Yazı

Hasımlık Yerine Hısımlık…
Hasımlık Yerine Hısımlık… 

Yaşar Varış

Ülkemizdeki Kürt sorunu nasıl çözülür diye yıllardır cumhuriyet hükümetleri uğraşıp duruyorlar. Bu konuda binlerce insanımız yaşamını yitirdi.

Devletimiz gelirlerinin önemli bir bölümünü Kürt sorunu nedeniyle ortaya çıkan terörü önlemede kullanmak zorunda kaldı.
Son dönemde terör yeniden hortlayınca medyamız, bilim adamlarımız, siyasetçilerimiz terörü önleme konusunda gece gündüz çalışıyorlar. Fikir beyan ediyorlar.
Bu günlerde hangi televizyon kanalını açsanız terör tartışılıyor, konuşuluyor.
Bunca çaba, bunca masraf meğer boşuna imiş. Bu konuda yaşamını yitirenlere de yazık olmuş.
Terörü önlemek meğer çok kolaymış. Bunun çok basit bir kuralı ve formülü varmış.
Merak ettiniz değil mi bu kuralı?
Ben de yeni öğrendim. Bugün internetimi açtığımda okudum.
Rize’nin AKP’li belediye başkanı Sayın Halil Bakırcı terörün ortadan kalması için çözüm önerisini formüle etmiş. Formül çok basit.“Hasımlık yerine Hısımlık”.
Bakın nasıl açıklıyor sayın belediye başkanı bu konuyu.
“Babam 40 yıl Ağrı’da ticaret yaptı. Hemşerilerimizle o bölgede yaşayan Kürtler arasında karşılıklı evlilikler yapıldı. Böylece akrabalık bağları oluştu. Hısımlık, hasımlığı ortadan kaldırdı, Böylece barış içinde yaşadık” diyor.
“Hısımlığın artması için bir ülke gerçeği olan ikinci eşlerin Doğu’dan alınması önerisinde bulunan AKP li belediye başkanı, zaman zaman ikinci eşler alınıyor. Bu bizim kültürümüzde vardır. Kanunlarımız buna müsait değil ama Bunlar Türkiye’de olan şeyler. İnsan belli yaşa gelmiştir.Çocuğu olmuyor,veya eşi rahatsızdır.Bunu söylemek istemiyorum ama bu gerçeği kabullenelim.İnsanlar, evlilik ihtiyaçlarını metres veya benzer şekilde tamamlıyorlar.Bu tip insanların bunlara girmemesi lazım.Doğu bölgelerinden evlilik yaparak hısımlıkları arttırmak lazım.Devlet de bunu teşvik ederse önümüzdeki 30 yıl içinde bu sorun çözülür.Yoksa askeri yöntemle,kavga ve dövüşle sorunun çözüleceğine ben inanmıyorum.”
Bunu öncelikle bekârların uygulaması gerekir. İkinci eş arayanlar da tercihlerini doğudan yaparlarsa sorun çözülür. Hasımlık yerine hısımlık alır. Eskiden bizim bölgemizde kan davaları bu şekilde iki aile arasında evlilikler yapılarak çözülürdü. Bizim doğunun kültüründe bu vardır.” diyor.
Rize belediye başkanını bu harika düşüncesi için tebrik ediyorum. Eski bir selefi de kendisine benzer düşünceleri ile ün yapmıştı.
Bence bu önerisini son günlerde artan terör nedeniyle başı bir hayli ağrıyan genel başkanı ve başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hemen anlatsın. Ve bir kanun teklifi getirerek ikinci evlilik medeni kanuna eklensin. Yine bir ekleme ile ikinci eşini doğudan alan ailelere belli oranlarda primler verilerek, hatta iki tane alana daha çok prim verilerek bu uygulama teşvik edilsin.
Ülkemiz de bunca yıllık terör belasından kurtulup kardeşçe barış içinde bir arada yaşamaya devam etsin. Neymiş kadın hakları, tek evlilik vb. zırvalar.Tebrikler sayın başkanım.Aklınızla bin yaşayın. 30.06.2010

1 Temmuz 2010  08:56:59 - Okuma: (487)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik