Yazı

Kendilerini Bostan Tarlasında Sananlar
Kendilerini Bostan Tarlasında Sananlar 

Özcan Nevres

Halen daha kendilerinin bostan tarlasında yaşadıklarını zanneden eğitimsiz insanlar, E 5 gibi trafiğin olabildiğince yoğun olduğu bir yolu üst geçitlerden aşmaktansa sağa sola bakmadan yola dalıyorlar.

Bu yüzden nice insanımız yaşamını yitirdiği halde halen üst geçitlere itibar eden yok. Geçtiğimiz günlerde Silivri'de Gökkuşağı alış veriş merkezinin önünde iki kişinin öldüğü, bir kişinin de ağır yaralandığı bir kaza oldu. Ölenlere rahmet, ailelerine de sabır dilerim. Olayın yaşandığı günün ertesinde yüzlerce doğu kökenli yurttaş E 5 kara yolunu trafiğe kapatarak olayı protesto ettiler ve kazanın olduğu yere üst geçit istediler. Oysa en fazla iki yüz metre ötede üst geçit var. Oraya kadar yürümektense yola bostan tarlasına dalar gibi sağa sola bakmadan daldılar. Oysa zahmet edip iki, yüz metre yürüyüp üst geçitten geçselerdi şimdi hayatta olacaklardı. Bu mantığa göre de kara yollarının üzerine adım başı üst geçit yapılması gerekir. Hoş yapılsa da geçen olacağını sanmıyorum.
Menemen'de Mezarlık semtinde de benzer bir kaza olmuştu. Dört kişi yaşamını yitirmişti. En az iki bin kişi kara yolunu kapatarak yedi saat süren bir eylem yapmışlardı. Eylemi bitirmek için yetkililerden üst geçit sözü istiyorlardı. Olur olmaz yetkilileri de kabul etmiyorlardı. Eylem yapılan gün pazar günüydü. Tam da günü birlik tatile gitmiş olanların dönüş saatiydi. O günlerde safra kesesi ameliyatı olmuştum. Beş kilodan fazla yük kaldırmamam ve fazla yorulmamam gerekiyordu. Buna rağmen yola çıkıp yetişe bildiğim kadarıyla Seyrek beldesinin yolunu kullanmalarını öneriyordum. Adam zannettiğim birine ileride sıkışıp kalırsınız. Buradan dönüp Seyrek beldesinin yolundan gidersiniz dediğimde, alkol duvarını aşmış olan ayyaş herif sana ne ulan demez mi? Ağzının payını verirdim ama ameliyatlı olduğum için bir şey diyemedim. Biraz sonra aynı kişi yanımda durdu. Bana bak, sen bir yol tarif ediyordun. O yola nereden gideceğim dediğinde ben de ona hak ettiği şekilde yanıt verdim. Bana ne ulan dedim. Bu kadarı yeter deyip otuz metre ilerideki evime döndüm. Daha sonra oraya verilen söz yerine getirilerek üst geçit yapıldı ama bir günden bir güne üst geçidi kullananı görmedim.
İzmir'den dönerken öğretmen arkadaşım Mehmet girgin arabasına davet etti. Tam Balatçık'a vardığımızda yolun eylem yapanlar tarafından kapatıldığını gördük. Geri dönebilsek Çiğli üzerinden Seyrek beldesinin yoluna girip yolumuza devam edebilirdik ama geriye dönüş mümkün değil. Çaresiz yolun açılmasını bekliyoruz. Aslında kaza tamamen yayanın hatasından kaynaklanıyordu. İndiği otobüsün arkasından yolu görerek yol boşsa geçmesi gerekiyordu. O ise otobüsün önünden yola fırlayınca olanlar oldu ve yaya yaşamını yitirdi. Az sonra bir polis ekibi geldi. En az bir doksan boyunda iri yarı bir komiser çığırtkanlardan en fazla bağırana yöneldi. Bağırıp durma, ne istediğini söyle dedi. Çığırtkan üst geçit istiyoruz deyince komiser çığırtkana tam bir Osmanlı tokadı çaktı ve üst geçit yapılsa geçecek miydiniz? Yol kesip bu kadar insanı mağdur etmeye hakkınız var mı dedi. Bu kez ikinci çığırtkana döndü. Sen ne istiyorsun dediğinde çığırtkan bir şey istemiyorum diyerek kalabalığı yarıp uzaklaşınca kalabalık hızla dağıldı ve yol açıldı.
Silivri'den Büyükçekmece'ye gidiyorduk. Mimarsinan'daki üst geçidin ayağı altında ölü bir kadın vardı. Kadının yanında da kadına çarpan araba duruyordu. Kazayı haber alan beş altı işgüzar ölünün yanındaki üst geçide aldırmadan kazayı yapana saldırıyorlardı. Polisler bile saldırganları zor durdurdu. Şimdi burada kazayı yapan mı suçlu? Yoksa ölen mi? O kadın üst geçidi kullansaydı yaşamını yitirir miydi?
Üst geçitlerde gabari çok yüksek olduğundan, yayalar onca basamakları çıkmaktansa yola dalmayı yeğliyorlar. Üstelik üst geçitler hem görsel kirlilik yaratıyor. Hem de kazalara neden oluyor. Bunun çözümü Yer altı geçitleri olmalıdır ama onun da sakıncaları var. Bazı görgüsüz pis insanlar orayı tuvalet olarak kullanıp kirletiyorlar. Az işleyen Yer altı geçitlerinde belediyeler temizlikte aciz kalıyorlar. Elbet de onun da çözümü var. Bu sorun gizli kameralarla çok kolay çözülür. Kameralar sayesinde ne kirleten olur, ne de tacizciler iğrençliklerini sergileye bilirler. Alt geçitlerin gabarisi üst geçitlerin üçte biri kadar olduğundan yayalar geçidi zorlanmadan kullanırlar.
Özcan Nevres

20 Ağustos 2009  01:47:27 - Okuma: (503)  Yazdır
İstatistik