Yazı

Kadınlarımız- 8 Mart- Atatürk…
Kadınlarımız- 8 Mart- Atatürk… 

Yaşar Varış

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü Tüm dünyada, Ülkemiz genelinde olduğu gibi güzel Ödemişimizde de kutlandı.

Bu evrensel ve anlamlı gün tüm emekçi kadınlarımıza kutlu olsun.
Hepinizin bildiği gibi, 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününün çıkış noktasında; vahşi kapitalizmin, insan emeğini kadın-erkek –çocuk demeden acımazsız bir şekilde sömürmesi ve buna karşı kadınlarımızın başkaldırısı yatmaktadır.
Bu nedenle 8 Martlar, tuzu kuru hanımların eğlence partileri düzenleyerek geçirdikleri bir gün değildir.
8 Martlar emeği ile geçinen kadınlarımızın kadın oldukları için uğradıkları baskılara, cinsiyet ayrımcılığına, emeğin sömürüsüne, sömürüye dayanan kapitalist sömürü düzenine, şiddete, her tür baskıya karşı bir direniz günüdür. Dünya çapında bir kadın dayanışma günüdür.
Alman sosyal demokrat parti liderlerinden Clara Zetkin bu nedenle Amerikanın Newyork kentinde baskılara, zumla ve kapitalist sömürü düzenine karşı direnen kırk bin işçinin ve idam edilen kadın işçi liderlerinin anısına verdiği önerge ile 8 Mart “dünya emekçi kadınlar günü” olarak kabul edilmiştir.
Dünyanın demokrasiye geçen tüm ülkelerinde kadın hakları mücadele edilerek kazanılmıştır. Ancak ülkemizdeki yapılanma ve İslam dininin kadına bakış açısından dolayı kadın haklarının kullanılması Atatürk devrimleri ile gerçekleştirilmiştir.
Bu nedenle kadınlarımız Atatürk’e ne kadar şükran duysalar azdır.
Bugün İslam dünyasına baktığımızda kadınların ikinci sınıf insanlar olduğun açık bir şekilde görürüz. Birçok İslam ülkesindeki kadınların giyim tarzları, erkeklerin arkasından yürümeleri, seçme seçilme haklarının kısıtlı olması, erkeğinin malı gibi algılanması, hatta cinsellikten zevk almamsı için küçük yaştaki kız çocuklarının sünnet edilmesine kadar bir yığın kadın hakları ne yazık ki gasp edilmiş durumdadır.
İslam ülkesi olup da kadınların çağdaş haklarını veren tek ülke Türkiye Cumhuriyetidir. Bu da Mustafa kemal Atatürk sayesinde olmuştur.
Ülkemizde de son yıllarda ne yazık ki geri dönüş özlemleri vardır. Kadınlarımıza özgürlük adı altında elde ettikleri haklar geri alınmak istenmektedir. Kadınlarımız bu konuda yanıltılmaktadırlar.
Toplumsal yaşamda kadınların katılmadığı hiçbir hareket başarıya ulaşamaz. Bu yaşanmış bir gerçektir. Kadınla erkek bir bütündür. Biri olmadan diğeri olmaz.
Her türlü sorunun çözümünde kadınla erkek omuz omuza birlikte mücadele etmelidir.
Kız çocuklarını iyi yetiştirmeyen, kadınlarına gerekli saygıyı göstermeyen toplumlar ilerleyemez.
Bu duygularla tüm emekçi, çalışan kadınlarımızın8 Mart kadınlar haftasını kutluyor, savaşsız, sömürürsüz, ayırımcılığın ortadan kalktığı, herkesin barış içinde yaşadığı, anaların ağlamadığı nice yıllar diliyorum 10.03.2010

12 Mart 2010  00:19:39 - Okuma: (616)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik