Yazı

Ayaslug İstasyonu
Ayaslug İstasyonu 

Ali Can

1800’lü yılların sonunda İzmir, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli liman kentlerinden biri durumuna gelmişti.

Kent, Batı Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı durumundaydı. Bölgenin tüm ürünleri burada toplanıyor ve ihraç ediliyordu.
Demiryolları inşa edilmeden önce mallar, deve kervanlarıyla taşınmaktaydı. Ancak deve kervanlarının ağır yol almasından dolayı, gemiler limanda günlerce beklemek zorunda kalıyordu.
 
Deve kervanları, Batı Anadolu’nun tüm üretimini İzmir Limanı’na aktarıyordu…
Ulaşım sisteminde görülen aksaklıklar, kaynaklar yönünden zengin ve jeopolitik açıdan ticarete çok uygun olan bölgede, ticaretin ve tarımın gelişmesini engelliyordu. Bunu gören İzmir’deki yabancı tüccarlar, Batı Anadolu’nun demiryoluyla İzmir’e bağlanması için çalışmaya başladılar. Çoğu İngiliz olan bu tüccarlar, demiryolu kurulursa, ticaretin gelişeceğini ve kendi gelirlerinin daha da artacağını iyi biliyorlardı. Ancak, çok pahalı olan ve büyük bir sermaye gerektiren bu girişimin, durumu gittikçe kötüleşen Osmanlı maliyesi tarafından karşılanması zor görünüyordu. Kendi güçleri de bu işe yetmeyeceğinden, tüccarlar İngiliz sermayesini “göreve” davet etti.
         Görüşmeler yapıldı. İngilizler işe koyuldu. 22 Eylül 1857 tarihinde, Alsancak Garı’nın olduğu yerde büyük bir tören düzenlenerek İzmir-Aydın Demiryolu’nun temelleri atıldı.
         İzmir-Aydın Demiryolu hattı, Anadolu’nun ilk demiryolu hattıdır. 10 yılda tamamlanan hat, bölge  ticaretinin   gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Yolu yapan İngilizler bu yol ile çok övünmüşlerdir.
28 Aralık 1860 tarihinde İzmir-Torbalı hattı açılarak ilk tren seferleri de bu hatta başlamış oluyordu.
 
İzmir-Aydın Demiryolu’nda ikinci etap durağı: Ayaslug
15 Eylül 1862 tarihinde İzmir Demiryolu, Ayaslug’a ulaştı. Su kemerlerinin altına bir istasyon binası inşa edildi. Aslında, İngiliz Demiryolu şirketinin İzmir-Aydın Demiryolu Hattı projesinde Ayaslug bulunmuyordu. Torbalı hattından sonra güzergah kısa yoldan Reşadiye’ye(Ortaklar) bağlanacak ve Aydın istikametinde devam edilecekti. Ancak, şimdiki Selatin Tüneli’nin bulunduğu bölgenin geçilmesi zor görünüyordu. İnşaat sırasında 80’den fazla işçi hayatını kaybedince, acil olarak hat aşağıya, Ayaslug’a kaydırılmıştı.
Bu duruma en çok sevinenler, hiç şüphesiz arkeolojiye meraklı olan demiryolu mühendisleriydi.
 
İstasyon binasının hemen arkasına otel ve kazıevi inşa edildi. Ayaslug’da hareketli günler başlıyordu. . (Devam edecek)
 
Görseller: Ali CAN Koleksiyonu

18 Nisan 2010  09:00:31 - Okuma: (974)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik