Yazı

Ödemiş 1. Tarım Kurultayı ...
Ödemiş 1. Tarım Kurultayı ... 

Yaşar Varış

Ödemiş 1. tarım kurultayı 27. Ekim Salı günü şehir salonunda yapıldı.

Kurultaya ilgi ve katılım yoğundu.
Toplantıya ödemiş belediyesi ev sahipliği yaptı. İzmir çiftçi örgütleri güç birliği Platformu dönem sözcüsü profesör Dr. Sayın Mustafa Kaymakçı oturuma başkanlık etti ve yönetti.
Toplantıya İzmir den ve çevre ilçelerden çok sayıda çifçi örgütü temsilcileri katılırken çiftçilerin de bizzat katılmaları kurultayı daha bir anlamlı kıldı. Toplantıyı düzenleyen ve emeği geçen, özellikle günler öncesinden yoğun bir çalışma yapan ödemiş Tarım masası üyesi arkadaşlarımı kutluyorum.
Ben de toplantıyı il genel meclisi üyesi arkadaşlarım Erol Soyuer ve Adsnan Saygılıer ile birlikte izledim.
Bu toplantıyı daha önce gördüklerimden ayıran noktalar vardı. Bu farklılıklar beni umutlandırdı.
Bunlardan birincisi ilk defa sorunun sahipleri,yani ülkede uygulanan tarım politikalarından zarar gören çiftçilerimiz bizzat toplantıya katılmışlar, söz alarak sahip çıkmışlardır. Bu çok sevindiricidir. Bizim sorunlarımızı bizim adımıza hiç kimse çözemez, Bu bilinç çiftçilerimizin hem katılımı ile hem de söz alarak bizzat görüş ve çözüm önerileri ile kanıtlanmıştır.
İkinci önemli gelişme de çiftçilerimiz uygulanan tarım politikaları ile hükümetlerin uyguladığı siyaset arasındaki bağı, ilişkiyi görmüş olmaları idi. Her mikrofonu iline alan çiftçimiz, İMF, Dünya bankası , Avrupa birliği ile söze başlayıp, bu kuruluşların büyük devletlerin çıkarları için bize dayattıkları politikalardan vazgeçilmesini, tohum konusu dahil her alanda dışa bağımlı olmak istemediklerini, tarımsal alanda kendi kendine yeter az sayıda ülke iken şimdi dışa bağımlı hale geldiğimizi, bundan bir an önce kurtulmak gerektiğini söylüyordu.
Üçüncü güzel bir gelişme de Bu sorunların ancak örgütlü mücadele ile çözümleneceğini, bunun için inadına örgütlenmek gerektiğini dile getirmeleri idi. Çiftçilerimiz artık bireysel olarak kurtulmanın olanaksız olduğunu, kooperatifler de örgütlenerek yetiştirilen ürünlerin en kısa yoldan tüketiciye ulaştırılması gerektiğini anlamışlardı. Bu konuda oturumu yöneten sayın prof.Dr. Mustafa Kaymakçı hocamızın verdiği somut örnekler de bunu pekiştiriyordu. Mustafa Hocam, Tire ve İğdeli süt kooperatiflerimizde üretilen süt ve peynirlerin piyasadakilerin yarı fiyatına tüketiciye ulaştırıldığı söyledi.
Dördüncü gözlem de olumsuz olanlarla ilgili idi. Geniş bir kitleyi ve bölgeyi ilgilendiren böyle bir toplantıda iki önemli birlik başkanı davet edilmelerine karşın mazeretsiz olarak toplantıya katılmamışlardı. Bu konu kurultaya katılan birlik üyelerince dile getirildi. Birlik başkanları birliğin menfaatleri doğrultusunda özveri ile çalışmalıdırlar. Çalışamıyorlarsa da yerlerini çalışacak olanlara devretmelidirler.
Yine ikinci bir olumsuzluk da Bölgeyi temsilen meclise seçilen hiçbir milletvekilinin bu güzel ve önemli toplantıda bulunmaması idi. Milletvekilleri adı üzerinde milletin meclisteki vekilleridir. Onları mecliste temsil ederler. Temsil görevlerini iyi yapabilmek için sorunları yerinde ve ilk ağızdan öğrenmeleri gerekir. Ne yazık ki bölgemiz milletvekilleri yasalarla aldıkları bu görevi yeterince yerine getirmiyorlar. Burada onları değil, seçim yasamızı suçluyorum. Bunu değiştirmeyen siyasi partileri suçluyorum. Mevcut seçim yasası ile Milletvekillerini artık halk belirlemiyor. Partilerin genel başkanları belirliyor. Bu nedenle seçilenler de halka gidecekleri yerde, genel başkanların eteğinden uzak durmak istemiyorlar.Çünkü yeniden seçilmek onların iki dudağı arasında olduğunu biliyorlar.
Kooperatiflerimiz kendi sorunlarına çare ararken demokrasinin önünü açacak, gerçek bir demokrasiye ulaşacak yolları da gündemlerinden düşürmemeleri gerekiyor.
Sonuç olarak Ödemiş’te yapılan 1. tarım kurultayı amacına ulaşmak için önemli bir adım atmıştır. Emeği geçen herkesi kutluyorum.Başarılı olmasını diliyorum. 28.10.2009


31 Ekim 2009  01:43:15 - Okuma: (392)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik