Yazı

Karanlıkların Kahramanları
Karanlıkların Kahramanları 

Murat Tezel

Onları çoğu zaman görüyoruz ve görmezden geliyoruz. Bizi görmüyor-lar diye düşünüyoruz yanılıyoruz.

Evet görmüyorlar ama hissediyorlar onlara el, kol ve ses olmamızı bekliyorlar, olmuyoruz. Onları ötekileştirmeye çalışıyoruz, onlardan kaçıyoruz. Onlar sadece görme engelli ve tek bir duyudan mahrumlar ”Onlar karanlıkların kahramanları”
         Evet bu yazımın konusu görme engelliler ve görme engelli olmak. Günümüzde bir çok görme engelli var ve karşılaşıp yaşadıkları sorunlar ancak her geçen gün bu sorunları en aza indirgemek için çeşitli gelişmeler kaydediliyor ve görme engelliler yol kat ediyor . Eğitim ve iş konuları başta olmak üzere teknolojik gelişmeler de görme engelliler göz önünde bulundurularak hazırlanıyor. Şu an hiç görmeyen bir kişi gören bir kişiden daha iyi bilgisayar kullanabiliyor , eğitimini devam ettire biliyor ve çalışa biliyor .
         GÜLTEKİN YAZGAN ismi bir çok insan için bir şey ifade etmiyor, muhakkak tanınmıyor da ama her 10 görme engelliden 9 u çok yakından tanıyor. O da bir görme engelli ancak gözlerinin görmemesi hiçbir zaman onu engellemedi ve şu ana kadar yaptıklarıyla herkes için örnek alınması gereken bir insan . Başarılarla dolu biyografisine bundan 5 yıl önce   kurduğu Türkiyenin ilk sesli kütüphanesini ekledi TÜRGÖK (Türkiye görme özürlüler kitaplığı derneği).
         TÜRGÖK’ü GÜLTEKİN YAZGAN’ın kendi sözleriyle aktarıyorum .
         GÜLTEKİN YAZGAN Görme engellilere hizmet edecek bir kitaplığın hayalini yıllarca kurdum. Kitaplık fikri öteden beri beslediğim bir hayaldi. Körlük o kadar kötü değil yani.” Burası bildiğiniz kütüphanelerden değil. İnsanların gelip sessizce kitap okuduğu, sessizliğin hakim olduğu sıradan klasik bir kütüphane değil, aksine sesin, çalışmanın iktidar olduğu bir başka kütüphane burası. Burada görme engelliler için dergiler hazırlanıyor, kitaplar seslendiriliyor. Sadece gönüllülerin çalıştığı bu kütüphane birkaç bölümden oluşuyor. Sesli kitap bölümünde öncelikle edebiyat klasiği olan kitaplar, şiirler, imla kılavuzları, tek tek seslendiriliyor. Daha sonra bu seslendirilen kitaplar CD haline getiriliyor,Dergi bölümünde her ay 3 tane dergi hazırlanıyor biri kitaplar gibi sesli CD olarak diğer ikisi kabartma baskı halinde türkiyenin dört bir yanındaki görme engelli üyelerimizin adreslerine postalanıyor. Kütüphanenin arşivinde şuan 65 bin sesli kitap bulunuyor.
         GÜLTEKİN YAZGAN Türgökü bu sözlerle anlatıyor belki bir çoğumuızun hiç görme engelli bir arkadaşı olmadı yada bir yakını yok. Ama bu durum onlara uzak olmamızı gerektirmiyor, unutmayalım onlar görmüyorlar sadece bir duyudan mahrumlar. Ama bizden daha derin bir denizde yüzüyorlar her zaman yapılacak bir şey var, hiçbir zaman geç kalmış değiliz .
Bir görme engellinin yapa bileceklerini, başarılarını ve kendisi gibi görme engelliler için yaptıklarını izlemek isterseniz http://www.farkyaratanlar.org/Aday.aspx?AdayID=12 bu linkten ulaşa bilirsiniz gültekin yazgan ile tanışma fırsatına sahip oldum. Onunla tanışmak hayatıma bir çok artı ekledi ,hayata bakış açımı değiştirdi . Sizlerde tanımalısınız ki; kafanızda yarattığınız görme engelli resmi tamamen değişsin.
         Geçen yıl Gültekin YAZGAN ve Türgök. Hayatta yaptıklarıyla fark yaratanları tanıtan belgesel niteliğinde hazırlanan fark yaratanlar programına konu oldu.    Program kısa sürede yaptıklarıyla istemenin ve inanmanın önünde hiçbir engelin olmadığını kanıtlayan Gültekin YAZGAN'ın hayatını ve inanılması güç başarılarla dolu yaşamını çok güzel özetliyor. Vakit ayırıp izleyenler gerçek bir kahraman tanıma şansına sahip olacaklar. Ayrıca www.türgök.org adresinden de Gültekin YAZGAN'ın kendi sesiyle kaydedilmiş biyografisini dinleye bilirsiniz ve kitaplığın ayrıntılı bilgisine ulaşa bilirsiniz.
         Var mısın yok musun evren desem   bir çoğumuz hatırlar. Evren de Türgökün üyelerinden .Onun bilgisayar kullandığını da çalıştığını da biliyorsunuz türgökte kendi bünyesinde iş kur ile ortak projeleri hayata geçirerek bilgisayar işletmenliği kursları açıyor ve kurs sonunda kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika veriliyor bu çalışmalar görme engellileri hayata ve iş hayatına bir adım daha yaklaştırıyor aklınızda beliren şu soruyu da hemen cevaplamalıyım eminim bir çoğunuz görmeden bilgisayar kullanılır mı diyorsunuz. Görmüyorlar ama duyuyorlar bilgisayara yüklenen ekran okuyucu purogram sayesinde ekrandaki her şeyi duyarak algılıyorlar gören biri bilgisayarda ne yapıyorsa onlarda yapıyor.
         Hiç kimse görme engelli olarak dünyaya gelmek istemez yada sonradan engelli olmayı kabullenemez ancak her şey bizim için hayatta güzellikler olduğu gibi olumsuzluklarda var asılı olan bunları kabullenip ileriyi görmek ne oldu demek yerine ne yapa biliriz diyebilmek onlar karanlıkların kahramanları. Tanımasak da bilmesek de şu an çevremizde bir çok görme engelli var kimisi hiç görmüyor kimisinin perdeleri biraz aralı biliyorum bir çoğuda yarınların Gültekin YAZGANları olacaklar ondan çok söz etmişken son satırlarımı da onun deyimiyle ve kitabının ismiyle kapatmak istiyorum onlar şu an kör uçuştalar.   
 
MURAT TEZEL
2010


17 Haziran 2010  23:12:43 - Okuma: (49645)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik