Yazı

Sivil Toplum Örgütleri - Baskı Grupları…
Sivil Toplum Örgütleri - Baskı Grupları… 

Yaşar Varış

Çağdaş toplum, örgütlü toplumdur. Bu anlamda bir ülkede yaşayan insanlar ne kadar örgütlü olurlarsa, yaşadıkları sorunların çözümünde o kadar başarılı olurlar. Çünkü örgütlü insanların eylemleri, idare edenler üzerinde çok daha etkili olur.

Bu nedenle sivil toplum örgütlerine” DEMOKRATİK BASKI GRUPLARI” da denir.
Aynı anlayış şehirler için de geçerlidir.
Örneğin Ödemiş ile ilgili olarak insanlarımızı dinlediğimizde herkesin yakındığı bir konu vardır. Bunu evde eşine, kahvede arkadaşına söyler, eleştirir. Ama bundan yöneticilerin haberi bile olmaz.
Ama bu eleştirileri etkili bir platformda yöneticilere karşı dile getirirse ve yöneticiler bu eleştirilerin arkasında bir güç olduğunu da görürse eleştirilere kulak açmak, gereğini yapmak zorunda kalır.
Bu anlamda güzel şehrimiz Ödemiş’te 20 Nisan 2010 günü güzel bir toplantı düzenlendi.
Saygıdeğer ve başarılı Kaymakamız Abdurrahman Koçoğlu bu ayın İLÇE İNSAN HAKLARI TOPLANTISINI Ödemiş KENT KONSEYİ üyeleri ile birlikte topladı.
Ödemiş Belediye nikâh salonunda yapılan toplantıya belediye başkanımız sayın Bekir Keskin de katıldılar.
Geçtiğimiz günlerde benim de dile getirdiğim ve ilçe İnsan hakları Kurulunun gündeminde olan bazı konular bu toplantıda dile getirildi.
Ödemiş’te yaşayan ve büyük çoğunluğun yakındığı iki konu üzerinde görüşmeler tamamlandı.
Bunlarda biri “Yaya kaldırımların işgaline son verilmesi” istemi idi.
Kent konseyi çevre grubu konu ile ilgili olarak güzel bir rapor hazırlamış. Görüntülü bir şekilde bu konuyu dile getirdiler. Her iki kurulun üyeleri “Yaya kaldırımlarının yayalara ayrılmış bir şerit olduğunu, buraların hangi nedenle olursa olsun işgalinin hoş görülemeyeceğini, kabahatler kanuna göre buraları işgal edenlerin idari para cezaları ile cezalandırılacağını ve bu konudaki sorumluluğun tamamen belediyeye ait olduğunu” dile getirdiler.
Belediye başkanı sayın KESKİN  söz alarak “görüyorum ki bu konuda Ödemiş’i temsil eden bu sivil toplum örgütümüzün üyeleri arasında bir fikir birliği oluşmuş, biz bunun takipçisi oluruz” dedi.
İlçe kaymakamı sayın KOÇOĞLU DA yaptığı konuşmada “ ben Ödemiş halkının huzur ve güvenini, sağlıklı bir şekilde yaşaması her şeyin üstünde tutarım. Yaya kaldırımları yayalara ayrılmış yol parçalarıdır. Her ne gerekçe ile olursa olsun buralar yayaların emrine verilmeli, her türlü işgal sona erdirilmelidir. Gerekirse sivil toplum örgütü temsilcileri ile cadde cadde gezer bunu halkımıza anlatırız” dedi.
İkinci bir konu da Ödemiş halkını yakından etkileyen ve şehrin görüntüsünü ve sağlığını tehdit eder hale gelen açıkta, seyyar olarak satılan gıda maddeleri ile ilgiliydi. Bu konuda da görüşmeler yapıldı. Bu tür yerlerin ve işletenlerin her türlü sağlık kontrolünden uzak, kayıt dışı, ruhsatsız, kaçak yerler olduğu, bir an önce kaldırılması gerektiği noktasında fikir birliğine varıldı.
Bir kere daha görüldü ki insanlar örgütlü olarak sorunlarını yetkililere anlattıklarında sorunlar daha kısa yoldan, daha çabuk çözülüyor. Bu toplantıyı düzenleyen ve konulara gösterdiği hassasiyet için ilçe Kaymakamı sayın Abdurrahman Koçoğlu’na teşekkür ediyorum.
Belediye başkanımız sayın Bekir Keskin’e de sivil toplum örgütlerinin isteklerine olumlu yaklaştığı ve en kısa zamanda çözüm sözü verdiği için teşekkür ediyorum.
Dileğim ödemişimizin diğer çözülmesi gereken konularında da aynı anlayışın egemen olmasıdır.
Bizler de vatandaşlar olarak bu konuların takipçisi olmalıyız. Şehrin ortak aklının hayata geçirilmesi için elimizden gelen katkıyı koymalıyız. 21.04.2010

21 Nisan 2010  18:38:39 - Okuma: (611)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik