Yazı

Korkunun Ecele Faydası Olmaz
Korkunun Ecele Faydası Olmaz 

Özcan Nevres

Sinirlerimi bozan haberleri izlemektense roman okumayı yeğliyorum. Arada gözlerimi dinlendirmek için televizyona baktığım oluyor.

Bu günkü on dokuz haberlerinde AKP li bir milletvekili CHP nin çiçeği burnunda yeni genel başkanına ver yansın ediyordu. Az sonra ise MHP li Bölükbaşı'nın konuşması yer almıştı. Kılıçdaroğlu'nun Nasrettin Hoca'nın torunu olduğunu ve bu nedenle laf üretmekten başka bir şeye gücünün yetmeyeceğini söylüyordu. Belli ki yapılan anketlerin sonuçları iktidar kadar muhalefeti de korkutmuştu. Oysa korkunun ecele yararı yoktur. Bu nedenle CHP dışındaki partilerin ayaklarını denk atmaları gerekir.
Yıllar önce Muğla Yatağan'da bir tartışma programına yarışmacı olarak katılmıştım. Hem de tartışmanın başlamasına yarım saat kala. Tartışmanın konusu fertler mi insanları kötü yola sürükler? Yoksa toplum mu fertleri. Bir grup toplumun fertleri kötü yola sürüklendiğini savunacak. Diğer grup ise fertlerin toplumu kötü yola sürüklediğini. Ben toplumu fertlerin kötü yola sürükleyeceğini savunan gruptaydım. Yarışmaya hazırlıksız olarak gireceğim için yarışmaya katılmama son konuşmacı olmamı şart koşmuştum. Karşı grupta kendisin rahmetle andığım sağlık memuru Ahmet Özdemir de vardı. Daha sonra belediye başkanı seçilmişti. Bu görevi ikinci kez sürdürürken kalp krizi geçirmiş, kendisin acil olarak Muğla Devlet Hastanesine götürmekte olan ambulansın kaza yapması yüzünden hastaneye ulaşmadan can vermişti. Karşı grupta yaşıtım bir tek Ahmet Özdemir vardı. Diğer altı katılımcı lise mezunu veya üniversite öğrencisiydi. Karşı grubun konuşmacıları dökülüyordu ama benim bulunduğum grup o gruptan da daha beter dökülüyorlardı. Karşı grup son konuşmacısıyla toplam yüz kırk puan toplamıştı. Bizim dökülen grubun toplam puanı yalnızca elli idi. Yarışmanın kaderini değiştirmek bana kalmıştı.
Konuşmaya başladığımda ilk olarak Adolf Hitler'in toplumu kötü yola sürüklemesini örnek verdim. Hitler Alman halkına bir dünya imparatorluğu vaat ederek dünyayı kana bulamanın ilk adımını atmıştı. Böyle bir savaşın Almanya'nın sonu olacağını söyleyenler bir şekilde susturuluyordu. İlerisini göremeyen halk ise dünyaya hakim olmanın hayaliyle Hitler'i yürekten destekliyorlardı. Her lider toplumu kötü yola sürüklemez. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi. O Birinci Dünya Savaşından yenik çıkmış olan ülkesinin umutsuz insanlarına ışık olmuştu. Kurtuluş Savaşının fitilini ateşlediğinde emrinde ne doğru dürüst bir ordu ve ne de savaş için gerekli silahları alabilecekleri paraları bile yoktu. Ama asil Türk milleti ona inanmış ve güvenmişti. Dünyanın desteklediği Yunan ordusuna karşı çeşme borularından yapılan piyade tüfekleri ile savaş dışı kalmış ağır silahları onararak savaşı sürdürmüş ve bu büyük mücadeleyi zaferle taçlandırmıştı. Sözlerimi büyük alkışlarla tamamladıktan sonra jüri sonucu açıklamıştı. Bana verdikleri puan tam yüz puandı.
Sayın Kılıçdaroğlu toplumun uzun bir zamandan beri hasretini çektiği bir lider olmuştur. Bu liderliğini çok çalışarak sürdürmesi gerekir. CHP bin dokuz yüz elli dört seçiminde adeta yerlerde sürünmüştü. Ancak otuz dört milletvekili çıkarabilmişti. Herkes artık CHP nin sonunun geldiğine inanıyordu ama olmadı. CHP Genel Sekreterliğine seçilen Kasım Gülek o yılların en zengin ailelerinden bir olmasına rağmen yollara düşmüş, köy köy, mezra mezra dolaşmış, halkın soğan ve ekmeğini paylaşmıştı. Öldü gözüyle bakılan CHP ölmediğini kanıtlarcasına atağa geçmiş ve yapılan erken seçimde milletvekili sayısını yüz yetmişin üzerine çıkarmayı başarmıştı. Eğer yirmi yedi mayıs darbesi olmasaydı bin dokuz yüz atmış birde yapılacak olan seçimde Demokrat Partiyi mutlaka alt edecekti. Ne yazık ki bu darbe bir mazlum edebiyatına neden olmuş ve sağın güçlenmesinde çok önemli etken olmuştu. 
Haydi Sayın Kılıçdaroğlu. Genç kadronla yollara düş ve bu halkın umudu olmaya devam et. Zira bu ülkenin kirli siyaset yapacaklara değil, temiz siyaset yapacaklara gereksinimi ve satmayı değil üretimi destekleyecek bir iktidar gereksinimi var.


31 Mayıs 2010  09:03:05 - Okuma: (592)  Yazdır
İstatistik