Yazı

Korkunun ecele faydası yok...
Korkunun ecele faydası yok... 

Hüseyin Taşyakan

Ülke gündemini yakından takip edenler mutlaka şahit oluyordur, haftalardır insanların kafasını bulandırdıkları ve toplumda yine gerginlik yaratan açılımlarından sadece suça ve suçluya karşı olağan üstü sessizlik, hatta ve hatta onları koruma aymazlıkları çıkıyor.

Bildiğiniz üzere milletvekili olmazdan evvel terör örgütünün propagandasını yapan bir kaç (isimlerini anmayı bile kendime zulüm saydığımdan burada da kullanmıyorum) DTP li milletvekili için dava açılmıştı. Yargılama süreci devam ettiği sırada bu şahıslar milletvekili seçilmişlerdi. Ancak Anayasa'nın vekil dokunulmazlığına ilişkin maddesi milletvekili sıfatını kazanmadan önce başlayan ve devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik suçlarda yargılamanın devam edeceğini öngörüyor. Buna bağlı olarak ta bu işledikleri suçtan ötürü DTP’li milletvekilleri mahkeme huzuruna çıkıp ifade verirlerse dava sonuçlanacak ve sonuç itibariyle mahkûmiyet kararı çıkarsa bu şahısların milletvekilliği de düşmüş olacak.
 
         Bu noktada hukukun üstünlüğü ilkesinin geçerli olduğu, dünyanın hiç bir ülkesinde göremeyeceğimiz bir aymazlık karşımıza çıkıyor. DTP’li milletvekillerinin ifadeleri sonucunda yargılanmaktan korkmaları çok doğal. Zira onlar işledikleri suçtan kendileri de emin oldukları için hüküm giyeceklerini çok iyi biliyorlar. Ancak iktidar partisi milletvekillerinin bunları yargıya karşı koruyor olması bu ülke insanının vicdanını kanatmaktadır. Gerçi bu da şaşılacak bir durum değil (Kişi, kendinden bilir işi), DTP’lileri yargıya karşı kollayanların da kendileriyle ilgili olarak yargıdan yana korkuları vardır.
 
    Haklarında polis zoruyla mahkemeye götürülme kararı verilen DTP’liler için AKP’li Şahin, zorla götürülme olursa mecliste buna izin vermeyiz diyor. Bu nu söyleyeceği yerde, DTP’lilere gidin efendice ifadenizi verin diyemiyor. AKP’nin bir başka ismi Arınç ise bir milletvekilinin yargılanması konusunun kendisini rahatsız ettiğini ve kendince yargılanmaması gerektiğini söylüyor. Bu ülke de yaşayan her T.C. vatandaşı, kendisine yargı yoluyla gönderilen her davete icazet ederken; O’nun seçtiği vekili ben buna uymam diyebiliyor. Enteresan olan da bu nu söyleyenlerin partisinin adı Adalet ile başlıyor....!!                
 
     Gece yarısı operasyonlarıyla meclisten askerin sivil mahkemelerde yargılanması kanununu çıkaranlar, (bu konu da yarattıkları komedinin en güzel örneğine geçtiğimiz günlerde şahit olduk.Bu ülkeyi bölmek isteyenleri insan hakları, demokrası nutuklarıyla savunan,ismi lazım değil..! Haddini bilmezlerden bir milletvekili Genel Kurmay Başkanımız İlker Başbuğ hakkında, siyasi konuşma yapıyor diye savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.) Kendileri aleyhinde konuşanları olur olmaz (bana hakaret etti, kişilik haklarıma saldırdı, iftira attı, çamura yattı diyerek) gidip savcılıklara şikâyet edenler sıra kendilerine gelince ne hukukun üstünlüğünü tanıyor, ne de yargıyla karşı karşıya gelmeyi göze alıyorlar. Bu gün itibariyle DTP li milletvekillerinin korunup kollanması da, yukarıda da belirttiğimiz gibi gün gelip kendilerinin de yargının karşısına çıkacak olma korkusundandır. Zira başta liderlerinin olmak üzere, içlerinde birçok milletvekilinin yargılanmasını gerektiren dosyalar mecliste beklemektedir.
 
     Başlığımız da da söylediğimiz üzere, korkunun ecele faydası yok. Türk yargısı eninde sonunda kendisini dokunulmazlık zırhıyla koruyan suçluları karşısına çıkaracaktır, ancak bu ülkenin yargısına bile kafa tutacak kadar aymazlaşanlara kol kanat gerenleri; Sadece iktidar oldukları için alkışlayan yandaşlar ve yalakalar her halde Türk halkının hafızasında bir utanç ve ibret tablosu olarak kalacaktır.
 
     Sözü yandaş ve yalakalardan açmışken, inatla Ak Pak diye göstermeye çalıştıkları ve peşinden körü körüne gittikleri AKP için bir irdelemede bulunmak faydalı olur sanırım. Partisinin isminde Adalet kavramını kullananlar,o kavrama önce kendileri icazet etmelidir, Adalet önünde aklanıp paklanmadan,dokunulmazlık zırhı arkasına saklananların;Bırakın O na Buna hukuk dersi vermeye kalkmaları,adalet ve hukuk ifadelerini ağızlarına almaları bile bu ülkenin hukukçularına da, yokluk ve yoksulluk içinde yaşayan halkına da zul gelir.....


2 Ekim 2009  22:06:40 - Okuma: (658)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik