Yazı

Muhittin Kurtuluş
Muhittin Kurtuluş 

Konuk Yazar

Satranç dürüst oyundur, dürüst oynanır. İsmet İNÖNÜ

Satranç eğitimcisi Ali DOĞAN’dan bir satranç anısı,’satranç ve eğitin dergisinde’ yayınlandı. Atatürk ve İnönü’nün satranç partileri biliniyor ama ne yazık ki kayıtlı maçları yok.
Bende Selçuklu satranç sevenlerle bu anıyı paylaşmak istedim. Umarım satranç severler ve satranç oyuncuları bu anıyı okur, değerlendirirler. İyi okumalar.
 
Muhittin KURTULUŞ
Selçuk Belediyespor kulübü satranç eğitimcisi
 
Ali DOĞAN hocanın anısı:
 
‘1963 senesinde yargıtaydaki bir davam dolayısı ile Ankara’da idim. Duruşmam bittikten sonra tek Köy işleri bakanı olan Dr. Lebit Yardoğlu‘nu ziyaret maksadıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gitmiştim.
Sayın bakanla buluştuktan sonra; bakan beni milletvekillerinin boş zamanlarda oturdukları bir salona götürdü, ‘Benim biraz işlerim var hallettikten sonra döneceğim.’ Dedi ve ayrıldı.
Bu salonda satranç oynuyorlardı. Lebit bey benim de satranç oynadığımı söyledi ve beni onlarla tanıştırdı. Orada üç kişi vardı ve hepsi milletvekili olup ikisi emekli generaldi. Benim satranç bilip bilmediği sordular. Bildiğimi söyleyince bana oyun teklif ettiler.
Oyuna oturdum ve üç kişinin üçünü de yendim. Tam o sırada başbakan olan çok sevdiğim saydığım İsmet İnönü geldi.
‘Kim usta ?’ diye sordu. Generaller benim üçünüde yendiğimi paşaya söylediler. İsmet Paşa hemen masaya oturdu. Beraber oyuna başladık. İlk iki oyunu oynadık ve her ikisini de ben kazandım. Hâlbuki paşa benden çok iyi idi. Ben merakla düşünmeye başladım. Sonra sebebi buldum
O sıralarda yani 1963 senesinde Talat Aydemir ‘ in darbe girişimi olmuştu. İsmet Paşa’nın kafası onunla meşguldü. Bunu hatırlayınca iyi durumda olduğum oyunu bilerek yanlış hamle yapıp vermek istedim. Ve öyle de yapıp oyunu verdim.
İsmet Paşa yarı şaka yarı ciddi bana baktı ve ‘SATRANÇ DÜRÜST OYUNDUR SENDE DÜRÜST OYNA’ dedi. Ben çok utandım. Yüzüm kıpkırmızı oldu. Yerin dibine girdim. Paşa benim o halimi görünce gönlümü almaya çalıştı. Ben hemen izin isteyip tuvalete gittim ve uzunca ağladım.
Bu olayı hala utanarak hatırlıyorum. Öğrencilerime anlatır ve satrancın dürüst oynanması gerektiğini söylerim.
Netice olarak şunu söyleyebilirim: Çok saydığım İsmet Paşa bir sözü ile yaşamımı değiştirdi.’

4 Ekim 2009  11:58:03 - Okuma: (1042)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik