Yazı

Krizi Kullanmak
Krizi Kullanmak 

Özcan Nevres

Yıllardır Yunanistan içte ne zaman bir sıkıntıya düşse, sıkıntıyı yaratan konuyu gözden kaçırmak için hemen bir kriz ortamı yaratır.

Kah on iki mili ortaya sürer, kah Kardak krizi gibi krizler yaratır. Kimilerine göre alt tarafı ot bitmez bir kayalık. Bu kayalık için dalaşmaya hatta savaşın eşiğine gelinmesi saçmalıktır. Oysa kazın ayağı öyle değil. O ot bitmez kayalık ve benzeri kayalıklar ile minik adacıklar statüsü belirlenmemiş, yani ne Yunanistan'ın ne de Türkiye'nin sahibi olmadıkları kayalıklar ve adacıklardır. Bu adacıklara ve kayalıklara bir ülke sahiplenirse ve karşı taraf bunu kabullenirse ne olur? Çok şey olur. O adacık ve kayalıklardan Ege denizinde binlercesi var. Yunanistan bunlardan birini Türkiye'ye kabul ettirdiği takdirde diğerleri de Yunanistan'ın olur. Bu durumda her kayalığın ve her adacığın altı mil kara suları olacaktır. Yani o kayalıkların ve adacıkların çevresindeki yarı çapı yaklaşık on bin metrelik geniş bir alan tamamen Yunanistan'ın olacaktır. Kara sularını yıllardır on iki mile çıkarmayı başaramayan Yunanistan bu nedenle Ege denizini Türk gemilerine ve balıkçılarına yasaklayamamıştı. Eğer Kardak kayalıklarını sahiplenmesine Türkiye izin vermiş olsaydı bu gün Ege denizinden uluslar arası sulara gemilerimiz Yunanistan'ın izni olmadan geçemeyecekti. Balıkçılarımız Ege'nin uluslar arası sularında balık avlayamayacaklardı.
Kardak krizi Türkiye için çok büyük bir fırsattı ama ne yazık ki Türkiye bunu iyi kullanamadı. Yunanlılar adaya papaz, sivil ve asker çıkardığında, kayalıklara tam sahip olabilmek için on kadar da keçi bırakmışlardı. Türkiye bu durumu protesto ettiğinde Yunanistan geri adım atmamıştı. Bu durumda tek çözüm deniz kuvvetlerimiz adayı kuşatıp, kayalıklara çıkaracağı deniz komandolarıyla adadakilerin tümünü tutuklayıp yargılamak için Türkiye'ye getireceklerdi. Keçileri de alıp bir meraya bırakacaktı. Ne yazık ki böyle olmadı. Sayın Baykal'ın dahiyane!!!! bir önerisiyle Kardak kayalıklarının karşısındaki kayalığa asker çıkararak adeta olayı çocukların benim babam senin babanı döver kavgasına dönüştürmüşlerdi.
Yunanistan'a Kardak kayalıklarında hak ettiği ders verilmediği için kısa bir süre önce Kara ada krizini yaşar gibi olduk. Bu yüzden de olayın akıbetinden haberimiz olmadı. Bildiğimiz kadarı ile Türk hücum botları ada çevresinde turlar atarak İHLAS Haber Grubunun habercilerinin kurtarılmasını sağladılar. Peki bu yeterli mi? Yunanlıların adada kurdukları karakol aramızdaki anlaşmaya uygun mu? O karakolun orada kalması çıkarlarımıza ters düşmez mi? Bu işte bir hinlik var ki Yunanistan apar topar genel kurmay başkanını görev süresinin bitmesine altı ay kala görevden alıverdi. Gerekçesi de Türkiye ile Yunanistan arasında gerginlik yaratacak işler yapmış olması. Meğer Yunanistan genel kurmay başkanı kendi verdiği bir kararla adacıklara ve kayalıklara bin kadar komando yerleştirmiş. Ne acı ki bundan ne Yunan hükumetinin ne de Türk hükumetinin haberi olmamış. İHLAS haber grubunun muhabirleri Kara adadaki karakolun fotoğrafını çekip haber yapmaya kalkışmamış olsalardı bu durumdan kimsenin haberi olmayacaktı. Peki İHLAS haber grubunun muhabirleri bu haberi daha önce yapmayı niye gerek görmediler de tam da hükümetin Kürt açılımına denk getirdiler? Bu açılımı kabullenemeyenlerin kafalarını karıştırmak için mi?
Kaş'ın Kalkan beldesinde bir yıla yakın yaşamıştım. Eşimin Kalkan Ortaokulunda öğretmen olması nedeniyle. Kalkan ve Kaş arasındaki yolda seyrederken ana karamıza en fazla üç yüz metre mesafede iki adacık gözüme ilişmişti. Sormama gerek kalmadan yanımdaki arkadaşım bu iki adaya bile Yunanistan sahip çıkmaya kalkışmıştı. İki adacığa da Yunan bayrağı dikmişlerdi. Daha sonra bizim yetkililer Yunan bayraklarını oradan aldılar ama halen bu adacıkların Türkiye'ye ait olmasını kabul etmiyorlarBizim topraklarımızda. bu kadar gözü olan bir devlete ancak anladıkları dilde konuşmak gerekir.
Dün Kardak, bu günlerde Kara ada, yarın ise hangi adacık ve kayalık için kriz çıkaracakları bilinmese de uzak değil. Bu densizliklere karşı hükumetimizin Yunanistan'a karşı dik durması ve Hiçbir şekilde taviz vermemesi gerekir. Gerektiğinde bırakınız o adacıkları ve kayalıkları bir karış toprak için dahi savaşı göze almalıyız. Aksi halde bu krizlerin ardı arkası kesilmez
Özcan Nevres


12 Ağustos 2009  18:26:39 - Okuma: (472)  Yazdır
İstatistik