Yazı

Sigara İçme yasağı
Sigara İçme yasağı 

Yaşar Varış

Geçtiğimiz günlerde televizyonda “CHP İstanbul milletvekili Algan Hacaloğlu’nun 4207 sayılı yasa ile getirilen kapalı mekanlarda sigara içme yasağın kaldırılması ile bir yasa teklifini meclis başkanlığına sundu” şeklinde bir haber dinledim.

 
İnanamadım.
Ertesi günü internetten haberi indirip ayrıntılı bir şekilde okudum.
Yanlış duymamışım.
Sayın Hacaloğlu, bu konuda bir kanun teklifi hazırlamış, bunu da mecliste dü<zenlediği bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurmuş.
Sayın Hacaloğlu basın toplantısında ” kapalı alanlarda sigara içme yasağın özünde doğru olduğunu,ancak,sonuçları ve gerekli incelemeler yapılmadan kanunun çıkarıldığını, sigaranın sağlığa zararları konusunda tereddtü olmadığını, kendisinin ve ailesinin de sigara kullanmadığını,ancak Türkiye de 500bin kişinin kahvehane ve kıraathaneden geçimini sağladığını bu insanların mağdur olduğunu” söylüyor.
Bunun için sigara içme yasağının bir uyum döneminden sonra uygulamaya sokulmasını, bu nedenle de 2015 yılına kadar uygulamanın ertelenmesini öneriyor yasa teklifinde.
İşin daha garip tarafı da bu yasa teklifinin CHP MYK sında görüşüldüğünü ve onay gördüğünü söylüyor.
Ve basın toplantısında sayın Hacaloğlu “ iflasların diz boyu olduğu bir dönemde ekonominin bu kesimine bir destek vermenin gerçekçi bir çözüm olacağını” ekliyor.
Ben sayın Hacaloğlu’nu yakından tanımam. Ama CHP milletvekili olması, üstelik bu yasa teklifinin CHP MYK sında da kabul görmesi beni çok üzdü.
Bu konuda bu sayfayı okuyan arkadaşlarım benim görüşlerimi bilirler.
Hatta AKP li bir dostum bana “Yaşar Bey, yazılarınızda AKP nin uygulamalarını hep eleştiriyorsunuz, hiç mi iyi bir şey yapmadı, bir gün onları da yaz “ diye takılınca kendisine söz vermiştim. Bir gün iyi bir şey yaparsa yazacağım diye. Ve sigara yasağı ile uygulama başlayınca bu köşede bu konuyu yazıp,emeği geçenlere teşekkür etmiştim.
Şimdi CHP li bir milletvekilinin bu uygulamayı sulandırmaya yönelik, insan ve toplum sağlığını tehdit eden bir yasa teklifini üzülerek karşıladığımı da belirtmek isterim.
Bu teklif CHP ye ve sayın milletvekiline yakışmamıştır.
Sayın Hacaloğlu,nun ortaya attığı görüşler bence doğru değil,Bizim halkımız her şeye bir çare buluyor. Nitekim kapalı alanlarda sigara içme yasağına da çareler üretmeye başladılar.
Bu yasa yüzünden çok sayıda tanıdığım arkadaşım sigara içmeyi bıraktı.Bir çoğu daha az içmeye başladı.Veya iki dakika dışarı çıkıp içip geliyor.Bazı mekanlar da ek,üstü yarı örtülü yerler düzenlediler.Müşterilerinin orada sigara içmesini sağlıyorlar.Sonuçta iflas etmediler. Tıpkı geçmişte sigara içme yasağı getirilen otobüs işletmelerinin iflas etmediği gibi.
Aklıma başka şeyler geliyor ama düşünmek bile istemiyorum.
Yoksa ülkemizde tütün üretimini sınırlandırıp,kendi yetiştirdikleri tütünleri Türkiye’de kurdukları sigara fabrikalarında işleyip,Türk halkına satan büyük sigara tekellerinin oyununa mı geliyor bu arkadaşımız.
Keşke bu teklifine, “Türk tütüncüsü mağdur durumda, en kısa zamanda yeniden Türkiye’de daha geniş alanlarda tütün yetiştirilmesine izin verilsin, Türkiye’deki sigara fabrikalarında Türk tütünleri işlensin” diye eklese idi.
O zaman belki benim gibi insanların tepkisini çekmezdi.
Umarım AKP milletvekilleri bu konuda imzalarının arkasında dururlar ve aklı başında CHP milletvekilleri yasa teklifine ret oyu verir de teklif meclisten geçmez.
13.01.2010


14 Ocak 2010  01:21:44 - Okuma: (416)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik