Yazı

Yine Siyaset
Yine Siyaset 

Özcan Nevres

Uzun bir zamandan beri siyaset üzerine yazmaz olmuştum.

Nedense artık siyaset le uğraşmaktan zevk alamıyorum. Siyasetteki iki yüzlülük bu güzel uğraştan kopardı beni. Üç nisan bin dokuz yüz elli sekizde CHP ye katılarak siyasete ilk adımımı atmıştım. O günden bu yana bazen severek bazen de kerhen CHP ye oy verdim. Yalnızca bir kere, o da bin dokuz yüz atmış dokuz yılında, yani yaşamımı Muğla'da sürdürürken iki toprak ağasının CHP listesinde ilk iki sıraya yerleşmeleri yüzünde CHP ye oy vermemiştim. O yıl İşçi Partisinden ikinci sırada adaylık önerisi almıştım ama anında reddetmiştim. Zira bırakınız ikinciyi, birincinin bile seçilme şansı yoktu. Açıkçası olmayacak duaya amin dememiştim. Halkçı Parti ilçe başkanlığından sonra da siyasetten tamamen koptuğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir çok kere siyaset üzerine aldığım önerilere hiç bir şekilde sıcak bakmamıştım. Zira ben siyaseti gençlere bırakmak gerektiğine inanıyorum.
Sayın Deniz Baykal'ı dinliyorum. Beni çileden çıkaran ıııııı larına rağmen. Bir insan neden bazı durumlarda akıcı konuşamaz? Konuşamaz çünkü kendi söylediklerine kendisinin bile inanmadığından kaynaklanmaktadır. Siz istifa ettikten sonra CHP de büyük bir toparlanma gözlenmektedir diyen sunucuya n e diyor Sayın Bay-KAL? CHP de toparlanma benim zamanımda başlamıştı. Gülmek mi gerekir bu söze? Yoksa ağlamak mı? Sayın Baykal döneminde  küskünlerin hangileri CHP ye geri dönmüştü? Kendisini Sezar ile özdeşleştirmek isteyenlere ben Sezar değilim diyor ama, kırgınlığını belirten sözleri Sezarvari bolca kullanıyor. Sükutu hayale uğramanın ne demek olduğunu herkes bilir. Belli ki Sayın Baykal bu sükutu hayale hazır değilmiş. Bu nedenle sitemlerini eski kader arkadaşlarından esirgemiyor. Oysa onun yapacağı en güzel davranış susmaktır. Ne yazık ki bunu yapamaz. Zira o yine eskisi gibi ne olur geri dön diye yalvarılacağını zannediyordu. CHP de sağ duyu hakim oldu ve bir yıl sonra yapılacak olan genel seçime yepyeni yüzlerle seçime katılmayı sağladılar. Sayın Baykal geri döndüğünü ilan ettiği gün ben CHP den istifa etmiştim. Siyasetten ayrı kalmayı yeğlemeyi sürdürmeme rağmen, diğer küskünler gibi her an Baykal'sız CHP ye dönebilirim.                                                     ***
Menemen'e geldiğimde Sevgi Yolundan bir kaç kez geçmiştim. Ne yazık ki o yol esnafın aç gözlülüğü yüzünden sevgisizlikler yoluna dönüşmüş. Kimi malını caddeye yaymış. Kimi dükkanı güneş görmesin diye oldukça geniş sundurmalar yapmışlar ve caddeyi işgal etmişler. Esnafların sattıkları malları caddeye yayarak değil, vitrinlerinde sergilemelidirler. Zaten dar olan caddeyi işgallerle daha da daraltmaya ve görsel kirlilik yaratmaya hiç bir esnafın hakkı yoktur.

Menemen'e geldiğimde kardeşimin Yeni Foça Gencelli'deki yazlığında kalıyorum. Menemen'e gidiş gelişlerde hep Kozbeyli yolunu yeğlerim. Bu şekilde ormanın temiz havasını ciğerlerime doldurmak varken niye fabrikaların dumana boğdukları Çakmaklı yolundan gideyim? Ne yazık ki Kozbeyli'yi bir duvak gibi saran o güzelim orman bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olacak gibi. Zira neredeyse çam ağaçlarının tüm filizlerine tırtıllar yuva yapmışlar. Üstelik de çok hızlı bir şekilde artıyorlar. Eğer o tırtıllar ile gereken mücadele başlatılmaz ise bu yok oluşun önüne hiç bir güç geçemez. O güzelim orman bir gün yok olur gider.

11 Haziran 2010  22:42:54 - Okuma: (455)  Yazdır
İstatistik