Yazı

Biliyor musunuz?
Biliyor musunuz? 

Murat Tezel

Köşemi okuyup takip edenler bilirler, bir önceki yazımda Selçuklunun SELÇUK’u tanımadığından söz etmiştim.

Yazdıklarım sonrasında aldığım duyumlar ve yorumlar nedeniyle  bu yazımda da konuyu açarak devam edeceğim.
Aslında SELÇUK’u tanımak sanıldığı kadar da zor değil. SELÇUK’un gezilip görülmeye değer bir çok yeri var. Bu yerleri gezmek isteyenlerin yapması gereken tek bir şey var, Selçuk Efes Müzesinden alacakları müze kartı yeterli olacaktır. Kart 1 yıl geçerliliği olan, aynı zamanda SELÇUK’taki tüm ören yerlerinde geçerliliği  olan bir karttır. Kartın öğretmenler ve öğrencilere indirimi de var. Duyarlı vatandaşlarımız bu kartı alarak bir yerden başlamış olabilirler.
Selçuk Müzesinin kapıları her zaman Selçukluya açık. Yılın belli günlerinde müzeyi gezmek yerli halka ücretsiz. Bu konuyla  ve müze kartıyla ilgili detaylı  bilgilere Kültür Bakanlığının internet sitesinden  ve Selçuk Müzesinden ulaşabilirsiniz .
Selçuk Müzesinden söz etmişken şunu da bildirmek istiyorum ; müzemizde sergiler açılıyor, her ay iki sergiye ev sahipl iği yapan müzemiz yakın şehirlerden gelen sanatçılarımızı ağırlıyor.
Arkadaşlar nelere para harcamıyoruz ve neler için zaman kaybetmiyoruz ki; peki hiç çevremizi tanımak için vakit ayırdık mı ? Bu soruyu kendimize sorsak hiç şüphesiz bir çoğumuz cevap veremeyiz. Sanal alemin çekiciliğine kendimizi o kadar kaptırdık ki artık birbirlerini göremeyen nesil haline geldik. Cep telefonları ve internet siteleri bizi dış dünyadan soyutlar hale geldi. Malum bir çoğumuzun hayatı okul, dershane, ev üçgenin de geçiyor. Kendimize en az ayda bir gün ayırsak birkaç kişi toplanıp bir yeri gezsek olmaz mı? Hem çevremizi hem de SELÇUK’u tanımış oluruz. Zaten Selçuk ta sosyal yaşam alanlarımız yok. En basit örnek sinema gibi, en azından tarihimizi tanıyalım
Yazımda bazı soruların cevap bulmasına yardımcı olmaya çalıştım. Umuyorum ki akıllardaki soru işretlerinin azalmasına faydam olmuştur. Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir. Okumak, uzakta yaşayanlar gelip göremeyenler için daha cazip gelebilir. Ancak biz daha şanslıyız. Hem görüp hem dokunabiliriz yani gezen daha iyi bilir.
 
Murat TEZEL
2010


16 Nisan 2010  19:38:19 - Okuma: (615)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik