Yazı

Zencefil Faydaları
Zencefil Faydaları 

İbrahim Ertaş

Zencefili hangi hastalıklarda, nasıl kullanabiliriz?

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda bir çay kaşığı toz zencefil bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp macun yapılarak yenildiği zaman insanın içini ısıtarak bronşlarını açar ve temizler. Balgamı söktürür, öksürüğü keser. Zencefil aynı zamanda doğal aspirindir; kanı sulandırır, damarları açar, pıhtılaşmayı önler. İyi bir zihin açıcıdır, hafızayı güçlendirir. Zencefil yeni projeler üretmek isteyen insanların ilacıdır, beyni canlandırır. İlaçların mide ve bağırsaklara yaptığı yan etkiyi yok eder. İyi bir bulantı ilacıdır. Ameliyatlardan sonraki anesteziden kaynaklanan bulantılar, deniz ve araba tutmasındaki bulantılarda etkilidir.
Zencefilin doğum sonrasında annenin emzirme döneminde, anne sütünü artırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Sindirim sistemini düzenler, hızlandırır, enerji verir. Zencefil, İngiltere´de besin takviyesi olarak kabul edilmiştir. Kışın salepin üzerine tarçın yerine zencefil serperek içilmesi yorgunluğu alır, sinir sistemini düzeltir. Taze zencefil kökünden yapılan turşu sofralara güzel bir çeşni olmanın yanında sindirime faydalı bir takviye olur.
Zencefil, asırlar boyu iyi bir besin ve ilaç olarak güvenle kullanılmıştır. İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde zencefilin hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Zencefil aynı zamanda çok güçlü doğal bir romatizma ilacıdır. Bal ve toz zencefil karışımından hazırlanan macun, günde üç tatlı kaşığı yenildiğinde bel ve bacak ağrılarını, romatizmayı tedavi eder. Çinliler yüz yıllardır romatizmayı zencefil ile tedavi etmektedir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz zencefil hakkında Alman bir uzman şöyle der: "Bir kızım olsaydı adını mutlaka zencefil koyardım."
Baharatçılarda ve süpermarketlerde kolaylıkla bulunan zencefilin, pek çok sağlık sorununa iyi geldiği yıllardır konuşuluyor. Zencefil, mide bulantısının giderilmesine ve vücuttan iltihabın atılmasın
 
Zencefil Kolostrol, Hazımsızlık, sindirim, gaz, bulantı, kanı inceltme, Karaciğer Rahatsızlıklarına mucizesi
 
Zencefil bulantılara karşı çok iyi gelir. İki bardak çay yeterli tesiri gösterecektir. Aşırı yanma olmamak kaydı ile ezilmiş zencefil kökü yanıkların batma ve yanma hissini azaltır. Artrit ve kas ağrıları için zencefil ekstresi 3 - 5 günde etkisini gösterir. Zencefil tabletleri yol tutmalarına karşı çok iyi gelir. Zencefilde bulunan geraniol kansere karşı etkili olup habis tümörlü farelerde yasama oranını arttırmıştır. Ayrıca geraniolun anti - kanser ilaçların etkisini de arttırdığı tespit edilmiştir. Zencefil platelet toplanmasını yani kan hücrelerinin bir araya yapışarak damar tıkanıklılığını önlemeye platelet toplanma miktarını baskılayarak yardımcı olur. Migren ağrılarını önlemeye ve yine migrenle ilgili bulantıyı önlemeye yardımcı olur.
Zencefil anti - iltihapsal aktiviteye sahip bir bitkidir. Zencefil kan kolesterol seviyelerini düşürür. Zencefil, karaciğerin safra üretimini destekler. Kolesterol bir safra maddesidir. Böylece karaciğer safra ürettiğinde fazla kolesterolü kullanır. Zencefil doğal bir anti - iltihapsal olup artrit semptomlarını azaltır. Artrit hastalarında şişme, sabah sertlikleri, ağrı ve eklem oynaklığı konusunda iyileşmeler olur. Zencefil nezle ya da soğuk algınlığı semptomlarını yatıştırır. Zencefil doğal bir kan incelticidir. Bu sebeple kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelikteki bulantılar için 2000 mg dan fazla alınmayarak tam bir emniyet sağlanmalıdır. Şişkinlik hissini azaltır, hazımsızlığı düzeltir.
 
Şifa Bahararat Aktar
 
Ziraat Bankası Karşısı Selçuk / 232 892 89 05

27 Eylül 2009  10:18:50 - Okuma: (985)  Yazdır
İstatistik