Yazı

Gündemde Füzeler
Gündemde Füzeler 

Özcan Nevres

Türkiye Birleşik Amerika'dan füzeler ve füze savarlar alacak.

Akla hemen bir soru geliyor. Neden? Ülke savunması için gerekiyor ki alınacak yanıtı hazır. Bu alımda da Türkiye yüklü bir borç altına girecek. Eğer Amerika İran'a saldıracaksa, saldırırken de Türkiye'yi saldırı üssü olarak kullanmayı düşünüyorsa, Türkiye bunun artısını eksisini iyi düşünmelidir. Yıllardır Türkiye'nin silah taleplerine olumsuz yanıt veren Amerika ne oldu da bu silahları vermeyi kabul ediyor. İran'a saldırmayı düşündüğü için vereceği kesin. Ben sana bu silahları veriyorum ama sen de İran'a yapacağım saldırıda bana yardımcı olacaksın diyorsa, bu alımdan uzak durmak gerekir.
Kimileri alınacak olan patriot füzelerin olası bir nükleer saldırıda işe yarayacağını sanmaktadır. Bu füzeler yakın mesafede saldırı amaçlı kullanılan füzeleri yakalayıp havada patlatılmasını sağlamaktır. Eğer her hangi bir ülke bir nükleer saldırıyı gerçekleştirecek olursa, yalnızca saldırdığı ülkeye zarar vermez. Kendi ülkesine de zarar verir. Diyelim ki bir nükleer saldırı oldu. Atom bombası taşıyan füze vurulursa ne olur? Yere çok uzakta vurulduysa fiziki bir etkisi olmayabilir ama radyasyon yağmuru hemen başlar. Bu radyasyon etkisinden kurtulmak ise çok zor. İnsanlar en az atmış santim kalınlığında duvarları ve tavanı olan bir binayı nerede bulacaklar ki korunabilsinler. Öyle binalar bulunsa bile yıllarca sürecek olan radyasyon etkisinden nasıl kurtulacaklar?
Amerika'nın Nagazaki ve Hiroşima'ya attığı iki bomba on kilo tonluk idi. Aradan geçen bunca yıldan sonra geliştirilen yeni bombaların yanında o on kilo tonluk bombalar çocuk oyuncağı gibi kalırlar. Zira şimdiki nükleer bombalar mega ton değerindedir. Yeni nükleer bombaların yapacağı tahribat eskilerinden binlerce defa daha ağır olur. Japonya'ya atılan o iki bombanın üzerinden atmış beş yıl geçti ama halen etkisini sürdürüyor. Bu nedenle nükleer silahlara karşı savunmak için değil imha edilmesi için çalışılmalıdır. Ne yazık ki para için nükleer teknolojiye sahip ülkeler bu silahlarla ilgili bilgileri rast gele satabiliyorlar ve imalatı için de destek verebiliyorlar.
Amerika Kuzey Kore nükleer silah denemeleri yapıyor diye çok gürledi ama Kuzey Kore'nin nükleer silah imal etmesini engelleyemedi. Bunun için de Kuzey Kore'ye saldırmaya gerek görmedi. Zira Kuzey Kore İsrail'e çok uzak. Oysa İran sahip olacağı nükleer bombalarla İsrail'i çok rahat vurur. İsrail'i haritadan siler. Peki, nükleer silahlara sahip olan İsrail bu saldırıya anında karşılık vermez mi? Elbet de verir. Verir ama bölgedeki tüm ülkeler de çok ağır etkilenir. O saldırılar yüzünden Orta doğu ülkelerinin topraklarında yaşanmaz olur. Bu belayı Orta doğunun başından def etmek için Amerika'nın adil bir çözüm uygulaması gerekir. Bunun için de İsrail'i elindeki nükleer silahları imha etmesi için ikna etmesi gerekir.
Amerika'nın İsrail'i korumak için İran'a yapacağı saldırının faturası şüphesiz Irak'a yaptığından çok daha ağır olur. Amerika'nın bu faturayı hafifletmek için Türkiye'nin desteğine gereksinimi vardır. Peki, Türkiye Amerika'ya vereceği desteğin bedelinin altından kalkabilecek mi? Zaten Türkiye yanlış yürüttüğü dış politikaları yüzünden Orta doğu ülkelerinde ve diğer İslam ülkelerinde itibar kaybetmiştir. Bu kaybediş Cezayir'in Fransızlara karşı vermiş olduğu Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Türkiye'nin Birleşmiş Milletler toplantısında Fransa lehine oy vermesiyle başlar. Eğer Türkiye İran'a yapılacak saldırıda Amerika'ya destek verirse İslam ülkeleri nezdinde çok daha fazla itibar kaybedecektir. Türkiye bu konuda akılcı davranmalı ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü'nün tarafsızlık politikasına dört elle sarılmalıdır.
Özcan Nevres


16 Eylül 2009  21:20:15 - Okuma: (674)  Yazdır
İstatistik