Yazı

2009 yılı ve Hükümetin Karnesi
2009 yılı ve Hükümetin Karnesi 

Yaşar Varış

2009 yılı Türkiye’de çalışanlar, emeği ile geçinenler ve demokrasinin gelişmesi açısından pek iyi izler bırakarak geçmedi. Hükümet bu konularda olumlu sınav veremedi. Bunu nerden çıkarıyorsunuz derseniz bazı olaylara bakmak bu konuda fikir sahibi olmak için yeterli.

 
Başbakan her ne kadar demokrat görünmeye çalışsa, demokratikleşmeden söz etse de uygulamalar bunun tersini gösteriyor ve sayın başbakanı yalanlıyor.
Bir kere “Ergenekon” adı altında sürdürülen soruşturmalar, tutuklamalar, tutuklamalardaki şekil, üzerine gidilenlerin genellikle hükümet uygulamalarını eleştiren kesimden olması AKP nin demokratlığının sözde olduğunu gösteriyor.
Ergenekon savcılarının özel olarak seçilmesi, HSYK da bunların değiştirilmesine Hükümetin temsilcisi olan adalet bakanının ve müsteşarının direnmeleri uygulamaların arkasında hükümetin olduğunu gösteriyor.
Tele kulak “skandalı olarak tarihe geçen kanunsuz telefon dinlemeleri, bu konuda hükümetin suçüstü yakalanması da bu dava ile birlikte değerlendirildiğinde toplumda büyük bir tedirginlik, korku yaratmıştır. AKP ve hükümeti bu korku üzerinden siyaset yapmaya çalışmaktadır.
Ayrıca AKP hükümetinin çalışanlara da pek iyi gözle bakmadığı, onlardan yana olmadığı da geçen yıl içindeki uygulamaları ile görülmüştür.
Köylülere ve tarımla ilgili kesimler karşı izlediği ekonomik politikalar hükümetin küçük üreticiden, hayvan besleyenlerden yana değil, büyük sermayeden, dış ekonomik kuruluşlardan yana olduğunu göstermiştir.
Yıllardır tarım ürünlerinde kendi kendine yeten sayılı ülkeler arasında olan Türkiye, ne yazı ki tarım ürünlerinde de dışa bağımlı hale getirilmiştir.
Çalışan işçilere karşı da hükümet geçen yılda olumlu bir sınav verememiştir.
Geçtiğimiz 1 Mayıslarda hükümetin ve iç işleri bakanlığının talimatları ile işçiler bayramlarını kutlayamadıkları gibi, daha sendika binalarından çıkmadan orantısız güç kullanılarak adeta binalarına hapsedilmiştir.
Bir yandan yasa çıkararak 1 mayısı bayram ilan ederken bir yandan işçileri bu kadar sert ve hasma ne davranmak demokratlıkla bağdaşan bir tutum değildir.
Son olarak özelleştirilen TEKEL işçilerinin hakları korunmamış, bu insanlar adete aileleri ile birlikte açlığa mahkum edilmişlerdir.
Haklarını korumak için Ankara’da toplanan tekel işçilerine, demokrat bir insanın, hükümetin göstermesi gereken hoşgörü bir yana itilerek, bu insanlar biber gazı, soğuk su, cop kullanılarak kış ortasında kuğulu parkın havuzuna itilmişlerdir.
Bu olay da AKP hükümetinin işçiler karşı, işçi haklarına karşı pek samimi olmadığını göstermektedir.
Terör konusunda da AKP hükümeti 2009 yılında iyi bir sınav verememiştir. Alt yapısı hazırlanmadan ve acemice ortaya atılan “açılım” uygulamaları ile terör örgütü yanlılarını, teröristleri cesaretlendirmiş, bazı il ve ilçelerimiz savaş alanı haline dönüştürülmüştür.
Ülkemizde yıllardan beri süren kardeşlik ortamı bozulmuş, vatandaşlar bunca yıllık dostlarına kuşku ile bakar hala getirilmiştir.
Özetle; 2009 yılı AKP ve hükümeti açısından pek iyi bir yıl olmamıştır. AKP nin 2009 yılı karnesi zayıftır. Nitekim yapılan kamuoyu yoklamaları bunu göstermektedir. İlk defa AKP oy bakımında ciddi düşüşler yaşamaya başlamıştır. 05.01.2010


9 Ocak 2010  12:30:56 - Okuma: (431)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik