Yazı

Işık Doğu’dan Yükselir–2
Işık Doğu’dan Yükselir–2 

Asil S. Tunçer

Mahperi Hatun Kervansarayı

Mahperi Hatun Kervansaray’ından içeri girer girmez bizi buranın 2 yıllık işletmecisi 35 yaşındaki Abdullah Efeli karşılıyor ve çok güzel bir misafirperverlik örneği göstererek Ballıca’da bozulan moralimizin düzelmesini sağlıyor. Kapının tam karşısına havuzun sağına doğru oturuyoruz. Sol taraf tamamıyla müşteri dolu. Tokat dışından gelenlerle beraber kervansarayın restoranı bazen oldukça kalabalık oluyormuş. Bu kervansarayda özellikle dikkatimi çeken hancının kapı üstündeki koğuşu. Diğer kervansaraylarda sıkça rastlamadığımız bu özelliği ve içerisinin ferah oluşu Mahperi Hatun Kervansarayı’nı daha farklı kılan özellikler.
 
Tokat ili Pazar ilçesinde, Tokat-Amasya-Samsun kervan yolu üzerinde bulunan kervansarayı Sultan I. Alâeddin Keykubat’ın ilk eşi Mahperi Hatun 1238–1239 yılında yaptırmış. Yapı, Sivas-Tokat-Samsun’dan geçen ve Konya'yı Sinop'a bağlayan kervan yolu üzerinde konuşlanmış.  
 
Kervansaray, yazlık ve kışlık olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmiştir. Yazlık bölüm avlu etrafında çevrili revak ve arkasındaki bölümlerden ibaret. Kışlık kısım ise, iki sıra halinde payelerle üç bölüme ayrılmış üzeri de tonoz örtülü olup, tamamen dışa kapalıdır. Yazlık ve kışlık kısmına mukarnas kavsaralı portal kapılarla girilmekte. Duvarlar yonu taşı kaplı ve dıştan payandalarla desteklenmiş.
 
Kervansaray kesme taştan dikdörtgen planlı. Yapım kitabesinin üst tarafta yer aldığı giriş oldukça gösterişli olup dikdörtgen şekilde. Nişin içerisindeki kapı yuvarlak kemerli olup, alternatif dizili iki renkli taşlardan oluşturulmuş ve bu sayede Anadolu Selçuklu medrese ve kervansaray portallerinin bir benzeri sağlanmış.
 
Kervansarayın üst örtüsü tamamen yıkılmış, portalı ve dış duvarları günümüze kadar gelebilmiş. Vakıflar tarafından 2000 yılında başlatılan yenileme çalışmaları belli aralıklarla sürdürülmüş ve 2007 yılı sonunda tamamlanarak 18 aylık yoğun bir çalışmadan sonra 03.05.2008 yılında hizmete açılmış.
 
Burada yediğimiz Tokat kebabının tadı ağzımızda istemeye istemeye bu hoş mekândan ayrılıp Tokat’a doğru yola çıkıyoruz.
 
(Sürecek)
 
TÜM OKURLARIMIN BAYRAMLARINI CANDAN KUTLUYORUM.

20 Eylül 2009  12:59:29 - Okuma: (1277)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik