Yazı

Bunlar Bize Yakışmıyor…
Bunlar Bize Yakışmıyor… 

Yaşar Varış

Gazete başlıklarına baktıkça içim acıyor.

Bu kadarı da fazla diyorum. Ama ne yazık ki doğru. Toplum bunlara alıştırıldı. Olanlara yetkililerden esaslı bir tepki yok. Sıradan olaylarmış gibi gelmeye başladı insanlarımıza.
Nedir bunlar mı diyeceksiniz?
İşte size bir kaç başlık.
İstanbul’da İDİL BRET konseri Alperen ocaklarına bağlı kişiler tarafından protesto edildi. Polis iki saat sonra gruba müdahale etti. İdil Bret arka kapıdan eşi tarafından özel bir taksi ile kaçırıldı.”
İdil Bret, dünyaca ünlü bir sanatçımız. Topkapı sarayında bir konser vermek üzere gelmiş. Ama o ne? Müzikten, sanattan nasibini almamış bir grup toplanıyor, İçeride şarap ikram ediliyor diye konseri protesto ediyor. Polis son anda müdahale etmese belki ikinci bir Sivas olayı yaşanacak.
Böyle bir olayı Türkiye dünyaya nasıl anlatır. Ülkenin içine düşürüldüğü sıkıntıya bakın.
Ama her şeye yorum getiren sayın başbakanımızda tıs yok. Hani Türkiye demokratik, laik bir hukuk devleti idi. Bu tür olayları kınamaz tepki göstermezsen benzeri olayları nasıl önlersin?
Başka bir başlık.
Milli eğitim bakanlığına bağlı tarihi okullar satışa çıkarılıyor.”
İstanbul şehir merkezinde kalan, aralarında Kandilli, Çamlıca Kız liseler ininde bulunduğu Nişantaşı, Etiler, Ortaköy, Ataköy ve Teşvikiye deki 45 ilk ve orta öğretim kurumları özelleştirme idaresi başkanlığına devredilerek satılıp, yelelerine iş merkezi ve alışveriş merkezleri yapılacakmış.
Hani politik bir deyim vardır. Beğenmediğiniz bir siyasi parti için “bunlar bıraksanız vatanı satarlar” filan denir. Bu sefer vatan toprakları gerçekten satılıyor.
Böyle bir anlayış nasıl kabul görür. İnsanların anayasal bir hakkı olan eğitim hakkını kullandıkları okullar ne kadar çok para verirlerse versinler nasıl Özelleştirilip satılır? O mahallesinin çocukları şehir dışına yapılacak okullara nasıl gönderilir.?
Bunlara dur diyecek bir yetkili yok mudur? İstanbullular buna nasıl tepki göstermezler?
Eğitim bir ülke için olmazsa olmaz bir hizmettir. Aynı zamanda haktır. Bu hak insanların elinden nasıl alınır?
Aklı başında bakanlardan biri olarak gördüğümüz sayın milli eğitim bakanı Nimet Çubukçu hanımefendi neden sessiz kalır? Bakan koltukları bu kadar tatlımıdır:
İktidar Partisi, ve ona güvenip oy verenler yeniden düşünmelidirler. Her şeyi satarak, ülkeyi bir yere kadar götürebilirsiniz. Halkı da bir yere kadar aldatabilirsiniz. Ama gerçeklerin üstü örtülmez. Onlar gün gelir kendini gösteriri.
İşte, eğitim yuvası olan okulları starsanız, eğitimsiz kalan ülke insanları konser de basar, çet yapıyor diye çocuğunun gözleri önünde karısının boğazını da keser, töre cinayetleri denen cehalet cinayetleri devam eder, bana yar olmadı diye insanlar karısını da öldürür, banka da soyar, hırsızlık da yapar. rüşvet de alır.
Tüm bunlar son yıllarda ülkeyi yöneten kadroların Atatürk ilke ve devrimlerinden uzaklaşmasından, eğitime, bilime, ülke bağımsızlığına önem verilmemesinden kaynaklanmaktadır.
Ülke hepimizin ülkesidir. Sorunlar ortaktır. Ulusaldır. Çağdaş, gerçekçi çözümler hepimizin yararınadır. Yanlışın neresinden dönülürse kardır. Çünkü gidiş iyi değildir.
15.07.2009

15 Temmuz 2009  20:02:44 - Okuma: (549)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik