Yazı

Efes Spor neden kazansın ki...
Efes Spor neden kazansın ki... 

Ersin Değişmez

80’li ve 90’lı yıllarda bir lokalimiz vardı. Şimdiki ziraat bankası yanında Selçuk eczanesi ve pidecinin olduğu yerde biraz da çukurdaydı sanki ben hayal meyal hatırlıyorum.

Efesin maçı olduğunda hayat duruyordu orda toplanıyordu Selçuklular hep beraber maça gidiliyordu. Sonra orası yıkıldı güzel bir bina yapıldı orasıda fena değil aslında.
 
         Peki ne değişti ki o zamandan bu zamana?
        
          Nemi değişti dışardan getirilen futbolcu bozuntularına bir sürü paralar harcanıyordu o zamanlar Selçuklu yok muydu takımda vardı ama onlar dışardan gelen adamların aldığı paranın 4’te 1’ini alıyordu belki almıyordu. Ama Selçuk halkı o takımın arkasındaydı paralı askerlerin peşinde deplasmanlara gidiliyor ölümüne kavgalar ediliyor icabında karakollarda sabahlanılıyordu.
 
         Mesela esnaflar dolaşılıyordu cumartesi günü Efespor için para toplanıyordu isteyenler gönlünden ne koparsa veriyordu kulübün geliri de çok güzeldi ama sonuçta paralı askerler oynadıkları sezon cukkayı indirip arkalarına bile bakmıyorlardı. Ama Selçuklular yine arkasındaydı takımın sonuna kadar. Şimdi maç var şu maç ilanını yapıştıralım diyoruz cama olmaz duvara yapıştır diyenler oluyor.
 
         2002 den beri sadece Selçuklular oynuyor takımda ama destek yok. Kahvede konuşuluyor sallamalar çok “ben bu hafta efesin maçına gittim beğenmedim onun kıçı büyümüş bunun yaşı geçmiş” ve buna benzer bir sürü sallama iyi tamam da bu çocuklar niye oynasın kime oynasın neden oynasın. Para verilse dersin ki para için eşek gibi oynamak zorundalar paralarını alıyorlar ee o yok.
 
         Maçada kimse gitmiyor zaten giden sallamaya gidiyor. Futbolcular hepsi Selçuklu demiştim ya yani birinin arkadaşı birinin oğlu birinin yeğeni birinin abisi birinin kardeşi yani hepsi bizim çocuklar tirübünde arkalarında Selçukluların olduğu görseler daha hırslı oynarlar kendilerini daha iyi oynamak zorunda hissederler paralı askerlerin peşinde deplasmanlara giden Selçuklular nerde?
 
         Tire maçını oynuyoruz bu sezon Tirede tirübünde 3000 kişi var bizi yenseler galibiyet primleri adam başı 400 tl yani bizimkilerin alamadığı maaşları kadar bizimkiler çıkıyor Tireyi Tirede 1-0 vurup geliyor. Tirübünde Tire'nin Kaymakamı, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü var
 
          Tirenin kaymakamı Selçuklu ve önemlisi Efessporlu maçtan sonra Efesspor soyunma odasına iniyor tebrik ediyor tüm takımı bizim futbolcular şaşırıyor görmemişler ki bir mülki amir gelsin soyunma odasına insin tebrik etsin yani Selçuk’ta baştan aşağı kimsenin umurunda değil Efesspor.
 
         Tamamen umutsuzmu ortalık yok bir ışık var sanki mesela Efesspor’dan konu açıldığında herkesin gözü ışıldıyor yüzü gülüyor eskileri anlatıyor çünkü adamın Efessporla ilgili bir anısı var mutlaka.
 
         Basılan kitap belki bir öncü olur Efespor’a insanlar biraz ilgi göstermeye başlarlar belki.
 
          Yazıya başlarken bir lokalimiz vardı demiştim belki bizim ışığımız düz ayak bir yerde bir lokal açılması olacaktır.
 
         Efesspor bir efsanedir kaybolup gidemez...
 
         Sağlıcakla kalın www.efesspor.tr.gg

9 Kasım 2009  20:40:55 - Okuma: (1077)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik