Yazı

Ali Can, Efes Spor ve Onun Yönetimi…
Ali Can, Efes Spor ve Onun Yönetimi… 

İbrahim Becer

Tatar Ramazan’ı izlemişsinizdir. O filmde bir replik vardır ki çok hoşuma gider. Bir mahkûm Tatar’ı uzun uzun övdükten sonra Tatar biraz da mahcup bir ifadeyle cevap verir: “Adamı yüzüne karşı övmezler Dayı!”

 
Yok, o iş öyle değil işte. Adamı yüzüne karşı överler de yererler de. Adamlık da bunu gerektirir zaten. Biraz da Şairin dediği gibi:
“Vurulup düşmek isterim, çırılçıplak bir kavgada,
Erkekçe olsun isterim, dostluk da düşmanlık da…”
Ali Can adında bir “Adam” var Selçuk’ta. Bilgisiyle, görgüsüyle, genç yaşta elde ettiği Ustalığıyla ortaya bir eser sunmuş: Selçuk Efes Spor’un yerel tarihinin anlatıldığı; Antik Kentin Altın Çocukları.
Ali Can, kendisini geride bırakarak Boyacı zeki’yi, Kaleci Tayyip’i, Biberci Metin’i, Amcamın oğlu Feridun’u, Mustafa Adıgüzel’i, Mustafa Söğütçü’yü, Kaleci Selahaddin’i, Vehip Sengel’i, Cengiz Baykal’ı adeta tekrar sahaya sürüyor. Kimisi artık aramızda olmayan bu Kahramanlar belki de Sözlü Tarihin karanlıklarında kaybolacakken bir Tarihçi duyarlılığıyla hayata döndürülüyor.
Ne yapın edin bu kitaba sahip olun. Yaşça Sizden büyük birini bulun ve o günleri anlatmasını isteyin. Ben daha iyisini yapacağım. En yakın zamanda kitabı elime alacağım ve tek dezavantajı “yaşça Benden küçüğüm” olan bu büyük adama gideceğim ve bir de Ondan dinleyeceğim. Ellerine sağlık Ali Can…
Bir övgü de Efes Spor’a… Bu sezonki kendi sahamızda oynadığımız maçların hemen hepsine gittim. Yönetimde tanıdığım dostlarım vasıtasıyla yoklukların, ilgisizliğin diz boyu olduğu bilgisine de sahibim. Bütün bu şerait içinde dahi namusluca emek harcayarak, Bu İlçenin bayrağını yere düşürmeyen futbolcular alkışı fazlasıyla hak etmekte.
Ya ıslıklar kime? Rakip Takımın Mülki idare Amiri, Parti Temsilcisi de dâhil olmak üzere deplasmana çıkartma yaparken, kılını kıpırdatmayan tüm Selçuklulara.
Son alkış da tabii ki Can Yeşilçimen ve Onun yönetimine. Bir Takımın değil, bir tarihin sırtına sarıldığı bu Kahraman da alkışı fazlasıyla hak etmekte. Yanında birisi olduğu halde Tire maçı sonrası önümde yürüyordu. İstemeden kulak misafiri oldum. Arkadaşı, ilgisizlikten dem vurunca; “olsun be Abi…” dediğini duydum sadece.
Olmasın Can Başkan neden olsun. Bu takım, tarihiyle, varlığıyla, bağrından çıkardığı bu gençleriyle bu toprağın takımı. Kaç tane böyle ortak hatıralarımızın harmanlandığı meydan var ki, yegâne takımımızı gözden çıkaralım.
Selçuklu Hemşehrilerim, Bu takıma karşı ilgisizliğiniz işi o boyuta getirdi ki; bırakın bir idareciyi, bir siyasetçiyi (Levent Görür’ü tenzih ederim) Şambalici Mustafa bile Tire Tarafına geçti ve orada satış yaptı. Biz, Selçuk’ta o kadar azdık yani.
Selçuk’ta sayısal üstünlüğümüzü bile koruyamadığımız şu ortamda bu takım şerefiyle oynuyor, Yöneticisi Şerefiyle yönetiyor ve bu takımın standartların üzerinde kitabı basılıyor.
Bu Üçlüye layık olmak en büyük hedefim…


29 Ocak 2010  19:29:34 - Okuma: (1436)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik