Yazı

Referanduma Gün Sayarken
Referanduma Gün Sayarken 

Özcan Nevres

AKP devletin tüm olanaklarını kullanarak sürdürdüğü propaganda bakalım nasıl bir ses getirecek.

Zira boş tenekenin gürültüsü dolusundan çok fazla olur. Sayın Başbakanın mitinglerdeki konuşmaları sermayenin sahip olduğu tüm televizyonlarda yayınlanırken, CHP nin mitingleri ise izleyicisi yok denilecek kadar az olan televizyonlarda yayınlanıyor.
Sayın Kılıçdaroğlu’nun Van’daki mitingi sırasında CHP ilçe merkezindeydim. Van’daki mitingin nasıl geçtiğini merak edenler pür dikkat Halk TV yi izliyorlardı ama, Halk TV nin miting alanı ile bağlantı kuramıyor olması bu mitingi izlemek isteyenleri hüsrana uğrattı. TELEKOM mitingin yayınlanamamasında bir kasıt olmadığını, kusurun uydudan kaynaklandığını açıklaması bana inandırıcı gelmedi. Diğer kanallarda ne hatlarda ve ne de uydudan kaynaklanın hiçbir sorun yok iken yalnızca Halk TV de olması bu yayını engelleme kuşkusunu olabildiğince güçlendirmektedir. 
Silivri CHP yönetimini yürekten kutluyorum. Zira gece gündüz demeden aralıksız çalışmalarını sürdürüyorlar. Önce en zor olandan başlamışlar. İlçeye en uzak olan yerleşim birimlerinden başlayıp, merkeze doğru gelmekteler. CHP deki bilinen hastalık Silivri CHP yönetimini hiç etkilememiş. Bilindiği gibi CHP yönetimleri halkın arasına girip halkla diyalog kurmaktansa masa başında komisyonlar kurarak güya çalışıyor görünmeyi yeğlerler. Eğer CHP yönetimleri Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çalıştığı gibi çalışırlarsa, bu referandumda AKP nin arkasından nal toplamaktan kurtuldukları gibi AKP ye nal toplatırlar. Bilindiği gibi çalışanlar kazanır. Yan gelip yatanlar değil.
Hükümet yetkilileri dünyada en hızlı büyüyen ikinci ülkeyiz diyorlar. Yalnız baştan ikinci mi, yoksa sondan ikinci mi diye sormak gerekir? Zira her gün çöp bidonlarından nafaka çıkarmaya çalışanların sayılarının hızla arttıklarını gözlüyorum. Gelişen ülkeler arasında hangi ikinciliğe sahip olduğumuzun kararını değerli okurlarıma bırakıyorum.
Yine hükümetin bir açıklamasında işsizlik oranında düşüş olduğu açıklanıyor. Doğrudur. Zira referandum için binerce anketör geçici de olsa bir iş sahibi olmuştur. Referandumun sona erdiği gün hepsine harç bitti yapı paydos diyecekleri kesin. Yani hiç biri işlerinde kalıcı değil.
Siyasetten çok soğuduğum halde tedavisi mümkün olmayan bir hastalık gibi siyaset bir türlü yakamı bırakmıyor. Bu gün CHP ye uğradığımda Sayın Kılıçdaroğlu’nun büyük boy hayırlı afişinden alıp evimin pencere camına bantladım. Görenler sen de mi hayırcısın dediklerinde evet diyorum. Zira ben on iki eylül öncesini, o günlerde çocuğunu okutan bir baba olarak çok iyi biliyorum. İktidar Anayasa’yı değiştirmekte samimi ise bölük pörçük maddelerle halkın önüne çıkmasın. 1961 Anayasa’sını oylamaya sunsun. İşte o zaman anamın ak sütü gibi helal ederek evet mührünü basarım. 
 
Özcan Nevres  

28 Ağustos 2010  23:20:02 - Okuma: (389)  Yazdır
İstatistik