Yazı

Çamur At İzi Kalsın
Çamur At İzi Kalsın 

Özcan Nevres

Bir müfteri yüzünden neredeyse iki yıldan beri nice değerli insanımız haklarında henüz iddianameleri bile hazırlanmamış olduğu için hürriyetleri ellerinden alınmış .

 
Musa'nın Çocukları adlı kitabın yazarı Ergun Poyraz iki yılı aşan bir zamandan beri halen ceza evinde yatıyor. Hani bu ülkede basın hürdü? Bu uygulama mı AB kriterlerine uygun olan? Kitabında Türk'ler bir milyon Ermeni'yi katletti yalanını yazarak Türk'leri aklınca dünyaya rezil eden Orhan Pamuk ise Nobel edebiyat ödülüne layık görülüyor. Ergenekon ihbarcısı Tuncay Güney ise Kanada'da lüks içinde yaşıyor. Çamur atanlar yalnızca iz bırakmıyor. Kendilerine lüks bir hayat yaşamayı sağlıyor.
Şimdi de Islak İmza olayı patlak verdi. Islak imzanın aslı halen ortada yok ama varlığından daha çok ortalık karıştırıyor. Bu ıslak imza yüzünden altı subayın tutuklanması isteniyor. Dahası ortada henüz ne fol ne de yumurta varken Genel Kurmay Başkanının istifa etmesini isteyenler var. Belli ki İlker Başbuğ giderse irticada daha kolay yol alacaklarını sanıyorlar. Kendilerini aldatmasınlar. Zira Sayın İlker Başbuğ'dan sonra kim gelirse gelsin irticanın önünü kesmeyi sürdürecektir.
***
Dış politikadaki hezimetler tam gaz sürüp gidiyor. Ermenistan açılımıyla gerçek dost ülke Azerbaycan'ı çok kötü kızdırdık. Bu öfke selinin ardından Azerbaycan Türk şehitliğindeki Türk bayraklarını indirmekle kalmayıp Türkiye'ye üçte bir fiyatına vermekte olduğu doğal gazı bundan böyle gerçek fiyatından vereceğini açıkladılar. Bunun üzerine elektriğe ve doğal gaza yüklü zamlar gündeme geldi. Ermenistan ile yapılan anlaşmayı ASALA adlı Ermeni terör örgütü kabul etmeyeceğini, gerekirse eskisi gibi suikastlara başlayabileceğini açıkladı. Dahası Ermenistan'ın etkili kurumları Türkiye'den tazminat isteme zamanının geldiğini söylemeye başladılar. Peki bu hezimetlerin panzehiri ne? Gelsin domuz gribi. Bakınız eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş ne diyor? Normal gripten on yedi bin insan öldü. Domuz gribinden ise dört bin beş yüz kişi. Neden en çok öldürene karşı önlem almıyorsanız da en az öldüren için bu yaygarayı koparıyorsunuz. Doğru söze ne denir? Risk grubunda olmama rağmen ben domuz gribi aşısı olmayacağım.
AKP de sona doğru gidiş rüzgarları esmeye başladı. Son yapılan anketlerde her ne kadar yüzde otuzluk bir oy oranı görülüyorsa da, anketi yapan firmaya göre bu gün yapılacak bir seçimde yüzde yirmi oy alamaz. Eğer bu gün yapılacak bir seçimde yüzde yirmi oy alması bence şaşırtıcı olur. Zira ekonomi dibe vurmuş değil, yerlerde sürünüyor. İşsizlik diz boyu. İşçi, memur ve emekliler sefalet denizinde yüzüyorlar. Kara kış gelip kapımıza dayandı. Buna rağmen ortalıkta kış hazırlıkları ile ilgili Hiçbir görüntü yok. Eskiden kış kapıya dayandığında evlerin önünde kömürler ve odunlar yığılı olurdu. Akla halk artık doğal gaz kullanmaya başladığı içindir diye gelebilir. Tanıdığım bir çok insan benim söylediğim gibi bu fiyatla doğal gaz kullanılamaz diyor. Nasıl kullanabiliriz ki? Doğal gaz ile ısınmaya kalkışsam ayda en az altı yüz lira ödememi gerektirir. Geçen yıl ucuz ısınmak için üç bin vat ısıtma gücünde bir ısıtıcı almıştık. Güya üç bin vatlık ısıtıyormuş ama infored sayesinde bin altı yüz vat harcıyormuş. Elektrik faturası yüksek gelince ısıtıcının gerçekte ne kadar harcadığını ölçme gereğini duydum. Bir ampermetre satın alıp sürekli kullanabileceğim bir alet durumuna getirdim. Fişi prize takıp üçlü prizden istediğim aletin kaç amper çektiğini ölçebiliyorum. Isıtıcının fişini alete taktığımda ısıtıcının bin altı yüz vat değil, üç bin üç yüz vat harcadığını gördüm. Aletimle başka markaların harcamalarını denedim ve en uygun olanından bir tane alıp evime getirdim. Şimdi oturduğum oda bin altı yüz vat gücünde ısıtan, dokuz yüz vat harcayan bir soba ile ısıtıyorum. Bu aletlerden almak isteyenlere hangi markayı alırsanız alın. Mutlaka ne kadar elektrik harcadığını mutlaka ölçtürün.
Sıcak bir kış geçirmeniz dileğiyle.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com


2 Kasım 2009  14:13:50 - Okuma: (453)  Yazdır
İstatistik