odasına dalar. Komutanım, benim ırzıma geçen alçak ceza evinden kaçmış. Ne olur onu yakalayın der. Komutanın yüzünde acı bir ifade belirir ve kızım der. O kaçmadı. Onu devlet affetti. Kadın öfkeyle haykırır. Komutan, komutan o adam devletin değil benim ırzıma geçti. Devlet onu nasıl affeder der. Ne yazık ki o kadının acısına katlanmaktan başka umarı yoktu.
Kimi insanlar kızlarını, oğullarını kardeşlerini ve yakınlarını canilere kurban vermişlerdi. Kimi insanlar gasp edilmiş, kimi insanların evi ve iş yerleri soyulmuş. Tek tesellileri faillerin yakalanıp ceza evlerinde yatıyor olmalarıydı. Bir genel af ile bu tesellilerinin ellerinden alınmasını nasıl hazmetsinler?
İnsan Hakları Derneklerinin yaptığı eylemlere karşı her zaman tepkiliyimdir. O eylemleri yapanlara sormak isterim. Canilerin katlettiği insanların yaşamaya hakları yok muydu? Hele ceza evlerindeki yaşamı beğenmemeleri ve hor görmeleri ise beni çileden çıkarıyor. Katledilenlerin yetim kalan çocuklarının birçoğu babasızlığın ve annesizliğin neden olduğu acılar ve yokluklar içinde yaşamıyorlar mı? O çocukların babaları ve anneleri ile büyümeleri hak değil mi?
Ne zaman bir genel af çıkarılmış ve hapishaneler boşaltılmışsa, bu boşalma uzun sürmemiştir. Çok kısa bir zamanda hapishaneler yine tıklım, tıklım dolmuştur. Açıkçası genel aflar caydırıcı olmamış ve daha çok suç işlemeye lokomotif olmuştur. Anaların yürekleri yitirdikleri çocukları yüzünden cayır, cayır yanarken genel aftan söz etmek o annelerin yüreklerindeki ateşi daha da alevlendirecektir. Ben genel af çıkaracağım diyen bir partiye kesinlikle oy vermeyeceğim. Şimdiye kadar olduğu gibi kerhen bile olsa oy vermeyeceğim. Bu hatalı çıkışın bedeli istifa olmalıdır ama olamaz. Zira burası Türkiye. İstifa etmesi gereken için istifa abes ile iştigalden ibarettir.
Özcan Nevres

3 Eylül 2010  09:05:26 - Okuma: (738)  Yazdır
İstatistik