Yazı

Son yazımın yorumlarına cevaplarımdır
Son yazımın yorumlarına cevaplarımdır 

Etem Kutsigil

Son yazımın yorumlarını dikkatle okudum. Fikirlerimi benimseyip, katılanlara teşekkür ediyorum.

Fikirlerimi beğenmeyenlere gelince; beni eleştirerek fikirlerime değilse de, bana yorum yazarak, değerli zamanlarını harcadıkları için teşekkür ederim.
Onlara teker teker cevap vermeyi, bir tartışma yaratmak amacıyla değil, kendilerine değer verdiğimi göstermek için, gerekli görüyorum.
Şimdi aşağıdan yukarıya eleştirilerilere , cevaplarımı sıralıyorum
 
*Azizim “şiptar” .Eleştirinizi dikkatle ve defalarca okudum. Kendi yazımı da...
Fakat demokrasi aleytarlığı yaptığımı, nereden çıkardığınızı bilmiyorum. Çok merak ediyorum kaçıncı sınıfa kadar okudunuz? Okuduğunu anlama konusunda “engelli” olduğunuzu görünce, merak ettim de... Türkçe dersinden iyi bir not alabiliyor muydunuz? Tekrar soruyorum. “Demokrasiden korktuğum, hangi cümlemde görünüyor?
Generalleri küçümsüyorsunuz ama, unutmayın ki, Atatürk Mareşal, İsmet İnönü de Generaldi.Ve onlar Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda, en önemli başarılara imza
atmışlardır. Demokrasiyi getirmek isteyenler de, yine onlardı.
Darbe yapan Generallere gelince: Haklısınız. Memleket güllük gülistanlıktı, bir elimiz yağda, bir elimiz baldaydı. Ağzımız burnumuza denk, dilimiz trampet çalıyordu.
500 000 kişilik Türk ordusu akşam yattı, sabah kalktı, “Haydi bakalım darbe yapalım.” dedi. 12 Eylülü yaptı. 22 Şubatı yaptı. Hatalı mıydı? Onun cevabını TARİH verecek. Fakat, o zamanki siyasiler, MELEK MİYDİ? ONLAR BÖLMEDİ Mİ GENÇLERİ SAĞ-SOL DİYE??? Bir olayın ağırlığını tartarken. bunları da teraziye koyun.
Eleştirinizde “aptal halk”tan bahsediyorsunuz. Onlara güvenmemizi istiyorsunuz âdeta. Siz yine de, oyunu, “500 kilo kömüre, bir koli zahireye bir buzdolabına satanlar, en doğru kararı verir.” diyorsunuz. Levent Kırca bir oyununda, “Ne zamandan beri, cahil çoğunluğun, okumuş azınlığa tahakkümüne (hükmetmesine) demokrasi denir?.” diye bir cümle kullanır. Ben “demokrasiden” bahsederken, demokrasi gibi demokrasiyi kastediyorum. Fakat onu uygulamak da, bir uygarlık ve kültür işidir. Yorumların içinde birisi var ki tam bir örnek teşkil ediyor. Şöyle ki, yazdığım yazının konusu doğru veya yanlış fakat, ciddi bir konu. Yoruma bakın.
ne şeriat ne darbe ne demokrasi kafası güzel Türkiye. içmeye devam .”
Bunun yazan adamın verdiği oy ile, örneğin, günümüzün Evliyası olarak niteleyebileceğimiz TEMA Vakfının kurucusu Hayrettin Karaca’nın verdiği oy bir. DEMEK Kİ, ÇARE SİYASÎ VESTİYERLERDE, GENERAL ŞAPKALARINI DEĞİL, SEÇİM SANDIKLARINDA HAYRETTİN KARACA’LARIN SAYISINI ARTTIRMAK.
Size bir de sorum olacak;
Ben yazımda herhangi bir parti ismi verdim mi? Eleştirim bütün partilere değil mi? Bu yüzden, bir ara bir göz doktoruna da uğrayın ve kendinize gözlük alın. O zaman daha iyi göreceksiniz. Türkçe kitaplarınızı da tekrar gözden geçirin, okuduğunuzu daha iyi anlıyacaksınız.
 
* “Hocam yargıdan kaçan o milletvekillerini de Halk getirdi.” diyen vatandaş.
Önüne konan listedekileri seçmek zorunda kalan “HALK”IN, başkasını seçme HAKKI  mı vardı ki, onu seçsin. Benim de itirazım ona değil mi? Ben ne anlatıyorum, siz ne anlıyorsunuz...
Kullandığınız ifadeye baktım da, size bir soru sormak geldi aklıma;
SAYGI KELİMESİNİ TUTMAK İSTESENİZ ACABA MAŞAYLA MI TUTACAKSINIZ. Bana hitap edişinizdeki tavırla, bana önerdiğiniz tarz o kadar ters ki... Yakışmıyor size bu kühanbeyi ağzı...
 
*.“Hocam demokrasinin tanımını yapmışsınız ama uygulamada sıfırsınız.” diye başlayan bilinmeyen kişi.
Hakkınız var. Yunus Emre çok doğru söylemiş. Ama kime? Bu gözlük size mi daha çok uyuyor, bana mı?
Demoktaside seçim sonuçları çok önemlidir. Ama Hitler de seçimle geldi. Mussolini de.
Demek ki, seçilme oranı, her şey demek değildir...
Demokrat kişi Demokrasiyi tramvaya benzetmez. “İstediğim durakta inerim” demez.Kaldı ki, yazımda darbeyi destekleyen bir kelime bile bulamazsınız. Fakat şuna şahidim ki, darbeler, beceriksiz iktidarların, vatandaşları “Vatan cephesi” “Milliyetçi Cephe” diye ikiye böldürüp, kahvelerini, hatta camilerini ayırtmalarından sonra, kardeş kavgalarına engel olmak için yapıldı. Ben olayların şahidiyim.
 Darbeler olmalı mıydı? HAYIR! Bin kere HAYIR! Fakat bu darbe yapanların olduğu kadar, darbeye çanak tutan iktidarların da kusurudur.
Benim size tavsiyem, “Yunus Emre’nin dediğini yapın. Ve çok çok OKUYUN!
Ve aklınızdan çıkarmayın ki, oy çokluğu her zaman doğruyu göstermez. Unutmayın ki, DARBE ANAYASASI. %92 EVET OYUYLA KABUL EDİLDİ.
 
SONUÇ
Sevgili Hanımlar, Sevgili Beyler;
Bu site bir haber ve fikir sitesidir. Yazılanlara katılabilirsiniz de reddedebiliriniz de... Olumlu veya olumsuz yorumlar yapmak da, en doğal hakkınız. Kendi hesabıma her ikisinin de başımın üstünde yeri var.
Ne var ki, yorum yazmak, hele isimsiz yorum yazmak, bir stres giderme yolu değildir. Değerli fikirlerinizi daha nazik bir ifade tarzıyla yazmanız inanın ki, siz yüceltir. Yaşamlarında kaba, küstah ifadeler kullanamayı, hakaret etmeyi alışkanlık haline getirenlerin bir çoğu, HAPİSTEbir çoğu da, SERİN SELVİLER ALTINDA, SAĞ YANLARINA DÖNDÜRÜLMŞ HALDE YATMAKTADIRLAR MEZARLIKLARDA.
Ne olursunuz kardeşlerim, gençlerim, DOMUZ GRİBİ ÖLDÜRÜR, FAKAT NAZİK OLMAK ÖLDÜRMEZ.
Buraya kadar sabırla okuduğunuz için, teşekkürler..

26 Haziran 2009  22:00:28 - Okuma: (815)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik