Yazı

Açlıktır Ramazan…
Açlıktır Ramazan… 

İbrahim Becer

Oturarak namaz kıldığını gören Ebu Hureyra Sorar: “Ey Allah’ın elçisi hasta mısın?” cevap verir: “Hayır açım!”

Hz.Muhammed’ten(sav) sonraki yıllardır. Hz. Ayşe çevresindekilere, bir akşam Babası Ebu Bekir sıddık tarafından kendilerine gönderilen bir koyun parçasını eşi, Allah’ın elçisiyle nasıl parçaladıklarını anlatmaktadır. Dinleyenlerden biri şaşkınlıkla sorar: “Bu işi karanlıkta mı yaptınız?” Hz. Ayşe gülerek cevap verir: “Lambaya koyacak yağımız olsaydı, Biz onu katık yapar, yerdik.”
Hicretten sonraki yıllardır. En sıkıntılı günler yani. Muhacirden biri gelir, kuşağını çözer ve açlığını bastırması için karnına bastırdığı taşı göstererek; “Açım Ey Allah’ın Resulü” der. O da kuşağını çözer ve karnına bağladığı iki taşı gösterir: “Ben de açım!”
Hayatında tek bir gün bile sofradan tok kalkmamıştır…
Affetmektir Ramazan…
Kızının katilini bağışlar, Amcasının katilini bağışlar, Yardımlarını istemek üzere gittiği halde kendisini taş ve tükürük yağmuruna tuttuğu halde Taif’i bağışlar.
Birçok kez sarhoş yakalanmış bir Müslüman yine aynı durumda Peygamber’in(sav) önüne çıkarılır. O sırada yanında bulunanlardan biri dayanamaz, sarhoşa dönerek: “Allah, sana lanet etsin”,der. Peygamber kaşları çatık, yüzü gergin, lanet okuyana seslenir: “Ona lanet okumayın. Allah’a yemin ederim ki, Ben onu tanıyalı beri O hep Allah ve Onun elçisini sevmiştir”
Arkadaşları arasında ganimet taksimi yapmaktadır. Yeni Müslümanlardan biri itiraz edecek olur: “Bu paylaşma adalete uymuyor”. İtirazcı, kızgın bir şekilde oradan ayrılır. Hz. Muhammed hüzünlenir, yavaşça: “Yazık sana! Ben de adil değilsem kim olabilir ki !” Sonra arkadaşlarından yana dönerek: “Onu, Bana yavaşça, azarlamadan getirin” der.
Hayvan sever olmaktır Ramazan…
Kuzeni Abbas oğlu Abdullah anlatmaktadır. Bir gün Allah Resulüyle bir yere gidiyorduk. Birisi, kesmek üzere bir koyunu bağlamış, koyunun gözü önünde bıçağı biliyordu. Hz. Muhammed, o kişiye seslendi: “Onu defalarca mı öldürmek istiyorsun?”
Altmış üç yıllık hayatının en büyük zaferine yol almaktadır. On bin kişilik bir orduyla Mekke kapılarına dayanmak üzeredir ki, yolları üzerinde yeni doğum yapmış bir köpek ve yavrularını görür. Suraka oğlu Cuayr’ı çağırarak emir verir: “Ordu geçinceye kadar onları koruyacaksın!”
Nezakettir Ramazan…
Birisi üç kez “Ey Allah’ın Elçisi” der. Üçünde de çağırana dönerek cevap verir: “Efendim!”
Mescide girdiğinde, nezaket kurallarından habersiz, yeni Müslüman olmuş bir göçebe Arabın burnunu sildiği paçavrayı yere attığını görür. Pisliği yerden kendi eliyle alarak temizler, sahibine dönerek yumuşak bir sesle konuşur: “Bir daha böyle yapma!”
Böyle bir Peygamber’in ümmetiyiz, ne mutlu Bizlere. Sadakatimiz ve samimiyetimiz sınanacak. Allah utandırmasın…
Ramazan ayınız mübarek olsun…

20 Ağustos 2009  01:56:31 - Okuma: (1137)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik