Yazı

10 Kasım ve Demokratik Açılım...
10 Kasım ve Demokratik Açılım... 

Yaşar Varış

Bu yıl 10 kasım gününü grip olduğum için evde dinlenerek geçirdim.

Şehirde düzenlenen törenlere katılamadım ama televizyondan başta Ankara olmak üzere yurdun çeşitli illerinde yapılan ATATAÜRK’Ü ANMA TÖRENLERİNİ izleme fırsatı buldum.
Tabii bu arada AKP hükümeti tarafından ortaya atılan önce “Kürt açılımı” daha sonra demokratik açılım” en sonunda da “Birlik beraberlik,kardeşlik projesi” adı verilen; ama içeriğinin henüz ne olduğu anlaşılamayan konunun mecliste yapılan genel görüşme konuşmalarını da izleme fırsatı buldum.
Görüşmeler; açılımın içeriğinden çok, zamanlama üzerinde geçti.
Muhalefet siyasi iktidarı “bu görüşmeyi özellikle 10 kasım gününe denk getirdiğini,bunu bilerek kasten yaptığını,amaçlarının Bu özel günde Atatürk’ün en geniş bir şekilde anılmasını önlemek,sabote etmek olduğunu ima ediyordu. Gün mü yok, altı aydır bekliyorsunuz,bir gün aha bekleseniz ne çıkar diyordu.
İktidar partisi de “ 10 kasım tatil değil,herhangi bir gündür,Atatürk yaşasaydı bu günde bu önemli konuyu burada görüşürdü.Biz de Atatürk’ü seviyoruz,sisin kadar Atatürkçüyüz demek istiyordu.
Zaman zaman küfürlü ve tartışmalar arasında toplantı bitti.
CHP ve MHP millet vekillerinin konuşmaları içerik olarak çok güzeldi. Helel hele MHP İzmir milletvekilinin AKP hükümeti ve milletvekilleri için söylediği sözler yenilir yutulur cinsten değildi.
CHP grup başkanvekili Altan Öymen de kibarca ama çok ağır eleştirilerde bulundu,
Ama AKP grubu bunları düşünecek ve doğru olanları kabul edip yanlıştan dönecek bir grup yapısına sahip değiller.Hepsi Başbakan ve AKP genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın ağzının içine bakıyorlar. Biliyorlar ki yeniden milletvekili ve bakan olmak onun iki dudağı arasından çıkacak söze bağlı.
Bir ara şöyle düşündüm.
Acaba hangisi haklı.
Atatürk yaşasaydı bizim gibi düşünür ve yapardı diyen AKP li milletvekilleri mi? Yoksa Atatürk’ün gerçek mirasçıları olduğunu söyleyen CHP li ve MHP li milletvekilleri mi?
Atatürkçü düşünce sistemi böyle her tarafa çekilebilecek bir düşünce mi?
Tabii ben işin böyle olmadığını biliyorum. Atatürk’ün düşüncelerinin AKP hükümetinin yaptıkları ile bir ilgisinin olmadığını, AKP ye oy verenlerin büyük çoğunluğunun değil ama AKP nin çekirdek kadrosunun büyük çoğunluğunun bilinç altında Atatürk devrim ve ilkelerine karşı düşmanlığı olduğun adım gibi biliyorum.
Bu gün iktidarda Takkiyyeci bir parti var.her konuda olduğu gibi Atatürkçülük konusunda da takiye yapıyorlar.
Çünkü; AKP nin öncesi bu görüşü temsil eden partilerin hepsi öğle veya böyle bu görüşlerini dürüst bir şekilde belli ederlerdi.Bu yüzden Türk halkından iktidar olacak oy alamadılar. Ayrıca da Türk anayasası ve yasalarından kurtulamadılar.Sık sık Anayasa mahkemesince kapatıldılar.
İşte bu yüzden Amerikan ve Avrupa birliği desteği ile kurulduğu bu gün herkes tarafından bilinen AKP “Atatürk’e karşı çıkmakla bir yere varamayız, biz de Atatürkçüyüz diyelim,ama Atatürk yaşasaydı bizim gibi düşünürdü diyerek hem seçmeni kandırıp iktidar olalım, hem de yasaların kıskacından kurtulalım” dediler.
Ne yazık ki belli bir oranda başarılı da oldular.
Yoksa, Laik demokratik Türk cumhuriyetini kuran,Tam bağımsızlık benim karakterimdir diyen, Emperyalizme ve faşizme karşı uyanık olmak gerek diyen,emperyalist sömürgeci devletleri kovan, ümmeti millet yapan, her türlü hurafeleri atıp bilimi rehber edinen ,laik eğitimin yemelerini atan Atatürk’le AKP nin ne benzerliği olabilir.
Bir gün gelecek.Takkiyeden etkilenenler azalacak.Gerçek Atatürkçüler Atamızı her 10 kasımlarda ona layık olacak şekilde anacaklardır.
Bu duygu ve düşüncelerle büyük önder Mustafa Kemal Atatürk önünde saygı ile bir kez daha eğiyorum.Ona özlem ve saygılarımı sunuyorum.Güzel ruhu şad olsun.11.11.2009


12 Kasım 2009  08:45:48 - Okuma: (643)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik