Yazı

Akdeniz olimpiyatları
Akdeniz olimpiyatları 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

AKDENİZ OLİMPİYATLARIN’DAN ÜNİVERSİTE OYUNLARI ZAGREB’E CiMNASTiK

2009 Temmuz ayının başlangıcı sporun farklı organizasyonları ile dop dolu geçiyor, burada ne transfer kaygısı, nede kulüp değiştirmeyle ilgili hiç bir sorun yok, burada yaşanan tek şey sporun güzellikleri, dostluğu ve dürüstçe yarışmalarıyla dopdolu olmasıdır.
Cimnastik sporu bilindiği üzere özellikle olimpiyat oyunlarının ve dolayısı ile Akdeniz Oyunları ile Üniversıyatlarında temel dallarından biridir. Gerek uygulanışı ve gerekse seyredilişi hiç kuşkusuz hem yapanı hem de onu izleyenleri son derece etkilemektedir. Unutulmaması gereken en önemli yönü de Sanat ekini alan nadir spor dallarından birisidir ve dünyada en çok seyircisi olan bir spor dalıdır.
Almanların özellikle Kunst Turnen diye adlandırdıkları ve bizde de artistik cimnastik olarak adlandırılan bu spor dalı ülkemizde, burada anlatamayacağım kadar çok olan olumsuz koşullarına rağmen yapılır ve hatta zaman zaman Avrupa ve Dünya çapında cimnastikçilerimizin çıktığını görürüz. Akdeniz oyunlarına katılan Ritmik ve Artistik (bayan-erkek) ekibimiz özellikle İtalya, Fransa, İspanya gibi ülkelerle hemen hemen eşit yarışlar çıkararak ritmik cimnastikte Fransa’nın ve İspanyanın birer kişiyle kaldıkları finallere türk sporcularımızdan (Burçin Neziroğlu, Pınar Akılveren) iki tanesi finale kalma şansını yakalamıştır.
Yarın artistik cimnastik yarışmaları başlıyacak umarım her şey yolunda gider ve sporcularımız bu zorlu rakipleri arasında dereceler yaparlar.
Beni en çok üzen ve kaygılandıran asıl anlatmak istediğim şey; bu güne kadar Üniversite yarışmalarında hep var olan ve 2005 yılında İzmir de yapılan Üniversiyade de büyük bir başarı ile organize ettiğimiz cimnastik sporunun Zagrepte olmaması? Ne olduda cimnastik sporu yok bu şampiyonada acaba unutuldu mu? Ya da yetersizmi görüldü? Yoksa bazı kişilerin kişisel kaprislerine kurbanmı edildi cimnastik sporumuz.
 
Buradan yetkililere soruyorum 4 yıl süreyle hem okulundan ve hemde bos zamanından özveri ile çalışarak bu yarışmalara hazırlanan cimnastikçilerin bu emeklerine yazık olmadımı ve yine soruyoruz bu insanların katılımına ilişkin kimler ve ne şekilde karar verirler acaba! Acaba hiç bu konuda cimnastik federasyonunun yetkili teknik kurullarına danışan oldu mu?
Ve dönüp tekrar soruyorum sporcularımıza böylesi bir motivasyonla yaklaşan bir anlayışın, bu spor dalının ülke düzeyinde yaygınlaşmasında nasıl bir katkı koyar? Bu spor dalına hepimiz sahip çıkmalıyız ve bu konuda sorumluluk taşımalıyız, aksi takdirde ön yargılı davranmakla sadece kendi ülkemiz sporuna zarar veririz.
En icten saygılarımla
Prof.Dr. Seyhan Hasırcı

29 Haziran 2009  00:02:46 - Okuma: (549)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik