Yazı

Vahdettin Ve Mustafa Kemal
Vahdettin Ve Mustafa Kemal 

Özcan Nevres

Uzun zamandan beri Mustafa Kemal'i Anadolu'yu kurtarması için son padişah Vahdettin tarafından gönderildiği iddia edilmektedir. Oysa bırakınız Mustafa Kemal'i Anadolu'ya göndermesini, tam tersi görüldüğü yerde yakalanması ve halledilmesi için fetva çıkarmıştır. Mustafa Kemal'in Anadolu'ya geçiş öyküsünü, Mustafa Kemal ile her zaman birlikte olan gazeteci Falih Rıfkı Atay'ın Çankaya adlı kitabından özetleyeyim.

Üsküdar'da bir evde Anadolu'nun nasıl kurtarılacağı tartışılmaktadır. Mustafa Kemal'i Anadolu'ya göndermeye karar verirler ama nasıl gönderileceği konusunda bir türlü uzlaşamazlar. Tartışma bir hayli uzar. İsmet Bey (İnönü) masaya yumruğunu vurur ve tarihe geçecek olan şu sözleri söyler. YOLLAR ÇOK MINTIKALAR ÇOK. İsmet bey her zamanki tavrını sürdürür ve sır vermez. Nasıl gönderileceğini kesinlikle açıklamaz. İsmet Bey o sıralar Askeri Erkan Dairesi Başkanıdır. Askeri atamalar kararnameleri başkanı olduğu dairede hazırlanılmaktadır.
İsmet bey, Mustafa Kemal'in 3. orduya tayin kararnamesini hazırlar. Diğer kararnamelerin arasına koyar. Padişah farkına varmadan kararnameyi onaylar. Mustafa Kemal denize açıldığında durum fark edilir ve padişah yakalama emri çıkarır. Yakalanması için de İngiliz işgal kuvvetlerinden yardım ister. Mustafa Kemal dehasıyla yakalanması için harekete geçileceğinin farkındadır. Bu nedenle kaptana kıyı şeridini takip etmesini emreder. İngiliz savaş gemilerinin gemisini bulması olasılığına karşı sahile çıkmak için geminin filikası hazır bekletilmektedir. İngiliz savaş gemileri Mustafa Kemal'i götüren gemiyi açıklarda aramışlar, koca geminin sahile bu denli yakın seyredeceğini hesap edememişler. Durumu gemi Samsun Limanına vardığında fark ederler. Bunun üzerine savaş gemileri Samsun'u bombalamaya başlar. Samsunlular Mustafa Kemal'in Samsun'da karaya çıkacağı bilgisini almışlardı. Bu nedenle hurdaya çıkarılmış bir topu onararak orman içine saklarlar ve gerekli cephaneyi de hazırlarlar. İngiliz gemilerinin bombardımanı başladığında Samsunlular topu peş peşe ateşleyerek İngiliz savaş gemilerinin kaçmasını sağlarlar. İngiliz savaş gemilerinin Mustafa Kemal' yakalayamaması üzerine padişah İsmet beyi görevden alır. Pasif bir göreve atamasını yapar. İsmet bey pasif göreve alındığı için boş durmaz. Anadolu'ya silah kaçırma eylemini yönetmektedir. Bu ara Meraşal Fevzi Çakmak İsmet beyi uyarır. Kaç yoksa seni halledecekler. İsmet Bey on bir erle yaya olarak yola çıkar. Geceleri ıssız yerlerden yürüyerek yol alırlar. Gündüzleri kendilerine güvenli olduğu bildirilen evlerde geçirirler. İzmit'e vardıklarında kalacakları eve giderler. Evde ev sahibinden başka iki kişi daha vardır. İki kişinin davranışları şüphe uyandırır. Evden ayrıldıklarında İsmet bey o iki kişinin öldürülmesini emreder. Yaya yapılan yolculukları Eskişehir'e kadar sürer. Eskişehir'de trene binerler. Ankara'ya vardıklarında da Mustafa Kemal tarafından törenle karşılanır.
Mustafa Kemal'in yaşamı Kurtuluş Savaşının sonuna kadar hep bıçağın sırtındaydı. Yaşamı ile ölümü arasında bıçağın keskin yüzü kadar bir mesafe vardı. Kurtuluş savaşı sonuna kadar padişahın idam fermanını hep boynunda taşımıştır. Padişah ordusuyla yakalatamadığı Mustafa Kemal'in yakalanması için din adamlarına fetvalar çıkartmış ve öldürülmesi için çetecilere bile görev vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ü gerektiği şekilde tanımak için mutlaka NUTUK adlı eseri okunmalıdır. Cumhuriyet ve laiklik düşmanlarının iftiralarına değer verilmemelidir.
Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyenler amaçlarına ulaşmakta en büyük engel olarak Mustafa Kemal Atatürk'ü görmektedirler. Mustafa Kemal halkın gözünden düşürülmelidir ki amaçlarına ulaşabilsinler. Mustafa Kemal Cumhuriyeti ve kurduğu devleti en sağlam güçlere yani gençliğe emanet etmiştir. Atatürk gençliği Türkiye'yi parçalamak isteyenlere asla geçit vermeyecektir.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com


11 Ocak 2010  23:40:34 - Okuma: (1260)  Yazdır
İstatistik