Yazı

Okul Bahçeleri…
Okul Bahçeleri… 

Yaşar Varış

İlk defa ilkokula başladığımızda annemizin veya babamızın elinden tutarak gittiğimizde tanırız okul bahçelerini.

Daha sonra ilk zil çaldığında çılgınca koşarız bahçeye. Bizi bekleyen anne ve babamıza ilk dersi ve öğretmenimizi anlatmak için.
Yıllar geçtikçe okul bahçelerinin bizde bıraktığı izlenimler değişir.
Bazen en heyecanlı oyunların oynandığı alanlar olarak, bazen ilk sevdiğimiz kız arkadaşımızla dolaştığımız, belki de ilk ilanı aşk ettiğimiz yer olarak hatırlarız  okul bahçelerini.
Kafamızda hep bu güzelliklerle  yaşar, yaşamalıdır okuduğumuz okulların bahçeleri.
Ama son yıllarda okul bahçeleri amacının dışında kullanılmaya başlandı.
Şehrin merkezindeki bazı okullarımızın bahçeleri düğün salonu olarak, okula gelir sağlamak için düğün sahiplerine kiralanmaya başlandı.
Bu uygulama okul etrafında yaşayan vatandaşların yakınmalarına neden olduğu gibi velilerin de tepkisini çekmeye başladı.
Bir kere, okul bahçelerinde açık havada çalınan müzik çok yüksek sesle yapılmakta, çevrede oturan insanlar bu gürültü kirliliğinde son derece rahatsız olmaktadırlar. Hastası olan, çocuğu ders çalışan, sabah erken işe kalkacak olan aileler bu gürültüden son derece rahatsızdırlar. Hem yasa gereği belli desibelden yüksek sesle yayın yapmak yasaktır. Bunun çok büyük cezaları vardır.
Ayrıca kutsal bildiğimiz okul bahçeleri pazartesi günü sigara izmaritleri, bira, içki şişeleri ile kirlenmekte, çocuklarımıza kötü örnek olmaktadır.
Yine bu iş için yatırım yapmış işyerleri vardır. Buralar gürültü yönetmeliğine göre masraf edilmiş, donatılmış yerlerdir. Bu insanlar buralara yatırım yapmış,ruhsat almışlardır. Vergisini vermektedirler. Bu insanlara karşı da haksızlıktır yapılan.
Hafta sonları okul bahçelerinin düğünlere kiralanması okula maddi olarak katkı sağlayabilir. Okullarımızın bu gelire gereksinimi de olabilir.
Ama bunun çözümü okul bahçelerinin kiraya verilmesi değildir.
Yasalarımıza göre ilköğretim parasızdır ve zorunludur. Okulların gereksinimleri devlet tarafından karşılanmalıdır. Vatandaş bu nedenle vergi vermektedir. Eğer bütçeden milli eğitime ayrılan para yetmiyorsa daha fazla ayrılmalıdır. Anayasamızda yazan” sosyal devlet” kavramının anlamı budur.
Devlet aldığı vergilerle vatandaşların eğitim, sağlık, savunma ve diğer alt yapıları yapmak zorundadır. Eğer okullarımıza ayrılan para yetmiyorsa bu başka yollarla karşılanmalıdır.
Sayın Kaymakamımızın halkın huzur ve güven içinde yaşaması konusunda çok titiz olduğunu biliyorum. En azında şehrin içinde olan, yerleşim birimlerinin tam ortasında bulunan okullarda bu uygulamaya izin vermeyeceğini umuyorum.
Belki, şehrin dışında kalan, bahçesi düğün yapmaya uygun olan okullarımızda buna izin verilebilir. Ama merkezde bulunanlara kesinlikle izin verilmemelidir. Ödemiş halkı bu konuda alınacak her kararı destekleyecektir ve memnun olacaktır.
Çağımızda gürültü kirliği en az hava kirliliği kadar tehlikeli ve insan sağlığına zararlı bir kirlilik olduğunu unutmayalım. Saygılarımla. 07.04.2010


8 Nisan 2010  18:55:10 - Okuma: (641)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik