Yazı

Terör Çıkmaz Yoldur…
Terör Çıkmaz Yoldur… 

Yaşar Varış

Bu sayfada belki onlarca kez yazdım. Aklı başında yazarlar, çizerler, siyaset adamları, düşün adamları hep yazıyorlar.

Günümüzde artık terörle, bilmediğiniz, tanımadığınız suçsuz insanları öldürmekle bir yere varamazsınız.
Terörün hak elde etmek için bir yöntem olarak kullanılması tarihe karışmıştır. Bu saatten sonra uygulamaya çalışılan terör; olsa olsa kullananları mahkûm eder. Onları toplumdan soyutlar. Davaları ne ise o davaya yarar değil, zarar getirir.
Bu gerçeği artık gözleri ve vicdanları kör olmuş, insanlıktan nasibini almamış siyasal miyoplar görmelidirler.
Babası ile üniversite kursundan gelen 17 yaşındaki genç kızın terör saldırısında yaşamını yitirmesi hangi davaya yarar sağlar?
Etnik kökeni, dini inancı ne olursa olsun hangi insan bu olaya hak verir?
Vatan görevi için askere gönderilen, nöbet tutarken topluca saldırıya uğrayıp şehit edilen askerlerin ardından kim bu saldırılara olumlu bakar. Milyonlarca insan bu terörü yapanlara ve arkasındakilere sadece kin duyar, nefret duyar.
Bazı haklarının ihlal edildiğini, verilmediğini düşünenler varsa bu hakları almanın günümüzde pek çok yolu bulunmaktadır.
Bu konuda demokratik, siyasal ve hukuksal hak arayacak ulusal ve uluslar arası yollar vardır.
Terörle iddia edilen hak alınmaz. Terör çıkmaz sokaktır. Terör inanılan davaya zarar vermekten başka bir işe yaramaz.
Yönetenlerde bunu böyle bilmelidirler.
Terörle mücadelenin dünyada yolu yöntemi bellidir.
Yönetenler, Terör örgütünce yanlış anlaşılacak, “vurduk, hakkımızı almaya başladık” dedirtecek davranışlardan kaçınmalıdırlar.
Bu açıdan bakıldığında AKP hükümetinin “açılım” adı altında başlattığı, ancak bir türlü içini dolduramadığı, ne olduğunu herkesin kendisine göre yorumladığı uygulamalardan kaçınmalıdır.
Terör örgütü, silahları bırakmadan onlarla ve temsilcileri ile devlet yetkililerin görüşmesi, sınırı elini kolunu sallayarak ülkeye girmesi, sınırda göstermelik bir yargılama ile serbest bırakılmaları yanlış anlamalara neden olmuştur.
Terör örgütü bunu Türk devletinin bir zafiyeti olarak algılamıştır.
Bu durum ve sonraki bazı uygulamalar terörü yeniden azdırmıştır.
Ayrıca hükümetin dış politikada izlediği yol, ne yazık ki Türkiye’yi uluslar arası arenada yalnız bırakmıştır. Tüm komşularla sıfır sorun derken kimseyi memnun etmeyen, herkesle, hatta en yakın komşularımızla bile ülkeyi kavgalı hale getirmiştir.
İşin bir de ekonomik ve sosyal boyutu vardır.
Hükümet, Terörle mücadele ederken işin, askeri boyutu yanında ekonomik, sosyal ve kültürel boyutunu, dış politika boyutunu hep birlikte ele almalı, bu terör bataklığından ülkemizi bir an evvel kurtarmalıdır. Yoksa kendisi de terör kurbanları arasına katılıp,ilk seçimlerde yok olup gidecektir. Hiçbir toplum,can güvenliğini sağlayamayan bir hükümete uzun süre katlanamaz. 23.06.2010

23 Haziran 2010  13:20:48 - Okuma: (515)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik