Yazı

Baz istasyonları ve toplum sağlığı…
Baz istasyonları ve toplum sağlığı… 

Yaşar Varış

Son yıllarda cep telefonlarının hızlı bir şekilde kullanımının atışı ile bu işi yapan dev şirketlerin de iştahları kabardı.

Bu şirketler sadece kar’ı düşündüklerinden maliyeti düşürmek için insan sağlığını,toplum sağlığını düşünmeden her yere baz istasyonu denen ve cep telefonlarının çalışmasını güçlendiren  antenleri kurmaya başladılar.
Önceleri bu istasyonlar şehrin dışındaki yüksek tepelere konuyordu. Ama buralara elektrik çekmek, bunları koruma altına almak maliyeti yükselttiği için olmalı son dönemde şehir içinde ki yüksek apartmanların sahiplerine üç-beş bin lira gibi küçük paralar vererek bu işi kotarmaya başladılar.Bu nedenle şehirlerin içinde bu insan sağlığı için zararlı olduğu kanıtlanan antenler mantar gibi bitmeye başladı.
Geçtiğimiz gün sevdiğim bazı dostlarım yazıhaneme gelerek önemli bir konuyu konuşmak istediklerini söylediler. Heyecanlı idiler. Hallerinden onları çok üzen bir konu olduğu belli oluyordu.
Hemen konuya girip nasıl yardımcı olabileceğimi sordum.
“Yaşar ağabey, canımız çok sıkkın, bizim mahallede, bir zamanlar Tevfik Konfeksiyon mağazası olarak kullanılan binanın üstüne baz istasyonu kuruyorlar, biliyorsunuz bu istasyonlar insan sağlığına zarar veriyormuş, kanser yapıyormuş, bunu nasıl önleriz, bu konuda dava açıp bu işi durdurabilir miyiz?” dediler.
Sıkıntılarının nedenini anladım. Haklıydılar.
Ben de kendilerine “bir çok yerde mahkemeler bu konuda olumlu kararlar verdiğini, hatta son dönemde yüksek mahkeme Yargıtayın da bu konuda olumlu kararları olduğunu, ama mahkemeden önce Kaymakamlığa, Belediye başkanlığına başvurmalarını, bu yolla daha kısa sürede sonuç alınabileceğini, Saraçoğlu stadyumuna konan baz istasyonunu Kaymakamlık izin vermedi, olmazsa mahkeme yoluna gidelim” dedim.
Kaymakamlığa başvurduklarında sayın Kaymakamımız “biz özel mülk üzerine konan baz istasyonuna karışamayız, futbol sahası kamuya ait idi, oraya bu nedenle izin vermedik “ demiş.
Belediye başkanımıza gittiklerinde de sayın başkanımız “bizim alanımızın dışında, yetkimiz yok” demişler.
Bildiğiniz gibi bu istasyonlar yüksek derecede manyetik alan oluşturuyorlar. Bu da; manyetik alan içinde yaşayan tüm canlılara zarar veriyor. Onların kalp atışlarını, sinir sistemlerini olumsuz yönde etkiliyor, hatta genleri üzerinde etki ederek gen yapısını bile değiştiriyor. Kanser hastalığına neden oluyor.
Baz istasyonunun kurulacağı mahallede belediye hizmet binamız var, hemen karşısında okul gibi çalışan bir dershane var,çok sayıda ev ve işyeri var.Yani burada kurulacak baz istasyonu toplum sağlığını olumsuz etkileyeceği belli.
Bu nedenle konu bence  devletin bir temsilcisi olarak kaymakamlığı da ilgilendirir. Devlet vatandaşlarını sağlıklı bir çevrede yaşatmak zorundadır.Bu ortamı hazırlamak devletin görevleri arasındadır.
Halkın oyları ile seçilmiş, sağlıklı, yaşanılır bir kent yaratma ile görevli olan belediyemizi de ilgilendirir.
Kaymakamlık olaya toplum sağlığı açısından bakarak izin vermeyebilir. Olaya müdahil olup bu istasyonların şehir dışına kurulmasını isteyebilir.
Belediyemiz de hem toplum sağlığı, hem de binanın ruhsatı alınırken böyle bir yapı olmadığında hareketle bu eklentilere izin vermeyebilir.
Bu konuda cesur kararlar alıp halkın ağlığı korunmalıdır.
Bazı kişiler üç-beş bin lira para kazanacak diye insanlarımızın sağlığı tehlikeye atılmamalıdır.
Daha da önemlisi bina sahiplerimiz üç-beş bin liraya tenezzül edip para hırsıyla toplum sağlığını hiçe sayan şirketlere bu imkânı vermemelidirler.
İlle de istasyon kuracaklarsa şehrin dışında insanların olmadığı yerlere kurmalıdırlar. Saygıdeğer kaymakamımızdan ve Belediye başkanımızdan bu kararları bekliyorum. Saygılarımla.
17.03.2010

17 Mart 2010  19:49:29 - Okuma: (445)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik