Yazı

Diyarbakır- Bursa hattı
Diyarbakır- Bursa hattı 

İbrahim Becer

Değerli Kürt Arkadaşlarım,

         Etnik kimliğinizi korumanıza, kollamanıza ve dahi yaşatmanıza eyvallah. Ona kimsenin bu saatten sonra bir şey dediği yok. Benim kıstaslarım çok açıktır. Bana göre gerçek kalite, belirli bir eğitim öğretim sürecinden geçilip, en azından Türkiye standartlarını yakalayabilmekle ilintilidir.
         Bunun dışında kimsenin etnik kimliği umurumda bile olmaz.
         Eğer yukarıdaki standartları tutturabiliyorsan, yaşadığın Ülkene faydan olduğu gibi, çok da istersen etnik kimliğine de hizmet etmiş olursun. Aksi halde zırt pırt etnik kimliğini öne süren adama da o kimliğine bakmadan sorarlar: “ Sen kansere çare bulacaktın da Biz mi engelledik Arkadaşım!”
         Öyle ya, bilimsel veya sanatsal bir başarıyı herhangi bir etnik kimlik yakalayamaz. Ancak ve ancak bilgi, birikim, yetenek üçlemesi bir araya gelirse ortaya bir başarı çıkabilir…
         Türkiye’de oynanan, Türkiye Futbol Federasyonunun düzenlediği bir müsabakada, Türkiye Cumhuriyeti Polisine ve Hakemlerine taş atma hakkını bu Ülkede hiçbir etnik kimliğe vermezler.
         Bursa Spor taraftarları zamanında bir halt yemiştir, eyvallah. Ama kurallar bellidir. Takımına güveniyorsan, kendine güveniyorsan, şehrine güveniyorsan çıkacak ve çatır çatır rakibini yeneceksin. Çünkü burada kurallar herkese eşittir. Bak İzmir’e, Türkiye’nin en büyük stadına sahip ama kaç senedir alt liglerde cebelleşiyor. Levanten yapısını öne sürüp sınıf atlayabiliyor mu? Başbakan’ın Rize Spor’a faydası oldu mu? Ne gezer…
         İşler bu hal aldıktan sonra Muhtemelen Diyarbakır Spor’un sahası kapatılır ve bir mucize olmazsa küme düşer. Fakat şimdiden uyarayım bu Takım küme düşerse Kürt olduğu için düşmeyecek. Türkiye Futbol Federasyonunun kurallarını ihlal ettiği için küme düşecek.
         “İçimizdeki birkaç kendini bilmez” safsatasına kimse bulaşmasın.
         Sen o içindeki birkaç kendini bilmezi İstanbul’u yakıp yıkarken engelleyemedin. İnsanların emek harcayarak, ter akıtarak sahip oldukları araçları yakmasına seyirci kaldın. Sen, atılan bir molotofla cayır cayır yanan bir kıza taziyede bile bulunmadın. Hepsini geçtim, PKK’ya bir kere olsun şöyle ağız dolusu bir küfür bile etmedin…
         Bu İnsanların tek suçu Türk olmak mıydı? Bursa Sporlu futbolcuların da mı tek suçu buydu?
         Başınıza gelen her belada suçlu olarak bir “Türk” arama fikrinden bir an önce vazgeçseniz iyi olur. Çünkü emin olun, Türk veya Kürt fark etmez, her ikisinin de faşisti kimsenin hayrına olmaz. Türkiye’de gerçekten çok büyük “manevi” fedakârlıklarla bir süreç yürüyor. Herkes sabırlı olmak zorunda şu aralar.
Değil mi ki evladına sıkılan kurşuna ses etmeyen Analar yetiştiren bir coğrafyadır burası; Sen de, Sana yapılan ağır ithamı( PKK dışarı…) en azından sineye çek.
Hiç mi gazete okumuyorsun Arkadaşım? Gazetelerde yazan yüzlerce Yazar, Akademisyen, Sanatçı Senin haklarını meşru zeminde savundukları için taraf olmakla suçlanıyor.
Kaç tane Türkü savunmak için kendi cenahında savaş verdin? Gencecik bir kızı diri diri yakan zihniyeti lanetledin mi? Hamidiye Alaylarının Ermeni tehciri esnasında oynadığı rolü bildiği halde, utanmadan, sıkılmadan “Türkler Ermenilerden özür dilemeliler” diyen Kürt Milletvekilini sorgulayabiliyor musun? Türkiye’de her yedi elektrik direğinden biri yabancı sigara firmalarının ödediği vergilerle yapılırken, Sen hala Kızıltepe’de bir kanalizasyon sorununu halledemeyen Belediyenin yakasına yapışabiliyor musun, yoksa bu Yüzyılda sokaklarımdan pislik aksın ama namım yürüsün mü diyorsun?
Unutma! Suçluyu göstermek için işaret parmağını uzattığın anda kalan üç parmağında sana dönüktür. Biraz özeleştiri yap, kendini yargıla bakalım nasıl bir sonuç elde edeceksin.
Ve dahi benim Kürt Arkadaşım şunu unutma: “Taş da yumurtanın üzerine düşse, yumurta da taşın üzerine düşse ezilen her zaman yumurtadır”.
Denizler durulmazmış dalgalanmadan derler ya; bi dur artık gözünü seveyim…
Not: Pazar günü yapılan seçimle tekrar Oda Başkanı seçilen Hayri Ağabeyimi kutlar, başarılı çalışmalarının devamını temenni ederim.

9 Mart 2010  00:38:35 - Okuma: (482)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik