Yazı

Ulusal bayramlar..
Ulusal bayramlar.. 

Yaşar Varış

Adından da anlaşıldığı gibi ulusal bayramlar ulusça kutladığımız bayramlardır.

23 nisan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulduğu gündür. O gün egemenlik kişilerden alınıp ulusa verilmiştir. Türk ulusu bu güzel günü genciyle-yaşlısıyla, kadıyla-erkeği ile yurdun her yerinde büyük bir coşku ile kutlamalıdır.
19 mayıs da kurtuluş savaşımızın önderi, cumhuriyetimizin kurucusu büyük insan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN Samsun’a çıktığı, kurtuluş savaşını başlattığı gündür.
29 Ekim ise Cumhuriyetimizin ilan edildiği gündür. Cumhuriyetin ilan edilmesi ile peş peşe devrimlerin yürürlüğe konması ile Türkiye cumhuriyeti kısa süre içinde çağdaş milletler arasında yer almaya başlamıştır.
Bu ulusal bayram günlerinde ulusça tarihimizi gözden geçirmeliyiz. Tarihimizdeki doğru adımlarla övünmeli, yanlışlardan arınmalıyız.
Bu özel günlerde çocuklarımıza tarihimizi anlatmalı, onları ulusunu, yurdunu seven, onun bağımsızlığı için, çok çalışması gerektiğini, gerektiğinde ulusu için hiçbir özveriden kaçınılmaması gerektiğini anlatmamız gerekir.
Osmanlı imparatorluğunun neden yıkıldığını, düşmanlarının ülkeyi nasıl işgal ettiğini, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde ne zor koşullarda kurtuluş savaşı vermek zorunda kaldığımızı çocuklarımız bilmelidir.
Ulusal bayram günleri bu açıdan çok önemli günlerdir.
Bu günlerde çocuklarımız ulusal kıvancı bayram alanlarında topluca yaşamalıdırlar.
Türk ulusunun dostunu-düşmanını bu törenlerde onlara anlatmalı, günümüzde ülkemize karşı oynanan oyunları göstermeliyiz.
Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 23 Nisan törenleri bu açıdan değerlendirilmelidir.
Bu yıl törene gidenlerden bazı eleştiriler aldım.
Eleştiri şu “ bu yıl 23 Nisan törenleri eskileri gibi çok coşkulu geçmedi.
Okullar bayramları kendi okullarında kutladılar.
Çok az bir öğrenci grubu Saraçoğlu stadyumuna getirildi. Bayram sessiz sedasız adeta geçiştirildi.”
Daha sonra durumu araştırdım.
Okulların yarısı kendi okul bünyelerinde bu bayramı kutlamışlar. Yarısının da özel giysilerle özel gösteriler hazırlayanlar sahadaki törenlere katılmış.
Ve bu uygulama yurt çapında değil sadece Ödemiş’te yapılmış.
Duyduklarım doğru ise yapılan doğru değildir.
Okullarda kutlanan bayramlar stadyumda binlerce öğrencinin katıldığı kutlamalara benzemez. Orada duyulan ulusal onur, guru çok daha farklıdır.
Ben kendi çocukluğumdan hatırlarım. Sahaya girerken, çalan trampet ve boru sesleri ile kalbim yerinden çıkacak gibi heyecanlanırdı. Hala öğledir.
Dileğim çocuklarımızın duyduğu bu sevinci ve heyecanı onlardan esirgemeyelim. Özel görevi ,özel giysisi olsun veya olmasın tüm çocuklarımız ulusal bayramlara katalım.
Onlar da bu heyecanı ve sevinci arkadaşları ile birlikte doyasıya yaşasınlar.
28.04.2010.


28 Nisan 2010  19:55:50 - Okuma: (590)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik