Yazı

Bunlar İnsanlık Ayıbı
Bunlar İnsanlık Ayıbı 

Özcan Nevres

Urumçi'de insanlar öldürülüyor.

Niçin? Hakları olan özgürlüklerine kavuşmak istedikleri için. İsrail Filistin'i bombalarken yükselen seslerden hiç biri ortalıkta yok. Gerçi Filistin'in bombalanması nedeniyle sayın başbakanımız üç beş dakika süren sert bir çıkış yapmıştı. Ve bu çıkışın ardından daha sözler havada uçuşurken, ben yanlış anlaşıldım. Benim sözlerim moderatöreydi diyerek sözlerini geri almıştı. Amerika'nın desteğiyle Kosova'da Bosna'da harikalar yaratmıştık ama nedense Urumçi katliamında aynı yürekliliği gösteremedik. Urumca katliamı için Gaziantep savunmasının ünlü kahramanı Karayılan'ın torunu K. Karayılan dış işleri bakanlığına gönderdiği mailin bir kopyasını da bana gönderdi. Bakın K. Karayılan ne diyor? Urumçi'deki katliam yüzünden Çin elçisi Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri bakanlığına bu kadar olaydan sonra çağrılmayacak mı? bir nota ya da kınama verilmeyecek mi? Bu mailin gönderilmesinin ardından kısa bir süre sonra Dış İşleri Bakanlığından bakanlığın İnternet'teki sitesinde bir açıklama yapılmış.
Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de dün (5 Temmuz) meydana gelen olaylarda, edinilen ilk bilgilere göre 140'tan fazla insanın hayatını kaybettiği, 800 kişinin de yaralandığı derin üzüntüyle öğrenilmiştir.
Olaylara sebebiyet veren sorumluların en kısa zamanda tespit edilmesini ve adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. İstikrarlı ve müreffeh bir ülke olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Çin Halk Cumhuriyeti'nde bu tür olayların ileride meydana gelmemesi için gerekli tedbirlerin alınacağına inanıyoruz. Yaralılara acil şifa, hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ve başta Sincan
Uygur Özerk Bölgesi halkı olmak üzere tüm Çin halkına baş sağlığı diliyoruz. K. Karayılan bana soruyor. Acaba bu açıklamayı benim gönderdiğim mail yüzünden mi yaptılar. Bu açıklamayı yapsalar ne olur? Önemli olan bu durumu protesto edebilmek. Bu açıklama olsa olsa zevahiri kurtarmak için yapılan bir açıklama olabilir dedim.
Urumçi'de yaşananlar Uygurların kendi hataları yüzünden. Zamanında Çin'e bağlı kalmayı özerklik aldatmasıyla kabul etmişlerdi. Ne yazık ki Uygurların Mustafa Kemal Atatürk gibi ileriyi görebilen bir liderleri yoktu. Bir çok esir ülkede Mustafa Kemal Atatürk örnek alınmış ve o kararlılıkla kurtuluş savaşlarını başlatmışlar ve başarmışlardır. Uygurların özerkliği kabul ettikleri yıllarda Çin bu günkü Çin değildi. Bu günkü Çin dünyaya kafa tutabilecek kadar güçlenmiş olan bir Çindir. Bu nedenle başlatmış oldukları özgürlük savaşını kazanma şansları çok azdır. Dünyanın çatısı Tibet bile Çin istilasına çok uzun süre direndiği halde sonunda pes etmek zorunda kalmıştı. Şimdi Tibet de Çin'in özerk bir bölgesi. Uygurların özgürlüklerini kazanabilmeleri için dünyanın desteğini almaları gerekir. Çin'in hızla gelişen dev ekonomisi karşısında ekonomik krizle boğuşmakta olan hangi ülke Uygurlara destek verebilir?
***
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm işçileri korkutan bir karar alındı. Bundan böyle Büyükşehir Belediyesi katı atık toplamamaya bu işin ilçe belediyelerine bırakılmasına karar verdi. Bu karar gereği katı atık toplamayla görevli bin iki yüz işçinin işine son verildi. Zaten bu işçiler sözleşmeli işçilerdi. İş akitlerinin fes edilmesinde hiçbir sorun yoktu. Böyle bir toplu işçi çıkarması karşısında hangi işçi işini kaybetme korkusuna kapılmaz? Geleceğini kara bulutlar karartmaz mı? İş akitleri fes edilen işçiler feryat ediyorlar. Seçimden önce biz gece yarılarına kadar duvarlara AKP afişleri yapıştırmıştık. AKP için bu kadar öz veri ile çalıştığımız halde işten atıldık diyorlar. İnsanın beter olun demeye dili varmıyor. Zaten olmuşlar olacakları kadar. Sen oyunu verirken günü kurtarma amacıyla verdin. Ne çocuklarının ne de kendi geleceğini düşünmedin. Ekonomisini sıcak paraya dayamış, üretime sırtını çevirmiş bir partiden daha başka ne beklerdiniz? Bu yavaş giden çöküşün hızlıya dönüşün başlangıcı. Dünya ekonomisine yön veren Amerika'nın yaşayacağı yeni kriz yine kapıda. Kredi kartlarında borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı yüzde yediye yaklaşmış. Bu yüzden yeni bir krizden kurtulmak olası değil. Birinci kriz davul zurnayla gelmişti. Buna rağmen bu kriz bize teğet geçer diyerek krizi küçümsemişlerdi. Oysa kriz teğet geçmedi. Ülke ekonomisini can evinden vurdu. Bu kriz de bize teğet geçer derlerse şaşırmamak gerekir. Zira bu ülkenin sıcak para politikası yüzünden Hiçbir krize önlem alacak gücü kalmamıştır. Bu kötü gidiş gün gelecek emekli maaşlarını bile ödenememesine neden olacak. İşte o zaman iş gücü kalmamış emeklilerin hali ne olur? Bunu düşünmek bile istemiyorum.
Özcan Nevres

9 Temmuz 2009  20:54:34 - Okuma: (472)  Yazdır
İstatistik