Yazı

Amaçları Belli…
Amaçları Belli… 

Yaşar Varış

Kürt açılımı, Ermeni açılımı derken ülkemiz için bazı önemli sorunlar gözden kaçmaya başladı.

Örneğin son yıllarda görülmemiş boyutlara varan işsizlik, çalışanların alım gücündeki olağanüstü düşüşler, güneydoğuda yaşamı felç eden gösteriler ve benzerleri.
Bunları hükümet edenler bilerek mi, hükümetin başarısızlıklarını gizlemek için mi yapıyor bilmiyorum. Ama bir şekilde ülke için can alıcı sorunlar Türkiye’nin gündeminden kaçırılıyor, tartışılmıyor, yapay açılımlarla, sıradan bir olay olan Türkiye, Ermenistan futbol maçı ile insanlar oyalanıyor.
Gözden kaçan önemli konulardan biri de Avrupa komisyonun hazırladığı  Türkiye ilerleme raporunda yer alan görüşlerdir.
Bu raporda Türkiye devleti, Atatürk’ü koruma kanunu ve Türk alfabesi kanunu ile Türk ceza kanununda yer alan bazı maddeler nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulmuş ve bu maddelerin derhal değiştirtmesi istenmiş.
Merak edip değiştirilmesi istenen maddelere şöyle bir baktım.
5816 sayılı “Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun” 31.07.1951 yılında kabul edilmiş,beş maddelik bir kanun. Ne var bununda. Birinci maddede “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya sövenler, büst ve heykellerine saldıranların …cezalandırılacağı”, ikinci maddede “bu suçların toplu olarak veya basın aracılığı ile yapıldığında cezalarının arttırılacağı” üçüncü maddede de “ Bu kanunu C. Savcıları resen takip edeceği” yazılıdır.Dört ve beşince maddelerde de kanunun yayın tarihince yürürlüğe gireceği ve adalet bakanlığınca yürütüleceği yazılıdır.
Şimdi merak edip soruyorum. Bu kanunun Avrupalı dostlarımıza ne zararı var? Avrupalı devletlerin Atatürk’e bu denli düşmanlıkları nereden kaynaklanıyor? Ve bu insanlar 1951 yılından beri yürürlükte olan bu kanuna bu gün nereden cesaret alıp da değiştirtmesini istiyorlar? Ve yine merak ediyorum. Hükümetin bu rapora tepkisi ne olacak?
Yine Türk alfabesinden neden bu kadar rahatsız oluyor batılı dostlarımız.? Bu yasa da 1 Kasım 1928 günü mecliste 1353 sayılı yasa ile kabul edilmiş. Türk alfabesinin harflerini, okunuşlarını vb. şeyleri tanımlayan masum bir kanun.
Anladığım kadarı ile batılı dostlarımız başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere adında Türk olan her şeye karşılar. O nedenle Türk alfabesine, Atatürk’ü koruyan kanuna karşı çıkıp değiştirilmesini istiyorlar.
TCK unda değiştirtmesini istedikleri diğer maddelere baktım. Yine şaşırdım kaldım.
Örneğin 312. madde. Bu madde aynen şöyle diyor.”Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti devletini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına engellemeyi tesebbüs edenlere … ceza verilir”
313 ve 314..maddelerde de “ Türkiye cumhuriyeti devletine karşı silahlı bir isyanı tahrik edenler, bu suçları işlemek amacıyla silahlı örgüt kuranlar veya yöneten kişiler … Cezalandırılır” diyor.
Ne var bu maddelerde. Her devlet kendini korumak için böyle önlemler alır. Batılı her devletin ceza yasalarında buna benzer maddeler vardır.
Ama batılı dostlarımızın amacı bellidir.
Sevr ile parçalayamadıkları Ülkemizi Avrupa birliği bahanesi ile içeridekilerin yardımı ile parçalamak.
Ama Türk halkı bu taktikleri yutmayacak kadar zekidir. Buna alet olanları da gereken dersi verecektir. 14.10.2009
 

14 Ekim 2009  22:59:34 - Okuma: (498)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik