Yazı

HİÇ’LİĞİMDE BEN…
HİÇ’LİĞİMDE BEN… 

Elvan Songun

HİÇ’LİĞİMDE BEN…

Benim gözümden bakabilir misin dünyaya?
Neredeyim diye soruyoruz ya kendimize hani…
Kesinliğin olmadığı bir dünyada… bir yerde bulunma olasılığı yüzde kaçtır acaba?
 .
.
.
.
…İki ucu sonsuzluk olan bir yerin tam ortasındayız…
 
..
.
.
.
.
.
(?)Çok basit bir soru… “Ben”… nedir? Diye bir soru sorsam kendime… çok basit gibi geliyor ama bir düşün… O kadar basit mi gerçekten? Ben derken kastettiğimiz o şey…
Bu beden mi, akıl mı, beyin mi, kalp mi, yoksa hepsini kapsayan ama hiç biri olan mı Ben?
Ya da içimde deli gibi düşünen, soran, sorgulayan, anlamaya çalışan, ne aradığını bilmese de bazen, hep bir arayış içinde kendini yitirmeye çalışan mı Ben? Benlik mi, somut mu, soyut mu? Yoksa bir hiçlik bilinci mi?
Hangi anlam, hangi görev yüklenir o kelimeye?
Ya da… Hangi Ben’e inanmalı? Ve ya… her Ben(lik) ne kadarını biliyor kendinin?
Ben, beni bilmiyorsam eğer, neyi biliyorum? Bana bile güvenemiyorsam neye inanabilirim, ve neyden emin olabilirim?
Her şey zıttıyla var oluyorsa dünyada, benim zıttım da var o halde. Ve eğer benim zıttım varsa bu kadar emin olduğum kendimden bir o kadar da kuşku duymalıyım değil mi?
O halde bu kelime ne kadar ifade edebilir ki beni gerçekten. Yani şöyle bir sonuca varıyorum o zaman. Ben’ i açıklamak ifade etmek imkansız, Hiçbir anımız net değil, hiçbir anımız birbirinin aynı değil… Sadece gözlendiğinde sabit bir konumda kalıp ‘var’ olan kuantum parçacıkları gibi, bizim de gözlendiğimiz anda hangi benlikte olduğumuza bağlı anlamımız. Yani sonsuz değişkenlikte bir benlik içimizdeki. İki ucu sonsuzluk olan bir şeyin tam ortası. İki ucu sonsuza uzanan bir yerde her şeyi anlayabilmek ve netlik kazandırmak için başa ya da sona ulaşmanın imkansız olduğu bir konum benlik. Demek ki en büyük olasılık Benlik. O halde asıl sonsuzluk, evren dediğimiz şey biziz. Kendi benliğimizde arayışlar içinde yiten biz. Bir sürü Ben’ler…
  
Hayat bu sefer bana ne öğretmeye çalışıyor çok merak ediyorum. Ama asıl öğrenmem gerekeni aramadan rahat etmeyecek benliğim. Tekrar düşünüyorum; her şeyi bilerek mi geliyorum Dünya’ ya da beynimde kayıtlı bilgileri hatırlıyorum zamanla? Yoksa Ben’i öğrenmeye mi geliyorum bu dünyaya? Benlik sandığım o şey bir hiçlik mi yoksa?


24 Ağustos 2009  23:38:53 - Okuma: (3663)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik