Yazı

Darbeciler Her Zaman Postal Giymez
Darbeciler Her Zaman Postal Giymez 

Yaşar Varış

12 EYLÜL 1980 Yılında yerli ve yabancı emperyalist güçlerin desteği ile ülkede demokrasiye son verilmişti.

Yapılan darbe ile anayasa rafa kaldırılmış, siyasi partiler kapatılmış,  sivil toplum örgütlerinin kapsına kilit vurulmuş, mallarına el konulmuş, yöneticileri ve üyeleri hapse atılmış, işkencelerden geçirilmişti.
Bu demokrasi dışı yönetimi kalıcı kılmak için de 1982 anayasası hazırlatılıp yürürlüğe konmuştu.
O tarihten bu yana anayasanın bazı maddeleri değiştirilmiş olsa bile 12 Eylül ruhu muhafaza edilmiştir.
İktidara geldiğimizde ihtilal ürünü bu anayasayı değiştireceğiz diye iktidar olanlar bir türlü bu anayasayı demokratik bir hale sokacak değişiklikleri yürürlüğe koyamamışlardır.
İşte AKP, insanlarımızın bu yöndeki isteklerini fırsat bilerek kendi mutfağında hazırladığı ve sivil diktatörlüklerin yolunu açacak değişiklikleri halka onaylatmak istemektedir.
Lafı uzatmadan hemen söylemeliyim ki 12 Eylülde şahsım adına bu anayasaya kocaman bir HAYIR diyeceğim. Çünkü
Bir kere anayasalar bir toplumun temel yasasıdır. Olmazsa olmaz koşulu Toplumsal uzlaşma ile hazırlanmalarıdır.
12 Eylül anayasasının değiştirilmesi konusunda her ne kadar toplumsal bir istek var ise de Önümüze konan değişiklikler içerik bakımından bir uzlaşma sağlanmadan hazırlanmıştır. Başka bir deyimle adeta halka dayatılmıştır. Böyle bir dayatma toplumda huzur ve Barışı sağlayamaz.
İkincisi, 22 maddeden oluşan anayasa değişiklikleri birbirinden farklı konuları içermektedir.
Bunların ayrı ayrı oylanması gerekirken bir arada halka sunulması anayasa tekniği ile bağdaşmaz. Adeta sapla saman birbirine karıştırılmış, üstüne biraz da un ekilerek halka onaylatılmak istenmiştir.
Bu anayasa değişiklikleri ile bugün toplumda sıkıntısı çekilen hiçbir soruna çözüm getirilmemektedir. Örneğin kamu çalışanlarına “toplu sözleşme” getiriyoruz denen maddede eski haline göre hiçbir iyileşme getirilmemektedir. Çalışanların ücretleri yine hükümetin iki dudağı arasında olacaktır.
!2 eylül darbecilerini yargılayacağız, bir daha darbe olmayacak, geçici 15. maddeyi kaldırıyoruz söylemi de da hukuken olması imkansız bir yalandır. İhtilal yapacak hiçbir kimse anayasa maddesine bakarak ihtilal yapmaz. Darbeciler başarılı olursa kendi hukukları kendileri hazırlar zaten.
AKP nin bu anayasa değişiklikleri ile bir tek hedefi vardır. O da kuvvetler ayrılığı ilkesi dediğimiz yasama-yürütme-yargı dengesini kendi lehine çevirmek ve istediği sivil diktatörlüğü pekiştirmektir.
Zaten yasama ve yürütme fiilen birleşmiş durumdadır. AKP Yargıyı da kendi güdümüne almak istemektedir. Çünkü yasama ve yürütmenin bazı ülke yararına olmayan, anayasaya uymayan işlemleri yargı tarafından denetlenmekte. AKP buna tahammül edememekte, halka yargıyı milli irade önünde bir engelmiş gibi göstermekten çekinmemektedir.
12 Eylülde halka onaylatılmak istenen asıl budur.
Türk halkı bu oyuna gelmemelidir.
Var olan Özgürlüklerimize sahip çıkmak, ileride daha demokratik bir anayasa yapmak, sivil darbe girişimlerine dur demek için AKP ye ve onun anayasa değişikliklerine hayır demeliyiz.
Unutmayalım ki darbeciler her zaman postal giymez.
01.08.2010


1 Eylül 2010  23:44:36 - Okuma: (416)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik