Yazı

Uyan Selçuk
Uyan Selçuk 

Murat Tezel

Turizmin göz bebeği bir çok kültürel zenginliği bünyesinde barındıran ve tarihi büyük bir gururla kucaklayan şehir her güzelliğin bir sonu olduğu malum sanırım seninki de yaklaşıyor.

          Tarihinden bahsetmeye gerek duymuyorum, bilen zaten biliyor. Beni asıl üzen yıllarca yaşayan ve halen yaşamakta olan yerli halk Selçuk ta doğup büyüyen insanların nerede yaşadığını bilmemeleri kadar acı bir şey daha yoktur, kaldı ki böylesine eşsiz bir yerden söz ediyorum.
          Selçuk halkına değişik yerleri tanıtmak adına zaman zaman belediyemiz tarafından turlar düzenleniyor; amacına ulaşıyor mu orası tartışmaya açık .Ama sonuç itibari ile onayladığın bir çalışma sadece zamanlama hatası var , önce yaşadığımız yerden başlamamız gerekmiyor mu?
          Evet soru bu Selçuklu Selçuk’u ne kadar tanıyor. Bir yeri sahipleniyorsanız tanımanız gerekir. Gerçekten Selçuklu olmak için de selçuk’u tanımak gerekir.
          Belli aralıklarla Selçuklu için küçük İlçe içi turlar düzenlenmesi o kadar da zor olmamalı.    
          Ben baktığımda turizme umudunu bağlamış kışlarını kepenk kapatarak geçiren küçük esnafın yaşadığı zorluklarını görmek istemiyorum, başka yerlerde okuyarak yollarda zaman harcayan öğrencilerini görmek istemiyorum . Bizler ne için okuyoruz diploma koleksiyonu yapmak için değil tabi ki , işsizlik selçuk’un kaderi olmamalı. Ben Selçuk’un emekliler şehri olmasını görmek istemiyorum, bir sinemamız bile yok.Üniversite zaten hayal. İzmir’ e bu kadar yakınken nasıl bu kadar uzak ola biliyoruz. İlerlememizi neler yada kimler engelliyor.
           Artık bu gidişe bir son verilmeli.Az da olsa yol almalıyız, rafa kaldırılmış bekleyen sadece seçim zamanlarında sahneye çıkan projelerin ne Selçuk’a nede Selçukluya faydası yok. 
          Haydi Selçuk uyan bu derin uykundan! Uyanda kalk bak etrafına.Ne var gözle görülen, elle tutulan. Tamam böyle gelmiş ama böyle gitmemeli, uyan Selçuk daha da geç olmadan ….

9 Mart 2010  17:26:29 - Okuma: (826)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik