Yazı

Türkiye’de spor ve yaşam
Türkiye’de spor ve yaşam 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Tekrar merhaba değerli okuyucularım! Daha evvelki yazımda da belirttiğim gibi 2 haftalık sonbahar tatilimi geçirdiğim Türkiye de spora ilişkin o kadar çok şeyler yaşadım ki bunları sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim;

Öncelikle İzmir büyük şehir belediyesinin büyük katkıları ile düzenlemiş olduğumuz Uluslararası jimnastik festivalinden söz etmek isterim; Sadece bana göre değil 450 ye yakın katılımcıya göre de mükemmel bir organizasyonu gelecek yıl yine aynı şehrimizde yapmak üzere organize ettik!
 
Bu organizasyona Litvanya, Slovakya, Slovenya, Burma ve Almanya’dan 100 yakın yabancı ve ülkemizin farklı şehir ve bölgelerinden Sinop’tan, Bursa da, Eskişehir’den, Çanakkale’den, Adana’dan, Gaziantep’ten, Mersin’den ve daha sayamayacağım çok sayıda şehirden 450 ye yakın sporcu katıldı. Buradaki ortak amaç farklı yörelerin ve farklı kültürlerin sadece ve sadece müzik eşliğinde kendi kültürel yapılarını başkaları ile paylaşmaktı ne bir yarışma nede bir birincilik ve de nede sonuncu olmak zordu bu etkinlikte ve gelen grupların tümü mutlu geldi ve mutlu döndüler, hele bir grup vardı ki Sinop spastik çocuklar rehabilitasyon derneği engelli çocuklarla engelsiz çocukların bir arada nasıl spor yapabileceklerini tüm İzmirlilere gösterdiler ve bunu başardılar.
 
Ülkemizdeki sportif etkinlikle de eksikliğini hissettiğim bu faaliyeti yapmakla son derece önemli bir misyonu yüklendiğimi ve başarıya ulaşmanın sevincimi yaşıyorum. Burada Türkiye Cimnastik Federasyonuna, İzmir Büyük Şehir Belediyesine ve değerli Başkanı Aziz Kocaoğluna, festivalin yapılmasında katkısı olan herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum ve festivalle ilgili olarak tüm bilgilere ulaşmak isteyenlere gym09.izmirbsbspor.org sayfasını tavsiye ediyorum.
 
Yine tatildeyken bana göre çok doğal bir olay yaşandı bilindiği üzere futbol milli takım sorumlusu Fatih Terimin istifasıydı, bununla ilgili yüzlerce şey söylendi ve tartışıldı yazıldı, benim buna ekleyecek hiç bir şeyimin olmadığını ancak daha önceki yazılarımda düşüncemi çok açık ve net olarak belirttiğimi hatırlatmak isterim, Sevgili Fatih Terim Dünya şampiyonası finallerine gidememenin faturasını kendisi kesti ve onurlu bir davranış göstererek istifa etti. İstifasını kabul eden Türkiye Futbol Federasyonunun bu kararını saygıyla karşılıyor ve içtenlikle destekliyorum.
 
Tabii hiç kuşkusuz yaşamın kendisi sadece spor değildir diyerek; Ülkemizdeki yaşantıyı ve bu yaşantının bir parçası olarak yaşadığım günleri ve karşılaştığım olayları kaleme dökmenin ne kadar zor olduğunu ve yaşananların tümünü sayfalarca anlatmak burada kuşkusuz mümkün değil, ne var ki! Ülkemizde yaşayan bireyler yaşamlarından hiç mutlu olmadıklarını her defasında yineliyorlar, ne işçisi ne memuru ne öğretmeni ne polisi ne askeri ve de ne de Prof’u kısacası konuştuğum görüştüğüm her kesimden insan acaba bu ülkeyi nasıl terk edip Avrupa’ya gelebilmenin hesaplarını yapıyorlar! Sanki Avrupa da her şey düğün bayrammış gibi, ne acı bir durum bu! Oysa ben herkese ama kesintisiz herkese tavsiyem, kendi ülkemizin güzelliklerini bırakarak başka bir ülkeye gitmenin pek yarar getirmeyeceğini ve hatta en kısa zamanda ülkeme dönerek buradaki topluma yararlı olabileceksem olmanın yollarını aradığımı ifade ettim! Bana gülümseyerek bazısı içinden ve bazıları da yüzüme açıkça; ‘sende akıl yok’ dercesine, burada ne işin var dediklerini hissettim adeta. Varsın öyle düşünsünler ama ben buradan bir kez daha sesleniyorum, ülkemiz gibi bir başka ülkemiz yok, önemli olan beğenmediğimiz şeyleri değiştirme yolunda sağlıklı adımlar atılmasıdır.
 
Bu nedenle bana göre hafta sonu oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçından çok daha önemli sorunlarımız var ve bu sorunlarla yaşıyor insanlarımız ülkemizde; Ergenekonlar, Demokratik açılımlar derken şimdi de ilk kurbanımızı Ankara da verdiğimiz Domuz Gribi sendromu gündemde Aşı olalım mı? olmayalım mı?  Bana sorarsanız bu bir ülkenin belki de geleceğini belirleyecek önemli bir sorun! Ve Aşı sonrası yaşanacakları şimdiden görür gibiyim. Şayet aşı geleceğimizi olumsuz etkilemeyecekse! Önerim öncelikle ülkeyi yönetenlerin öncülük yapması gerekir diye düşünüyorum ve hem de başta sağlık bakanımız vurulmalı!
 
En içten saygılarımla
Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

27 Ekim 2009  23:39:50 - Okuma: (1275)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik